Według raportu „Office Occupier – Rynek biurowy w Katowicach w 1-3 kw. 2020 r.” firmy doradczej Cresa Polska, łączny wolumen transakcji w pierwszych trzech kwartałach br. wyniósł 34.000 mkw., co stanowi 70,5% średniej rocznej z lat 2015-2019. Wśród rodzajów umów dominowały nowe umowy (70%), a następnie ekspansje (16%) i renegocjacje (13%).
– Katowicki rynek biurowy znacząco spowolnił w trzecim kwartale 2020 roku. Inwestycje, które zostały rozpoczęte jeszcze przed pandemią, są kontynuowane, natomiast realizacja kilku zapowiadanych budynków została wstrzymana. Zmiany widać także w procesie podejmowania decyzji przez najemców, którzy coraz częściej decydują się na pozostanie w dotychczasowych lokalizacjach i skorzystanie z możliwości przedłużenia kontraktu na krótszy okres niż standardowe 5 lat. Uważam, że dzięki swoim licznym atutom Katowice pozostaną atrakcyjną lokalizacją dla nowych inwestorów – mówi Elżbieta Golik, Doradca w dziale reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska.
Zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wzrosły w ciągu roku o 5,2% i na koniec września 2020 roku wynosiły 559.500 mkw. W trzecim kwartale 2020 roku na katowickim rynku nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego. W trakcie realizacji pozostają duże inwestycje takie jak .KTW II, Face2Face B oraz dwa budynki w ramach projektu Global Office Park.
Firmy z sektora BPO/SSC stanowią stabilny fundament rynku biurowego w Katowicach. Do największych umów najmu powierzchni biurowej w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. zaliczamy: podpisanie dwóch umów przednajmu w budynku Face2Face B przez firmę Capgemini (11.000 mkw.) i firmę Honeywell (3.700 mkw.). Nową umowę w biurowcu .KTW I podpisała firma Sii (3.100 mkw.).
– Wskaźnik pustostanów na koniec września wzrósł o 0,9 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem do poziomu 7%. Był jednak niższy o 0,7 p.p. w stosunku do odnotowanego rok wcześniej. Po trzecim kwartale bieżącego roku Katowice posiadają najniższy spośród ośmiu miast regionalnych udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach. Dalszy rozwój sytuacji na tym rynku w dużej mierze będzie uzależniony od zainteresowania najemców nowymi projektami, które w najbliższych kwartałach dostarczą kolejne tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Absorpcja powierzchni biurowej na koniec trzeciego kwartału była ujemna i wyniosła -4.900 mkw., czyli dokładnie tyle, o ile wzrosła ilość pustostanów między drugim a trzecim kwartałem. Łączna absorpcja od stycznia do września wyniosła 21.600 mkw.
Czynsze wywoławcze w nowoczesnych biurowcach w Katowicach utrzymują się na poziomie od 9 EUR/mkw./mc do 15 EUR/mkw./mc (w centrum miasta).
Źródło: Cresa Polska.