komentarze, opinie, gospodarka

BNP Paribas Real Estate Poland podsumowuje trzy pierwsze miesiące na polskim rynku nieruchomości inwestycyjnych

Mateusz Skubiszewski, BNP Paribas Real Estate Poland
BNP Paribas Real Estate Poland podsumowuje trzy pierwsze miesiące na polskim rynku inwestycyjnym i zwraca uwagę na m.in.: zmniejszenie apetytu inwestorów i wyczekiwanie spowodowane wojną w Ukrainie, walkę z galopującą inflacją, rosnące koszty surowców, a także nieśmiały początek roku w inwestycjach logistycznych oraz przemysłowych.

Po dwóch latach pandemii, galopująca inflacja oraz wybuch wojny w Ukrainie dociążyły praktycznie każdą gałąź gospodarki, nie omijając również rynku inwestycyjnego w sektorze nieruchomości komercyjnych. Po ostrożnym optymizmie w całym minionym roku, w pierwszym kwartale 2022 roku rynek zaliczył spokojny start. Łączny wolumen transakcji oszacowano na 1,65 mld Euro, a w strukturze dominowały duże umowy, w tym transakcje portfelowe. Najbardziej znaczącą była rekordowa sprzedaż kompleksu The Warsaw HUB, którego nowym właścicielem został Google. Za biurowiec na warszawskiej Woli informatyczny gigant zapłacił 586 mln Euro. Autorzy raportu z BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że finalizacja sprzedaży dwóch portfeli nieruchomości przez EPP – o łącznej wartości szacowanej ponad 650 mln Euro – oznacza, że w pierwszym kwartale aktywa handlowe wypracowały 75 proc. swojego ubiegłorocznego wolumenu. Najmniej aktywny od stycznia do końca marca był sektor logistyczny i przemysłowy, na który przypadło kilka transakcji obejmujących pojedyncze obiekty. To o tyle interesujące, że w 2020 i 2021 roku to właśnie nieruchomości logistyczne cieszyły się w Polsce największym wzięciem inwestorów.

Nieruchomości logistyczno-magazynowe w ostatnich dwóch latach były na górze listy najatrakcyjniejszych i najbardziej poszukiwanych aktywów inwestycyjnych. Dlatego 200 mln Euro w łącznym wolumenie za pierwszy kwartał, to wynik zdecydowanie niedoszacowany. Szczególnie, że najpierw pandemia, a teraz wojna pokazały, jak ważnym elementem układanki jest rozwój dobrze zaplanowanej i nie zacinającej się logistyki, w tym logistyki magazynowej. Innym czynnikiem wzmacniającym dodatkowo potencjał tego sektora, możliwym do zaobserwowania już w najbliższych miesiącach, może być wzrost popytu, za którym stać będą najemcy zamykający swoje biznesy w Rosji – mówi Mateusz Skubiszewski, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Pierwsze tygodnie wojny i rekordowe wzrosty wskaźnika inflacji nie przynoszą odpowiedzi na pytania, jak będą wyceniane nieruchomości i z jakimi ryzykami będą musieli liczyć się inwestorzy. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zaznaczają, że stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów w pierwszym kwartale nie uległy znaczącym zmianom. Wyjątkiem okazał się sektor biurowy, który wycenia swoje najlepsze aktywa na poziomie 4.5%. Kompresję o 0,5 p.p. dało się również zaobserwować w segmencie parków handlowych, które konsekwentnie od kilku już kwartałów skupiają na sobie największą uwagę inwestorów.

 

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland.