komentarze, opinie, gospodarka

Największe kompleksy biurowe w Polsce

Magdalena Paluch na k24
Polski rynek biurowy coraz prężniej się rozwija. Na terenie całego kraju, głównie w największych miastach regionalnych oraz stolicy, powstają wielkie kompleksy biurowe. Gdzie znajdziemy największe z nich?

Polski rynek biurowy przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe stale wzrasta, corocznie maleje ilość pustostanów. Popyt generuje podaż, co widać na przykładzie powstających w dużych aglomeracjach miejskich biznesowych inwestycjach. Corocznie deweloperzy dostarczają na regionalne rynku kolejne metry powierzchni biurowych do wynajęcia.

Kompleks biurowy Varso, Warszawa
Varso to warszawski kompleks budynków biurowych, który powstaje obecnie w popularnej pod kątem biznesowym dzielnicy Wola. Początkowo inwestycja znana była pod roboczą nazwą Chmielna Business Center. Obecna – Varso – stanowi nawiązanie do słowa „Warszawa” w języku łacińskim – „Varsovia”.
Inwestorem projektu jest HB Reavis Poland, natomiast generalnym wykonawcą został HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Za projekt architektoniczny kompleksu Varso odpowiadają dwie pracownie. Projekt wieży głownej został przygotowany przez zespół Foster and Partners, natomiast projekt architektoniczny dwóch budynków bocznych przygotowała pracownia HRA Architekci.
Kompleks biurowy Varso powstaje w zbiegu ulic Chmielnej oraz alei Jana Pawła II. Powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 140 000 metrów kw.
W ramach inwestycji powstają trzy budynki. Najwyższym z nich jest wieża główna o wysokości 230 metrów, która wraz z ażurową iglicą będzie miała wysokość aż 310 metrów. To właśnie w wieży głównej, na wysokości 230 metrów, powstanie taras, z którego rozciągać będzie się widok na panoramę miasta. Wejście na taras będzie odpłatne i ogólnodostępne. Dwa pozostałe budynki boczne będą miały wysokość 90 oraz 81 metrów. Całkowita powierzchnia wszystkich trzech wieżowców wyniesie około 140 tysięcy metrów kw. Około 7 tysięcy metrów kw. z tej powierzchni stanowić będą powierzchnie handlowe i usługowe. Pozostałe  ok. 133 tysiące metrów kw. stanowić będą nowoczesne powierzchnie biurowe.
Wszystkie trzy budynki wchodzące w skład kompleksu Varso będą ze sobą połączone na poziomie parteru.
Na czterech podziemnych kondygnacjach będzie znajdował się parking, który pomieści około 1100 samochodów, 80 motocykli a także 750 rowerów.
Varso powstaje na działce o powierzchni 1,72 ha. Deweloper HB Reavis Poland odkupił nieruchomość od PKP w 2011 roku. Wartość transakcji opiewała na kwotę rzędu 171 milionów złotych.
Budowa warszawskiej inwestycji wystartowała w czwartym kwartale 2016 roku, natomiast zakończenie budowy planowane jest na ostatni kwartał bieżącego, 2020 roku.
Ciekawostkę stanowi fakt, że w ostatnim kwartale 2017 roku na terenie budowy kompleksu biurowego Varso ekipa budowlana natrafiła na głaz narzutowy o wadze około 60 ton. Obiekt został wykopany na głębokości około 10 metrów. Głaz został wydobyty za pomocą specjalistycznego dźwigu, po czym przetransportowano go na Pole Mokotowskie, nieopodal Biblioteki Narodowej. Po zakończeniu budowy planowany jest powtórny transport głazu narzutowego na teren nieruchomości Varso – ostatecznie ma on spocząć przed wejściem do wieżowca głównego.
Varso to jedna z flagowych inwestycji w stolicy kraju – ten nowoczesny kompleks biurowy ma zająć piąte miejsce pod względem wysokości wśród budynków powstających w Europie. Ponadto ma być jednym z najwyższych budynków, jakie powstały na terenie Unii Europejskiej.

budynek komercyjny

Kompleks biurowy Business Garden etap II, Wrocław
Parki biznesowe Business Garden to autorska koncepcja firmy Vastint Poland. Deweloper realizuje ów innowacyjny koncept w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.
Kompleks biurowy Business Garden Wrocław etap II powstał w pobliżu stacji PKP Mikołajów, przy ulicy Legnickiej w dzielnicy Fabryczna. Budowa kompleksu wystartowała na początku III kwartału 2017 roku, zaś zakończyła się w IV kwartale 2019 roku.
W ramach inwestycji powstał zespół budynków biurowych, których powierzchni całkowita wynosi 133 400 metrów kw. Około 76 000 metrów kw. z powierzchni całkowitej przeznaczono na nowoczesne biura. W ramach inwestycji powstało w sumie sześć  budynków o charakterze biurowo-usługowym, które posiadają czternaście kondygnacji naziemnych oraz jedną kondygnację podziemną.
Za koncepcję architektoniczną Business Garden Wrocław etap II odpowiadało biuro APA Wojciechowski z Warszawy. Inwestorem projektu jest natomiast firma Vastint Polska. Realizatorem projektu jest spółka Hochtief Polska.
Business Garden Wrocław etap II wchodzi w skład większego kompleksu, którego budowa realizowana jest etapami. W odległości zaledwie 100 metrów od Business Garden etap II znajduje się wybudowany wcześniej Business Garden Wrocław, natomiast niecałe 120 metrów od inwestycji oddany do użytku został Business Garden Wrocław etap I.

Kompleks biurowy Skyliner, Warszawa
Warszawski Skyliner to kompleks biurowy, który powstaje przy Rondzie Daszyńskiego w dzielnicy Wola. Docelowo warszawski wysokościowiec ma osiągnąć wysokość 195 metrów.
Skyliner w Warszawie to inwestycja spod szyldu dewelopera Karimpol Group. Za projekt architektoniczny odpowiada APA Wojciechowski, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Warbud S.A. inwestycja znana jest także pod nazwami  Spektrum Tower oraz Kaleidoscope Towers.
Docelowo powierzchnia użytkowa kompleksu Skyliner ma wynieść ok. 72 000 metrów kw., z czego na powierzchnię biurową przeznaczono 43 633 metrów kw., natomiast powierzchnia handlowo-usługowa zajmie powierzchnię 3 000 metrów kw.
W ramach inwestycji ma powstać 30 kondygnacji z przeznaczeniem na biura oraz 4 kondygnacje pod działalność handlową oraz usługową. Teren wokół kompleksu ma zostać zagospodarowany w sposób przyjazny dla mieszkańców miasta, oraz ma umożliwiać im korzystanie z oferty handlowo-usługowej Skylinera. W ramach inwestycji powstanie pięciopoziomowy parking, który pomieści niemal 430 samochodów oraz 500 rowerów. Biura w wysokościowcy Skyliner  zrealizowane zostaną w standardzie klasy A, natomiast do wnętrza budynku prowadziło będzie imponujące lobby o wysokości piętnastu metrów.
Dodatkową atrakcją ma być Skybar, który będzie znajdował się na dwóch poziomach budynku, na wysokości 165 metrów. Ze Skybaru będzie rozpościerał się widok na panoramę Warszawy. Do miejsca tego będzie można dotrzeć dedykowaną windą. Powierzchnia Skybaru wyniesie 798 metrów kw.
W sumie w całym budynku będzie się mieścić 21 nowoczesnych wind, z czego jedna panoramiczna, dedykowana do obsługi najwyższych pięter w kompleksie.
Prace budowlane w ramach inwestycji zostały rozpoczęte w II kwartale 2017 roku, natomiast zakończenie budowy planowane jest na II kwartał bieżącego, 2020 roku.

Polska może poszczycić się naprawdę imponującymi kompleksami biurowymi. Popyt na powierzchnie biurowe, handlowe i usługowe w tego typu obiektach stale wzrasta. Nie dziwi więc fakt, że corocznie w stolicy kraju oraz w największych miastach regionalnych inwestycji tego typu przybywa i sukcesywnie znajdują one najemców.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl