komentarze, opinie, gospodarka

Polskie drapacze chmur – najwyższe inwestycje biurowe w kraju

Magdalena Paluch na k24
Polskie drapacze chmur – najwyższe inwestycje biurowe w kraju. Polski rynek nieruchomości biurowych rozwija się w dynamicznym tempie. Pomimo towarzyszącej nam od kilku miesięcy pandemii koronawirusa, spora część inwestycji powstaje w określonych wcześniej przez inwestorów terminach. Popyt na biura jest w dalszym ciągu wysoki. Dużym zainteresowaniem wśród najemców cieszą się powierzchnie biurowe zlokalizowane w prestiżowych i wyróżniających się na panoramie miasta drapaczach chmur.

Polska rozwija się pod kątem budowy wysokościowców. Budynki tego typu są bardzo reprezentatywne i zazwyczaj jeszcze na etapie budowy stają się wizytówką dla danej części miasta. Komercjalizacja obiektów biurowych rozpoczyna się niejednokrotnie wraz z początkiem budowy obiektu. Drapacze chmur są jednymi z tych budynków biurowych, które spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych najemców.

Polskie drapacze chmur – najwyższe inwestycje biurowe w kraju

Na terenie całego kraju powstaje coraz więcej wieżowców biurowych. Większość z nich spotkać można w największych miastach regionalnych w Polsce, gdzie zapotrzebowanie na nowoczesne i wyróżniające się na biurowej mapie regionu powierzchnie o charakterze biurowym jest duże.
Poniżej prezentujemy przykładowe biurowce w kilku miastach regionalnych oraz stolicy, uchodzące za jedne z najwyższych drapaczy chmur w naszym kraju.

– Katowice: Altus
Nazwa biurowca pochodzi odłac. „altus” – wysoki”. Dawniej budynek nosił nazwę Unii Centrum i Business Center 2000. Altus jest najwyższym wysokościowcem w Katowicach. Za budowę inwestycji odpowiada firma Mostostal Zabrze Holding SA. Biurowiec w Katowicach był budowany w latach od 2001 do 2003 roku.
Altus zaliczany jest do tzw. inteligentnych budynków. Budynek posiada system BMS (Building Management System), który umożliwia sterowanie i nadzorowanie pracy wszystkich instalacji wewnątrz biurowca. W budynku znajduje się 18 wind, które zapewniają sprawną komunikację pomiędzy piętrami.
Biurowiec Altus liczy 30 kondygnacji nadziemnych, jego powierzchnia całkowita wynosi 63,3 tys. metrów kw.
Wysokość do dachu wynosi 106 metrów, natomiast wysokość całkowita – 125 metrów.

– Szczecin: Pazim
Pazim jest najwyższym budynkiem w Szczecinie, zlokalizowanym przy placu Rodła i alej Wyzwolenia. Jest to nie tylko biurowiec – budynek pełni także funkcję centrum handlowego-usługowego oraz hotelu. Budynek Pazim został zaprojektowany przez architekta Miljenkę Dumencicia, za inwestycję odpowiada spółka Pazim Sp. z o.o. Budowa rozpoczęła się w 1990 roku , a oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 1992 roku. Budynek ma 22 kondygnacje nadziemne.
Wysokość do dachu wynosi 92 metry, natomiast wysokość całkowita budynku Pazim wynosi 128 metrów.

– Gdynia: Sea Towers
Sea Towers to kompleks dwóch nowoczesnych wieżowców połączonych ze sobą wspólną podstawą. Pierwsza wieża liczy 29 kondygnacji, zaś druga 38 kondygnacji. Komunikację w Sea Towers zapewnia 7 szybkobieżnych wind. Na ostatnim, najwyższym piętrze jednej z wież znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Za inwestycję odpowiada firma Invest Komfort SA. , natomiast nad projektem architektonicznym czuwała wiedeńska pracownia architektoniczna Andrzeja Kapuścika.
Sea Towers nie jest standardowym biurowcem. To kompleks łączący w sobie funkcje mieszkalne, biurowe i usługowe.
Budowa inwestycji Sea Towers rozpoczęła się w 2006 roku, natomiast oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 2009 roku.
Wysokość do dachu wynosi 125 metrów, natomiast wysokość całkowita wynosi 142 metry.

