Sektor hotelowy w Polsce podnosi się z kolan po pandemii koronawirusa i negatywnych skutkach, jakie przyniósł ze sobą pełny lockdown. Obecnie w budowie są kolejne nieruchomości hotelowe. Inwestorzy prezentują coraz bardziej optymistyczne nastroje, co pozwala przewidywać, że polski sektor hotelowy odzyskuje dobrą kondycję.
Spis treści:
Nieruchomości komercyjne – inwestowanie w hotele wraca do łask
Wakacje napędziły sprzedaż
Hotele i apartamenty na wynajem w Polsce znów przyciągają
Przybywa nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym
Oferta polskich hoteli będzie coraz bogatsza
Pandemia kontra rynek nieruchomości: sektor hotelarski odczuł jej skutki
Pandemia koronawirusa w Polsce wyjątkowo niekorzystnie odbiła się na sektorze hotelarskim. Właściciele obiektów komercyjnych działających w tej branży stanęli przed bardzo ciężką próbą. Ci, którzy posiadali źródło dochodu z innych biznesów, byli w stanie utrzymać swoje zamknięte hotele. Niemniej tej próby czasu nie przetrwali wszyscy. Niektóre obiekty hotelarskie zostały wystawione na sprzedaż. Można powiedzieć, że na rynku komercyjnym pozostali najsilniejsi, którzy potrafili dopasować się do nowych realiów i znaleźć sposób na to, aby utrzymać płynność finansową.
Nieruchomości komercyjne – inwestowanie w hotele wraca do łask
W okresie pandemii wiele inwestycji hotelowych będących w fazie budowy stanęło pod znakiem zapytania. Sytuacja na rynku była trudna i część inwestorów postanowiła zaniechać lub odłożyć w czasie realizację projektów. Część z nich zmieniła w międzyczasie funkcję, jaką docelowo będzie pełnił obiekt.
Okres wakacyjny był pierwszym krokiem do odbicia się tego segmentu rynku od dna. Wielu Polaków zdecydowało się na odwołanie zagranicznego wyjazdu z obawy przed koronawirusem. Wiele osób obawiało się, że w momencie ich wyjazdu zmienią się obostrzenia, sporo osób nie chciało też tracić gotówki na testy stwierdzające obecność koronawirusa. Sytuacja ta okazała się korzystna dla rynku hotelarskiego w Polsce.
Wakacje napędziły sprzedaż
Wraz z rezygnacją z zagranicznych wyjazdów, zwiększyła się liczba zapytań do obiektów hotelowych w Polsce o wolne miejsca noclegowe. W efekcie w okresie wakacyjnym hotele tętniły życiem, a wiele obiektów miało maksymalne możliwe obłożenie. Pozwoliło to wielu hotelarzom na odzyskanie źródła przychodów.
Inwestorzy, którzy dostrzegli wzmożone zainteresowanie polskimi hotelami wśród turystów, zaczęli rozważać możliwość podjęcia kolejnych inwestycji. Wiele wskazuje na to, że przez najbliższe lata, kiedy pandemia koronawirusa jest ciągle żywa w umysłach wielu osób, urlopowicze będą wybierać polskie obiekty wypoczynkowe. Jest to więc dobry moment dla inwestorów, aby realizować nowe nieruchomości hotelowe na polskim rynku.
Hotele i apartamenty na wynajem w Polsce znów przyciągają
Bieżąca sytuacja na rynku jest dla sektora hotelarskiego sprzyjająca. Już teraz wiele osób rezerwuje wakacyjne pobyty w hotelach. Sporym zainteresowaniem cieszą się też prywatne kwatery, takie jak apartamenty na wynajem. Gwarantują one większe poczucie prywatności i komfort, dlatego wiele osób bierze pod uwagę przy wyborze wakacyjnej lokalizacji. Sieciowe hotele także nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Istnieje spore grono osób, które lubią korzystać z sieciowych obiektów hotelowych, ponieważ wiedzą, jakiego standardu mogą się spodziewać.
Niezależnie od tego, czy goście obiektów komercyjnych wybierają pokoje hotelowe w obiektach sieciowych, czy też prywatne kwatery i apartamenty na wynajem, sytuacja na polskim rynku hotelarskim znacząco poprawiła się od momentu wybuchu pandemii. Deweloperzy i inwestorzy zdają się wierzyć, że taka tendencja się utrzyma.
