W budowanych obecnie magazynach wykorzystywane są liczne innowacje technologiczne. Ich zastosowanie nie tylko sprawia, że inwestycja magazynowa wyróżnia się na tle konkurencyjnych projektów, ale przede wszystkim przyciąga najemców, którym zależy na nowoczesnym magazynie.
Czy innowacje technologiczne są potrzebne?
Celem wprowadzania w życie innowacji technologicznych jest ciągłe usprawnianie procesu pracy, jaka odbywa się na magazynie. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że znacząco skraca się czas pracy potrzebny na wykonanie danego zadania.
Zaoszczędzony czas przekłada się dla przedsiębiorstwa na realne zyski oraz oszczędności.
Magnes na najemców
W chwili obecnej za standardowe udogodnienia w nowoczesnych magazynach można uważać m.in. oświetlenie LED, które – dzięki niższemu poborowi energii – znacząco obniża koszty eksploatacji obiektów magazynowych.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne przyciągają najemców, którym zależy nie tylko na obniżaniu kosztów eksploatacji magazynu, ale również na zwiększeniu bezpieczeństwa pracy oraz usprawnieniu jego procesu.
W chwili obecnej najczęstszą praktyką jest ustalanie z najemcą (jeszcze na etapie przygotowywania dla niego magazynu pod wynajem), jakie udogodnienia będą mu potrzebne i po zakończeniu ustaleń, wdrożenie ich.
Innowacje technologiczne – postęp w kierunku oszczędności i ekologii
Wiele z innowacyjnych rozwiązań technologicznych przyczynia się nie tylko do obniżenia kosztów eksploatacji obiektu magazynowego, ale również sprzyja ekologii. Doskonałym przykładem tego typu innowacji technologicznej ją kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. W skrócie opisując – dzięki kolektorom słonecznym można podgrzewać wodę, natomiast panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania prądu. Tego typu rozwiązania mogą znacząco wpłynąć na obniżenie comiesięcznych kosztów utrzymania obiektu, co stanowi bardzo znaczącą wartość dodaną dla magazynu.
Kolejnym przydatnym udogodnieniem są systemy telematyczne. Ich zadaniem jest monitorowanie parametrów pojazdów w czasie rzeczywistym, co sprawia, że magazyny mają możliwość korzystania z konserwacji predykcyjnej (której celem jest wydłużenie okresu eksploatacji sprzętu oraz zapobieganie jego awariom) aby oszacować, czy pojazd jest sprawny i gotowy do pracy. Systemy telematyczne obsługuje się poprzez urządzenia monitorujące a panel, w którym gromadzone są dane, dostępny jest online (na stronie Internetowej lub przez aplikację mobilną).
To nowoczesne rozwiązanie technologiczne daje możliwość wykrywania nieefektywności w działaniu danego pojazdu, dzięki czemu można podjąć działania naprawcze na tyle szybko, aby problem z dysfunkcją nie spowodował przestoju floty samochodowej. Jest to o tyle przydatne rozwiązanie, że pozwala usprawnić pracę i efektywność floty, a także zwiększyć wydajność jednostek.
Niejednokrotnie możliwości magazynu ograniczane są przez jego powierzchnię. Wielu deweloperów, których ogranicza wielkość działki, coraz częściej decyduje się na budowę wyższych magazynów. Takie rozwiązaniem pozwala na zwiększenie pojemności składowania, co stanowi ważną wartość dodaną dla najemców. Stale rośnie bowiem SKU (ang. Stock Keeping Unit, identyfikator służący do zarządzania danym towarem), a co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na coraz większe magazyny.
Zwiększenie możliwości składowania towaru poprzez budowę wyższego magazynu eliminuje problem braku miejsca do składowania towaru, jednak wymaga posiadania wyższych wózków podnośnikowych. Producenci, którzy śledzą zmieniającą się na rynku sytuację, odpowiadając na zapotrzebowanie sprzętowe, stworzyli wózki z funkcją podwyższonego zasięgu, które dają możliwość przechowywania palet nawet do poziomu 10. To ogromna oszczędność dla najemców, gdyż zwiększając pojemność magazynową, nie ponoszą oni równocześnie kosztów związanych z koniecznością rozbudowy obiektu wszerz (co niejednokrotnie i tak nie jest możliwe ze względu na ograniczenia powierzchni działki).
Większe możliwości magazynowania towarów nastręczają jednak kolejny problem, jakim jest gorszy (wolniejszy) dostęp do magazynowanych towarów. Z pomocą przychodzi tutaj technologia Pick-to-Light, która działa w bardzo prosty sposób. Jest to system weryfikacji, który wspomaga proces montażu poprzez podświetlenie odpowiednim kolorem światła LED, które produkty są gotowe do pobrania albo umieszczenia w magazynie. Dzięki technologii Pick-to-Light, operatorzy mają możliwość szybszego przemieszczania się pomiędzy produktami.
Automatyzacja procesów to kolejna ważna funkcja. Pomocny tutaj może okazać się system ERP (ang. enterprise resource planning), czyli system planowania zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki wdrożeniu metody efektywnego planowania zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa, możliwe jest uzyskanie wielu korzyści. Przede wszystkim wdrożenie systemu ERP przekłada się na znaczne usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. System ERP wspomaga efektywne zarządzanie nie tylko logistyką, finansami czy produkcją, ale także zasobami ludzkimi. Zastosowanie systemu automatyzacji procesów przyczynia się do wzrostu efektywności procesów produkcyjnych i logistycznych.
Wyposażenie magazynu w nowoczesne sieci teleinformatyczne to kolejne udogodnienie, które sprzyja usprawnieniu zarządzania magazynem. Sieci teleinformatyczne najlepiej jest zamontować w nowopowstającym obiekcie, gdyż wtedy koszty ich wprowadzenia są duże niższe, niż gdyby sieci teleinformatyczne miały zostać zamontowane w gotowym już budynku.
Równie pomocnym rozwiązaniem może okazać się system zarządzania ruchem, którego zadaniem jest przesyłanie informacji pomiędzy kierowcą, bramą wjazdową na teren magazynu a biurem znajdującym się w magazynie. System zarządzania ruchem korzysta głównie z powiadomień SMS oraz wizualizacji.
Zastosowanie innowacyjnych technologii w nowoczesnych magazynach ma za zadanie przede wszystkim usprawnienie procesu pracy poszczególnych jednostek w magazynie. Ponadto ich celem jest znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu magazynowego.
Na nowoczesne rozwiązania technologiczne corocznie decyduje się coraz większa liczba najemców. Należy przy tym zaznaczyć, że najbardziej przychylni nowym technologiom są najemcy, którzy planują długoterminowy najem obiektu magazynowego. Z nowoczesnych rozwiązań technologicznych chętnie korzystają także przedsiębiorstwa, dla których obiekt magazynowy powstaje na własność. Są to inwestycje typu build-to-suite, które zyskują w Polsce na popularności. W ich przypadku deweloper w ramach umowy z przedsiębiorcą buduje dla niego obiekt magazynowy, którego to przedsiębiorca będzie właścicielem. Takie rozwiązanie w długoletniej perspektywie wydaje się bardzo korzystne, ponieważ przedsiębiorca jeszcze na etapie planowania oraz budowy ma wpływ na to, jak obiekt będzie zbudowany i jakich dostarczy mu rozwiązań technologicznych. W efekcie uzyska on magazyn w pełni spełniający jego potrzeby.
Redakcja
Komercja24.pl