Do Rzecznika Finansowego trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencjÄ™, dotyczÄ…cych ubezpieczeÅ„ rolników. Niemal każdego dnia instytucja otrzymuje skargÄ™ osoby, która czuje siÄ™ pokrzywdzona dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… ubezpieczyciela. Interwencje najczęściej dotyczÄ… nieprawidÅ‚owoÅ›ci w dwóch najistotniejszych dla rolników grupach ubezpieczeÅ„: upraw oraz budynków rolnych. Eksperci Biura Rzecznika Finansowego dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponujÄ… uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokoÅ›ci odszkodowaÅ„ z tego typu polis.Â
Â
Szczególne istotne są nieprawidłowości przy ubezpieczaniu upraw, jako że są to polisy dotowane z budżetu państwa. W tym roku budżet dopłaca 65 procent składki za ubezpieczenie niektórych upraw i zwierząt, wydając na to łącznie 500 milionów złotych. Tymczasem coraz częściej, mimo tej pomocy, rolnicy nie otrzymują odszkodowań za zniszczone plony. Najwięcej spraw interwencyjnych zgłaszanych do Rzecznika Finansowego w zakresie ubezpieczenia upraw, dotyczy zaniżania odszkodowań lub wręcz odmowy ich wypłaty.
– Obecne regulacje ustawowe dotyczÄ…ce ubezpieczeÅ„ upraw rolnych dajÄ… zbyt dużą swobodÄ™ ubezpieczycielom w ksztaÅ‚towaniu warunków umowy ubezpieczenia na niekorzyść rolników – mówi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy. – Z kolei likwidacja szkód prowadzona jest tak, by wyÅ‚Ä…czyć odpowiedzialność lub wypÅ‚acić jak najniższe odszkodowanie, a jednoczeÅ›nie ograniczyć rolnikom skuteczne dochodzenie roszczeÅ„ w sÄ…dzie. W efekcie polisa, którÄ… kupili nie stanowi należytego zabezpieczenia ich interesu majÄ…tkowego, a jedynie jego namiastkÄ™ – wyjaÅ›nia.
Jednym z instrumentów, który najczęściej prowadzi do odmowy wypÅ‚at – i bardzo czÄ™sto pojawia siÄ™ w skargach od rolników – jest tzw. franszyza integralna*. Jest to okreÅ›lona w umowie ubezpieczenia wartość strat w plonach, dopiero po przekroczeniu której, firma ubezpieczeniowa wypÅ‚aci odszkodowanie. Jeżeli zniszczenia sÄ… mniejsze – wypÅ‚ata nie nastÄ™puje. W ocenie ekspertów RF, na podstawie wpÅ‚ywajÄ…cych skarg, instrument ten jest nadużywany przez ubezpieczycieli na niekorzyść rolników. Mechanizm franszyzy widać na przykÅ‚adzie jednej z interwencji, która trafiÅ‚a od RF. Rolnik zgÅ‚osiÅ‚ do firmy ubezpieczeniowej szkodÄ™ powstaÅ‚Ä… w jego uprawie zbóż, w wyniku wystÄ…pienia suszy. Ubezpieczyciel, po dokonanych oglÄ™dzinach, stwierdziÅ‚ jedynie 18 proc. ubytek w plonie, czyli poniżej okreÅ›lonej w polisie 25 proc. franszyzy i odmówiÅ‚ wypÅ‚aty. WedÅ‚ug innych dowodów, nie zachodziÅ‚y jednak podstawy do zastosowania franszyzy.
Oprócz opisanego instrumentu, inne najczęściej stosowane przez ubezpieczycieli, to:
- błędna metodyka ustalania rozmiaru szkody, poprzez nieprawidłowe określenie fazy rozwojowej roślin. Prowadzi to do zaniżenia procentowej wartości szkody w uprawach;
- uwzględnianie w rozliczeniu szkody nieprawidłowej, niższej niż rynkowa ceny np. owoców, niższej również niż cena wskazana przy zakupie polisy. Prowadzi to do zaniżenia odszkodowania lub odmowy jego wypłaty;
Â
- nieuzasadnione opóźnianie oglÄ™dzin zniszczonych upraw, co uniemożliwia prawidÅ‚owÄ… ocenÄ™ powstaÅ‚ych szkód i w efekcie odmowÄ™ wypÅ‚aty odszkodowania (szczególnie w szkodach wywoÅ‚anych przymrozkami). Z kolei rolnik powinien jak najszybciej podjąć decyzjÄ™ o zaoraniu pola i zaÅ‚ożeniu uprawy zastÄ™pczej. Jeżeli zrobi to przed przybyciem rzeczoznawcy – szkoda ulegnie zatarciu, a ubezpieczyciel odmówi wypÅ‚aty. Natomiast powstrzymanie siÄ™ z pracami – pozbawia rolnika plonu z uprawy zastÄ™pczej.
Eksperci Rzecznika Finansowego po analizie spraw, dotyczących nieprawidłowości w ubezpieczaniu upraw i zwierząt, a także postulatów samych rolników, proponują uchylenie przepisu zezwalającego towarzystwom na stosowanie franszyzy w tych ubezpieczeniach**. Uważają również, że należy rozważyć ustawowe unormowanie procedury likwidacji szkód w uprawach oraz warunków umowy ubezpieczenia, tak aby lepiej zabezpieczyć interes ekonomiczny i prawny rolników.
Drugą grupą ubezpieczeń do której rolnicy najczęściej zgłaszają wnioski o interwencje Rzecznika Finansowego są ubezpieczenia budynków rolnych. Nie są to wprawdzie polisy dotowane z budżetu państwa, są one jednak obowiązkowe. Każdy rolnik posiadający gospodarstwo rolne powyżej 1 ha ma obowiązek posiadać aktualne ubezpieczenie budynków w swoim gospodarstwie.
Również w przypadku tych ubezpieczeń rolnicy skarzą się na zbyt niskie odszkodowania w stosunku do oczekiwanych kwot. Argumentują, że nie da się odbudować stodoły za otrzymane świadczenie.
Główne problemy tej grupy ubezpieczeń najczęściej wynikają z następujących praktyk towarzystw:
- różne sposoby określenia wysokości odszkodowania, w zależności od tego czy ma być podjęta odbudowa zniszczonego budynku czy też nie jest ona przewidziana. W tym drugim przypadku wysokość szkody określana jest na podstawie cenników dowolnie kształtowanych przez ubezpieczycieli, które często zawierają ceny materiałów i usług, istotnie odbiegające od najniższych cen rynkowych. Aktualnie obowiązujące przepisy nie precyzują o jakie cenniki chodzi, z wykorzystaniem jakich danych są one sporządzane, czy z jakich źródeł te dane pochodzą etc. Brak przejrzystości przepisów w tym zakresie często prowadzi do nieprawidłowości i sporów.
- dwukrotne uwzględnianie stopnia zużycia ubezpieczonych budynków: raz przy ustalaniu sumy ubezpieczenia i drugi przy ustalaniu wysokości odszkodowania. W praktyce polega to na tym, że w chwili zakupu polisy ustalana jest suma ubezpieczenia budynku według jego wartości rzeczywistej (z uwzględnieniem stopnia zużycia budynku). Z kolei gdy dochodzi do wypłaty odszkodowania następuje pomniejszenie jego wysokości o taki sam procent całkowitego zużycia budynku, nie zaś wyłącznie o jego zużycie w okresie od rozpoczęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela do daty powstania szkody. W rezultacie wyliczane odszkodowanie jest istotnie zaniżone.
– Takie interpretacje i praktyki sÄ… krzywdzÄ…ce dla ubezpieczonych. Dlatego konieczne jest wyraźne, precyzyjne i weryfikowalne okreÅ›lenie zasad ustalania sumy ubezpieczenia i rozliczania szkody – mówi Mariusz Golecki. Eksperci RF proponujÄ… istotne zmodyfikowanie przepisów ustawy o ubezpieczeniach w zakresie ustalania sumy ubezpieczenia budynków rolnych. W szczególnoÅ›ci prawidÅ‚owe i przejrzyste zasady okreÅ›lania stopnia zużycia technicznego oraz zasady ustalania wysokoÅ›ci odszkodowania. – Nasze propozycje zmian zapewniÄ… rolnikom realnÄ… ochronÄ™, a tym samym adekwatne odszkodowanie pozwalajÄ…ce na remont lub odbudowÄ™ budynków. Nowe regulacje pozwolÄ… bowiem przeciwdziaÅ‚ać dzisiejszym nieprawidÅ‚owoÅ›ciom, które prowadzÄ… do uwolnienia siÄ™ ubezpieczycieli od odpowiedzialnoÅ›ci lub do znacznego zaniżenia należnego odszkodowania – podsumowuje.
____________
*ubezpieczyciele stosują dwa rodzaje franszyz: integralną i redukcyjną. Ta ostatnia to procent sumy ubezpieczenia, o który pomniejszone zostanie odszkodowanie. Rolnik ubezpieczający swoje uprawy może dokonać wyboru wysokości tej franszyzy, tj. 20, 25 lub 30 proc. Dla przykładu, jeśli dana uprawa zostanie ubezpieczona na 10.000 zł i zostanie wybrana przez rolnika franszyza redukcyjna w wysokości 20 proc., to w takim przypadku wysokość odszkodowania zostanie pomniejszona o 2 000 zł. Z kolei franszyza integralna to procent sumy ubezpieczenia, do którego ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności np. 10 procent sumy ubezpieczenia;
**uchylenie art. 6 ust. 3 w ustawie 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477)
Komentarz dr hab. Mariusza Goleckiego, Rzecznika Finansowego.