scott-webb-112891-unsplash

– Gdańsk: Olivia Star
Ten gdański wysokościowiec mieści się przy alei Grunwaldzkiej. Biurowiec został zaprojektowany przez BJK Architekci, jej generalnym wykonawcą była firma Pekabex. Jest to inwestycja spod szyldu firmy Olivia Business Centre.
Olivia Star liczy 35 kondygnacji nadziemnych. Na 32 piętrze znajduje się zewnętrzny taras widokowy, który jest publicznie dostępny. Najwyższe piętro, które przeznaczone jest do spotkań biznesowych, może pomieścić nawet 400 osób.
Olivia Star łączy się z przeszklonym zimowym ogrodem, który służy pracownikom budynku jako miejsce relaksu.
Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2015 roku, a zakończyła w 2018 roku.
Wysokość do dachu wynosi 156 metrów, zaś wysokość całkowita biurowca wynosi 180 metrów. Olivia Star to najwyższy budynek zlokalizowany w Trójmieście.

– Wrocław: Sky Tower
Wrocławski Sky Tower to najwyższy budynek w Polsce pod kątem wysokości do dachu. Na inwestycję składa się kompleks biurowy, kompleks mieszkalny oraz handlowo-usługowy. Inwestycja powstała w miejscu dawnego Poltegoru przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Najniższy z budynków, w którym znajduje się galeria handlowa, liczy 2 kondygnacje nadziemne, oraz podziemny parking. Drugi z budynków to 19.piętrowy żagiel, w którym mieszczą się luksusowe apartamenty oraz biura. Najwyższym z trzech budynków jest 51.kondygnacyjna wieża, która mieści 184 ekskluzywne apartamenty oraz biura. Na jej szczycie znajduje się klatka meteorologiczna, zaś na 49 piętrze jest dostępny publicznie taras widokowy.
Inwestorem jest LC Corp SA., jednak deweloper sprzedał projekt swojemu głównemu udziałowcowi Leszkowi Czarneckiemu w 2008 roku.
Wysokość inwestycji do dachu to niecałe 206 metrów, natomiast wysokość całkowita to około 215 metrów.

– Warszawa: Warsaw Spire
Zlokalizowany w Warszawie kompleks biurowy Warsaw Spire mieści się przy placu Europejskim w dzielnicy Wola. Na kompleks składają się 3 budynki. Dwa niższe budynki boczne mają wysokość po 55 metrów każdy. Natomiast trzecim z budynków jest 180.metrowy wieżowiec. Wewnątrz kompleksu powstał otwarty dla mieszkańców miasta plac, wraz z elementami małej architektury, jeziorkiem oraz kaskadowym strumieniem.
Pierwszym właścicielem była firma Ghelamco, obecnie Warsaw Spire jest własnością firmy Immofinanz. Projekt tego nowoczesnego kompleksu biurowego został opracowany przez belgijską pracownię architektoniczną M. & J-M. Jaspers – J. Eyers & Partners, we współpracy z Polsko-Belgijską Pracownią Architektury – Projekt.
Wieżowiec liczy 49 kondygnacji nadziemnych, zaś powierzchnia użytkowa całego kompleksu Warsaw Spire to 60 000 metrów kw.
Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2011 roku, zaś jej oddanie do użytku nastąpiło w 2016 roku.
Wysokość inwestycji do dachu wynosi 180 metrów, natomiast wysokość całkowita 220 metrów.

– Warszawa: Pałac Kultury i Nauki
Nieprzerwanie pod kątem wysokości całkowitej, najwyższym budynkiem w Polsce jest w dalszym ciągu Pałac Kultury i Nauki zlokalizowany na warszawskim Śródmieściu. Jego właścicielem jest miasto stołeczne Warszawa, zaś zarządcą miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o.
Pałac Kultury i Nauki liczy 42 kondygnacje. Jego budowa rozpoczęła się w 1952 roku, natomiast zakończyła w 1955 roku.
Wysokość obiektu do dachu wynosi nieco ponad 187,5 metrów, zaś wysokość całkowita 237 metrów, co czyni Pałac Kultury i Nauki najwyższym budynkiem w naszym kraju.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl