rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Magazyny wciąż na TOPie – nieruchomości komercyjne w Poznaniu z silną pozycją na rynku

samuel-zeller-14256-unsplash
Sektor magazynowy wciąż jest na TOPie. Nieruchomości komercyjnych o charakterze magazynowym cały czas przybywa. Popyt jest wciąż duży, z czego inwestorzy i deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę. W odpowiedzi starają się zapewnić odpowiednią podaż. Dzięki temu sektor magazynowy w całej Polsce jest stale w rozkwicie. Silną pozycją na rynku może poszczycić się choćby miasto Poznań.

Spis treści:
Parki magazynowe w Poznaniu i przyległych miejscowościach
Nieruchomości komercyjne na wynajem – magazyny w Poznaniu
Rynek magazynów w pobliskich miejscowościach
Inwestowanie w nieruchomości magazynowe nie zwalnia tempa
Co czeka sektor magazynowy w 2022 roku?

Poznań może pochwalić się dużą liczbą parków magazynowych. Według ekspertów firmy Cresa Polska, w regionie Polski Zachodniej funkcjonuje lub są obecnie w budowie 42 parki magazynowe (wg danych ujętych w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych. Należy zaznaczyć, że mapa stworzona przez ekspertów firmy Cresa Polska obejmuje zestawienie najważniejszych obiektów przemysłowo-magazynowych w naszym kraju). Już po liczbie inwestycji komercyjnych widać, że stolica Wielkopolski stanowi atrakcyjny region dla wielu przedsiębiorców, którzy właśnie tutaj poszukują magazynów do wynajęcia.

Parki magazynowe w Poznaniu i przyległych miejscowościach
W stolicy Wielkopolski oraz przyległych miejscowościach znajduje się wiele nowoczesnych parków magazynowych. Zostały one ujęte w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych opracowanej przez ekspertów firmy Cresa. Zestawienie obiektów komercyjnych, ujęte w mapie, obrazuje dużą liczbę inwestycji w tym regionie.

Nieruchomości komercyjne na wynajem – magazyny w Poznaniu
Zgodnie z danymi ujętymi w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych opracowanej przez ekspertów firmy Cresa, w stolicy Wielkopolski znajduje się sześć parków magazynowych, którymi są: Poznań Janikowska Logistics Centre, Prologis Park Poznań III, MLP Poznań West, Panattoni Park Poznań IX, 7R City Park Poznań oraz City Logistics Poznań I.
Poznańskie inwestycje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy poszukują powierzchni magazynowe do wynajęcia.

Rynek magazynów w pobliskich miejscowościach
W miejscowościach przyległych do Poznania znajdują się kolejne, liczne inwestycje magazynowe. Poniżej prezentujemy dane ujęte w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych opracowanej przez ekspertów firmy Cresa.
Zgodnie z danymi zawartymi w mapie „Warehouse Space Map Poland”, w miejscowości Gądki znajdują się cztery parki magazynowe. Są to: Logicor Poznań I, Logicor Poznań II, SEGRO Logistics Park Poznań Gądki oraz Distribution Park Gądki.
Idąc dalej za danymi zawartymi w mapie „Warehouse Space Map Poland”, w miejscowości Koninko mieszczą się trzy parki magazynowe, którymi są: Panattoni Park Poznań III, Panattoni Park Poznań VI i MLP Poznań.
W Swarzędzu, zgodnie z danymi zawartymi w mapie „Warehouse Space Map Poland”, znajdują się trzy parki magazynowe, a są nimi: CLIP Swarzędz, Panattoni Park Poznań X oraz 7R Park Poznań East. Równeiż trzy parki magazynowe znajdują się w Tarnowie Podgórnym: Prologis Park Poznań II, Prologis Park Poznań i Panattoni Park Tarnowo Podgórne. Taka sama liczba parków magazynowych znajduje się w miejscowości Komorniki, a są tam zlokalizowane: SEGRO Logistics Park Poznań Komorniki, Panattoni Park Poznań IV i Panattoni Park Poznań VIII.
Zgodnie z danymi zawartymi w mapie „Warehouse Space Map Poland”, po dwa parki magazynowe znajdują się w miejscowościach: Robakowo (Logicor Poznań III, P3 Poznań), Wysogotowo (Poznań Airport Logistics Centre oraz TriStar Park Poznań), Niepruszewo (ILD Nieproszewo i Logicor Poznań IV), Jaryszki (Panattoni Park Poznań VII, Panattoni Park Poznań V).
Natomiast po jednym parku magazynowym, zgodnie z danymi zawartymi w mapie „Warehouse Space Map Poland”, znajdują się w miejscowościach: Kórnik (Doxler Business Park), Gołuski (SEGRO Logistics Park Poznań Gołuski), Więckowice (MLP Poznań III), Września (Panattoni Park Września), Obłączkowo koło Wrześni (CLIP Września), Konin (Panattoni Park Konin), Kalisz (Panattoni Park Kalisz), Krągola (Willwood Konin), Żerniki (Panattoni Park Poznań XI), Paczkowo (Panattoni Park Poznań East Gate), Gniezno (7R Park Gniezno) oraz Plewiska (Panattoni Park Poznań Plewiska).

Inwestowanie w nieruchomości magazynowe nie zwalnia tempa
Zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny do wynajęcia nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie.
Wiele sektor magazynowy zawdzięcza rynkowi e-commerce, który dynamicznie rozwinął się w okresie pandemii koronawirusa w Polsce. Przedsiębiorcy, którzy działają w tej branży, aby utrzymać tempo rozwoju i rosnącą liczbą transakcji, zaczęli wynajmować większe powierzchnie magazynowe. Zainteresowaniem cieszą się zarówno kompaktowe magazyny miejskie, jak również duże centra logistyczne zlokalizowane na obrzeżach miast lub w niewielkiej odległości od metropolii.
Rynek magazynów wciąż się rozwija, rosną też oczekiwania najemców
W całej Polsce dynamicznie rozwija się sektor magazynowy. Wraz ze wzrostem liczby nieruchomości magazynowych, rosną też oczekiwania najemców. Z ich punktu widzenia istotną rolę odgrywa atrakcyjna lokalizacja obiektu. Jest to przy tym kwestia bardzo indywidualna, ponieważ jedni najemcy będą preferowali magazyny miejskie, natomiast innym będzie zależało na większych powierzchniach oferowanych z dala od aglomeracji miejskich. Kolejną kwestią jest ekologia i dbałość o środowisko naturalne. Najemcy docenianą wartością dodaną są dla najemców rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, takie jak choćby energooszczędne oświetlenie LED z czujkami ruchu. Kolejną rzeczą, na jaką najemcy zwracają uwagę, są przestronne parkingi i duże place manewrowe. Istotna jest też ochrona obiektu zapewniająca bezpieczeństwo pracowników, bliskość przystanków komunikacji miejskiej itp. Dla przedsiębiorców istotnym kryterium wyboru jest ponadto bliskość autostrad i dróg krajowych. Liczą się także elastyczne umowy najmu, które zapewnią możliwość modyfikacji uzgodnionych warunków bez ponoszenia kar umownych.

Co czeka sektor magazynowy w 2022 roku?
Łatwo można zauważyć, że od 2020 roku sektor magazynowy stale się rozwija, przy czym dynamika tego rozwoju wyraźnie wzrosła w ubiegłym, 2021 roku. Na mapie całej Polski zwiększa się liczba obiektów komercyjnych. Przybywa zarówno obiektów typowo magazynowych, jak i dużych centrów logistycznych, które oferują kompleksowo przestrzenie magazynowe, biurowe i socjalne. Deweloperzy dostrzegają stałe zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe i nie rezygnują z podejmowania się kolejnych projektów inwestycyjnych.
Inwestycji magazynowych przybywa z najróżniejszych lokalizacjach, od dużych aglomeracji miejskich, do niewielkich miejscowości oddalonych od dużych miast.
Przyglądając się obecnemu ożywieniu w sektorze magazynów, można się spodziewać, że korzystna dla rynku magazynów sytuacja utrzyma się w bieżącym roku. Inwestycji o charakterze magazynowym w dalszym ciągu będzie przybywać. Już teraz wiele projektów, które są jeszcze na etapie budowy, domyka proces komercjalizacji. To pokazuje, jak przedsiębiorcy polują na dogodne dla siebie lokalizacje i znajdujące się na ich terenach obiekty, które spełniają odpowiednie standardy. Z kolei deweloperzy stale weryfikują oczekiwania i potrzeby najemców, aby w najbliższym czasie oddawać magazyny na wynajem, które przyciągną przedsiębiorców swoimi zaletami.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora