rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Deweloper wraz z generalnym wykonawcą zmieniają jedną z najważniejszych tradycji budowlanych w Polsce

Wiecha osiedla UCity Residence_1

ACCIONA Nieruchomości wraz z generalnym wykonawcą jednej z inwestycji dewelopera – Grupą Kapitałową F.B.I. TASBUD – organizują niestandardową wiechę, inspirując innych deweloperów oraz generalnych wykonawców do nowej, pożytecznej formy najpopularniejszej tradycji budowlanej. Inicjatywę wspiera także studio architektoniczne, autor projektu inwestycji.

Wiecha to stary, ludowy zwyczaj budowlany jeszcze z XIV wieku, polegający na zawieszeniu wieńca na znak zakończenia ważnego etapu budowy – zamknięcia od góry robót konstrukcyjnych budynku. Wianek, często z liści i gałęzi, miał specjalną rolę do spełnienia, a mianowicie zapewnić budynkowi oraz jego mieszkańcom pomyślność, dzięki opiece istoty nadprzyrodzonej zamieszkującej uprzednio drzewo, z którego gałęzi i liści wykonano wieniec. Zazwyczaj po zawieszeniu wiechy odbywa się wspólne świętowanie.

Funkcją wiechy było zapewnienie dobrej energii i pomyślności w domu dla przyszłych mieszkańców. A taka inicjatywa z pewnością zapewni dobrą energię temu miejscu.” – zgodnie przedstawili cel projektu Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA Nieruchomości oraz dr inż. Andrzej Czapczuk, Wice Prezes Zarządu F.B.I. TASBUD S.A.

ACCIONA oraz Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD wspólnie podjęli decyzję o zmianie tradycyjnej formy obchodów, jednocześnie pragną zainspirować innych deweloperów oraz generalnych wykonawców do tego typu działań, by powiązać wiechę ze wsparciem lokalnej społeczności lub organizacji o charakterze pożytku publicznego. Wiecha osiedla U-City Residence, które powstaje w willowej części Warszawa – Ursus, została powiązana przez dewelopera oraz generalnego wykonawcę z akcją charytatywną oraz promocją BHP na budowie w formie konkursu dla pracowników.

„Chcemy inspirować do czynienia dobra, szczególnie wśród lokalnych społeczności. Hasłem ACCIONA jest „Business as unusual” – czyli prowadzimy działalność biznesową w niestandardowy sposób. Wierzymy, że możemy wykorzystać tradycje, by skorzystały na tym lokalne społeczności, organizacje niosące pomoc.” – powiedziała Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA Nieruchomości.

W ACCIONA opowiadamy się za innym sposobem prowadzenia działalności, który promuje dobrobyt społeczeństwa i planety, wykraczając poza interesy ekonomiczne. Chcemy też inspirować innych do czynienia dobra lokalnie, bo dzięki lokalnym inicjatywom świat staje się lepszym miejscem, stąd nasz pomysł na rozszerzenie święta wiechy o aspekt społeczny” – dodała Katarzyna Unold.

Obie firmy przekażą po dziesięć tysięcy złotych na rzecz Powiślańskiej Fundacji Społecznej, która prowadzi świetlice terapeutyczne dla dzieci. Dodatkowo pracownicy obu firm zaangażowali się w zbiórkę pomocy rzeczowych dla dzieci pod opieką fundacji. Do wsparcia fundacji dołączył się także autor projektu architektonicznego osiedla – Kuryłowicz & Associates. Studio przekaże na rzecz fundacji pięć tysięcy złotych.

„Kiedy ACCIONA zaproponowała nam udział w akcji charytatywnej z okazji wiechy i wmurowania kamienia węgielnego nie zastanawialiśmy się ani chwili, gdyż CSR jest wpisany w DNA naszej Grupy Kapitałowej. Ważne dla nas jest również podtrzymanie tradycji. Wspólnie opracowaliśmy koncepcję niestandardowej wiechy, która z jednej strony łączy podziękowanie dla pracowników budowy za ich pracę, a z drugiej strony zaangażowała obie firmy, w tym także pracowników budowy do udziału w akcji charytatywnej.” – powiedział dr inż. Andrzej Czapczuk – Wice Prezes Zarządu F.B.I. TASBUD S.A.

„Wiecha czy wmurowanie kamienia węgielnego, te uroczystości kojarzą się ze świętowaniem, ale przecież można świętować na różne sposoby. Świetnym pomysłem jest zatem połączenie wiechy z działaniem inspirującym innych do zaangażowania się w pomoc lokalnej organizacji, działającej na rzecz osób mniej uprzywilejowanych.” – dodał dr inż. Andrzej Czapczuk.

To nie koniec niestandardowych obchodów, zorganizowanych przez dewelopera oraz generalnego wykonawcę. Wraz z wiechą przy okazji wmurowania kamienia węgielnego został ogłoszony konkurs BHP dla pracowników budowy osiedla U-City Residence „Bezpieczeństwo się opłaca”. W konkursie przewidziane są nagrody finansowe dla pracowników, którzy wykażą się najwyższymi standardami BHP w swojej codziennej pracy na budowie. Celem konkursu jest promocja przestrzegania przepisów BHP na terenie budowy każdego dnia. Zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników to kluczowe kwestie podczas realizacji każdej inwestycji. Plac budowy jest miejscem, gdzie ze względu na ryzyko wykonywanych prac tak ważna jest prewencja i ciągła promocja właściwych praktyk BHP.

Zabezpieczenie budowy pod kątem przestrzegania zasad BHP powinno być kluczowe dla każdego dewelopera oraz wykonawcy. Naszym celem jest „zero wypadków na budowie”, chcemy by pracownicy generalnego wykonawcy czuli się bezpiecznie i mogli bez obaw wykonywać swoją pracę.” – dodała Katarzyna Unold.

Konkurs BHP „Bezpieczeństwo się opłaca” ogłoszony wspólnie przez ACCIONA Nieruchomości oraz Grupę Kapitałową F.B.I. TASBUD dla pracowników budowy, to także forma podziękowania za dotychczasową pracę dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę fizyczną przy budowie osiedla. Osiedle U-City Residence to 6 budynków usytuowanych w części niskiej zabudowy willowej dzielnicy Warszawa – Ursus. W skład osiedla wchodzi 165 mieszkań z tarasami, logiami lub ogrodami o metrażach od 34 do 140 m2. Budowa osiedla rozpoczęła się w czwartym kwartale 2019 roku i co ważne, prace są realizowane zgodnie z planem pomimo epidemii wirusa SARS-CoV-2 oraz ograniczeniami wprowadzonymi w związku z zagrożeniem epidemicznym wiosną tego roku. Oddanie do użytkowania jest planowane na trzeci kwartał 2021 roku.

Jednocześnie z wiechą odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego. Do specjalnej tuby włożono akt erekcyjny, egzemplarz gazety codziennej oraz symbol przyszłego bogactwa – zbiór monet.

mat.pras.