Przybywa nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym
W Polsce w budowie jest obecnie całkiem sporo interesujących obiektów hotelowych.
Dobrym przykładem inwestycji hotelowej, która ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2022 roku, jest Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów. Będzie to obiekt hotelowy w standardzie czterech gwiazdek, prezentujący jakość InterContinental Hotels Group. Hotel ten jest w budowie od 2019 roku. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na ostatni kwartał bieżącego roku.
Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów powstaje w Warszawie przy ulicy Puławskiej w dzielnicy Ursynów. Kilkupiętrowy obiekt hotelowy zaoferuje prawie 200 komfortowych pokoi hotelowych. Na gości hotelu będą też czekać miejsca parkingowe zlokalizowane w podziemnym garażu.
Wnętrze obiektu będzie utrzymane w nowoczesnej, eleganckiej a równocześnie przytulnej stylistyce.
Autorami projektu architektonicznego hotelu Staybridge Suites Warszawa Ursynów są architekci z pracowni ION Architekci z siedzibą w Krakowie. Z kolei generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Ferryman Ryszard Kujawa z Warszawy.
Również w Warszawie powstaje obecnie inwestycja Royal Tulip Apartments. Budowana obecnie nieruchomość komercyjna stanowi unikalną propozycję na rynku. Na inwestycję składają się apartamenty do wynajęcia , znajdujące się w kompleksie Unique Tower. Apartamenty zostały zaplanowane do 16. piętra wysokiej wieży, która mierzy prawie 100 metrów. Royal Tulip Apartments będzie prezentowała standard pięciu gwiazdek. Na gości czekać tu będą luksusowe apartamenty na wynajem o powierzchni od 28 do 67 metrów kwadratowych. Inwestor oferuje ponadto wykończenie i wyposażenie wybranego apartamentu pod klucz. Royal Tulip Warsaw Apartments to jednak nie tylko luksusowe apartamenty na wynajem, ale również najwyższej klasy restauracja, która będzie serwowała wyśmienite dania, klimatyczny lounge bar, strefy SPA i fitness oraz profesjonalny kompleks konferencyjny skierowany do gości biznesowych. Całość będzie utrzymana w nowoczesnym, minimalistycznym klimacie. Dopracowane detale będą nadawały wnętrzom poczucia luksusu i prestiżu.
Pierwszy w Polsce hotel Autograph Collection Hotels by Mariott ma zostać ukończony i oddany do użytku w drugiej połowie 2022 roku. Autograph Collection jest marką, która należy do sieci Marriott. Marka ta zrzesza hotele premium o wyjątkowym charakterze i niepowtarzalnym klimacie. Warszawski hotel będzie zlokalizowany przy ulicy Miodowej. Niewątpliwym atutem inwestycji jest jej lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Hotel Autograph Collection Hotels by Mariott zaoferuje 96 komfortowych pokoi, przestrzenie konferencyjne o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, strefę SPA , w której goście hotelu będą mogli się zrelaksować, oraz bogatą ofertę gastronomiczną, którą zapewni hotelowa restauracja. Inwestorem Autograph Collection Hotels by Mariott jest firma Budizol z Włocławka. Inwestycja Autograph Collection Hotels by Mariott będzie zarządzana przez inwestora, a nie sieć Marriott.
Oferta polskich hoteli będzie coraz bogatsza
Obiekty hotelowe, jakie obecnie powstają w Polsce, głównie w dużych aglomeracjach miejskich, to obiekty wysokiej klasy. Większość z nich skieruje swoje oferty nie tylko do turystów, ale także gości biznesowych. Poza ofertą pokoi hotelowych na wynajem, obiekty nie będą zaopatrzone w zaplecze konferencyjno-biznesowe. W salach konferencyjnych będzie możliwość zorganizowania szkolenia, uroczystej gali czy spotkania biznesowego, a nawet wesela. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu do biznesu, hotele zapewnią sobie szerszą możliwość uzyskania przychodów w przyszłości.
Redakcja
Komercja24.pl