Inwestycje publiczne

Rynek nieruchomości komercyjnych: biurowce z korzyścią dla lokalnych społeczności?

Kraków_Superścieżka_2
Ciekawe zagospodarowanie terenu, nawiązanie do okolicy i… głazy sprzed miliarda lat. Jak deweloper biurowy może budować z korzyścią dla lokalnych społeczności?

Spis treści:
Głos mieszkańców ma znaczenie
Biurowce wpisujące się w miasto i jego rozwój
Unikalna wartość otoczenia

Od dzisiejszych inwestycji biurowych oczekuje się dużo więcej, niż tylko odpowiednich materiałów, wysokiej jakości wnętrz i udogodnień dla najemców. Swoje potrzeby mają również włodarze i mieszkańcy miast, w których powstają biurowce. Deweloper powinien realizować je z myślą o najbliższej okolicy i wpisywać w lokalny kontekst.

Holistyczne podejście do projektowania, umiejętność prowadzenia dialogu z mieszkańcami, świadome, odpowiedzialne wykorzystanie otoczenia, a także uwzględnienie unikalnych właściwości danej lokalizacji – to między innymi cechy, którymi powinny charakteryzować się realizowane dziś projekty biurowe. Już na etapie planowania trzeba zadbać o rozwiązania, które posłużą nie tylko pracownikom, ale również mieszkańcom. Inwestorzy powinni wziąć również pod uwagę rozwiązania zmniejszające wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

– Podstawą naszej działalności jest budowanie z myślą o współtworzeniu zrównoważonych miast i społeczności. Podejście Skanska zakłada z jednej strony wdrażanie zielonych i energooszczędnych rozwiązań w ramach naszych projektów, takich jak np. niskoemisyjny beton czy antysmogowe chodniki, a z drugiej strony – kreowanie miejsc i udogodnień koncentrujących się na ludziach, ich zdrowiu i potrzebach. Nasze inwestycje i teren wokół nich projektujemy w ujęciu perspektywy długofalowej, tak aby te miejsca żyły, wpisywały się w tkankę miejską i służyły lokalnej społeczności przez lata. Dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z miastem i mieszkańcami, ponieważ dzięki zaangażowaniu wszystkich stron powstają projekty, które mogą realnie i pozytywnie wpłynąć na okolicę i naszych sąsiadów – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Głos mieszkańców ma znaczenie

Jednym z przykładów współpracy, w którą zaangażowali się mieszkańcy, władze miasta, organizacje pozarządowe, architekci i deweloperzy, jest krakowska „Superścieżka” zrealizowana m.in. przez Skanska. Na zrewitalizowanym fragmencie przestrzeni wokół biurowca Axis oraz Skweru Mariana Eilego stanęła rzeźba „Wierszownik” zaprojektowana przez Szymona Ruszczewskiego i Aleksandra Rokosza. Powstał tu nowy plac zabaw dla dzieci wykonany z ekologicznych materiałów, fontanna oraz przyjazna mała architektura. Nie zabrakło też zieleni w postaci drzew, krzewów i traw ozdobnych. W ramach inicjatywy odbyły się również warsztaty koordynowane przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, dzięki którym mieszkańcy wzięli udział w projektowaniu terenu pomiędzy Rondem Mogilskim i Grzegórzeckim.

Inną realizacją, która przeobraziła najbliższą okolicę wokół inwestycji Skanska, był projekt o nazwie „Odnowa”. Ten cykl działań stworzył przestrzenie wspólne w okolicy tzw. “Serka Wolskiego”, terenu położonego pomiędzy ulicami Wolską, Okopową i Al. Solidarności w Warszawie, niedaleko kompleksu biurowego Spark. Skanska wraz z Fundacją na Miejscu przeprowadziła konsultacje społeczne, w których wzięło udział blisko 500 mieszkańców. Dzięki nim udało się poznać najważniejsze potrzeby lokalnej społeczności. W ramach działań zrealizowano zajęcia poświęcone aranżacji skweru Gwary Warszawskiej oraz warsztaty dotyczące odnowienia podwórek na Kolonii Wawelberga i przy Domu Sąsiedzkim przy ul. Młynarskiej – filii Wolskiego Centrum Kultury. Przeprowadzono także audyt dostępności ul. Wolskiej dla osób starszych i rodziców z dziećmi.

Biurowce wpisujące się w miasto i jego rozwój

Odpowiedzialny deweloper powinien dostarczać taką architekturę, która odzwierciedla charakter miasta, idealnie współgra z okoliczną infrastrukturą i tym samym wzbogaca okolicę. Taki jest poznański Nowy Rynek, realizowany na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, w otoczeniu parków i historycznej zabudowy Wildy. Wraz z oddaniem budynku Nowy Rynek E i ogólnodostępnego placu w środku kompleksu, mieszkańcy zyskają nowe miejsce do spotkań i relaksu. Już teraz znajdują się tam zielone wyspy i tereny rekreacyjne.

Kolejnym przykładem inwestycji, która wpisuje się w dynamiczny rozwój najbliższej okolicy, jest kompleks Generation Park. Warszawska Wola w ostatnich latach diametralnie zmieniła swoje oblicze i znacznie rozszerzyła swoją ofertę biurową. W 2021 roku dołączyła do tych zasobów 140-metrowa wieża Generation Park Y. Jej architektura komponuje się z nowoczesnym otoczeniem tej części Woli, zachowując jednocześnie własny, niepowtarzalny charakter. Zadbano tu także o dostęp do części rekreacyjnych i gastronomii, a wokół budynków kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu.

Unikalna wartość otoczenia

Zarówno na etapie projektowania, jak i później, w trakcie realizacji inwestycji, Skanska poświęca wiele uwagi pielęgnowaniu historii i specyfice regionu. Wykorzystuje również unikalne znaleziska na placach budowy. Przykładem mogą być wydobyte na terenie poznańskiego Nowego Rynku głazy narzutowe (eratyki) pochodzenia skandynawskiego. To fragmenty skał, które zostały przeniesione przez lodowce lub lądolody i pozostawione daleko od swoich pierwotnych miejsc występowania. Obszar dzisiejszych Mazur i Podlasia, m.in. razem ze Skandynawią, stanowił część prastarego dużego bloku kontynentalnego – Baltiki. W tym czasie znajdowała ona się w pobliżu bieguna południowego. To właśnie tam, na głębokości od kilku do kilkunastu kilometrów pod powierzchnią, tworzyły się opisywane głazy. Następnie, wraz z całą Baltiką, przemieszczały się stopniowo na północ, by w końcu zająć swoje obecne miejsce. Wśród znalezionych głazów są takie, które mają ponad miliard lat.

We Wrocławiu, w ramach kompleksu biurowego Centrum Południe, deweloper nawiązał do dawnej ulicy Lwowskiej, zniszczonej podczas II wojny światowej w trakcie oblężenia Wrocławia. W posadzkę wmurowane zostały tory tramwajowe, których bieg odpowiada lokalizacji ulicy. Jej najstarsza część została zaprojektowana w latach 70. XIX wieku. Był to odcinek między ulicami Powstańców Śląskich i Zielińskiego. Z kolei w Gdańsku, obok biurowca Wave, powstał kreatywny płot z elementami edukacyjnymi nawiązującymi do najbliższego otoczenia inwestycji, czyli Bałtyku oraz jego mieszkańców. Prezentowane tablice przedstawiają gatunki chronione i zagrożone, w tym ptaki i ssaki morskie, które należą do zwierząt szczególnie wrażliwych na niepokojenie przez ludzi.
Źródło: Spółka biurowa Skanska w Polsce.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora