rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

W Warszawie przybywa hotelowych nieruchomości inwestycyjnych – nowe projekty w drodze

thought-catalog-164630-unsplash
W Warszawie przybywa hotelowych nieruchomości inwestycyjnych – nowe projekty są w drodze. Stanowi to poświadczenie, że sektor hotelarski w Polsce odzyskuje stabilizację, którą utracił w okresie pandemii koronawirusa i trwającym w związku z nią całkowitym lockdownem na terenie kraju.

Spis treści:
Pandemia mocno zaszkodziła sektorowi hotelowemu w Polsce
Inwestowanie w nieruchomości hotelowe znowu nabiera tempa
Turyści pomogli w stabilizacji sektora
Klienci biznesowi również powracają
Przybywa nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym
Zwiększa się oferta polskiego sektora hotelowego

Sektor hotelarski w Polsce zdaje się wracać na dawne tory. Sytuacja w tym segmencie rynku poprawia co, czego poświadczeniem jest zwiększająca się liczba nowych inwestycji noclegowych. Hoteli przybywa na terenie całego kraju, przy czym Warszawa może poszczycić się prawdziwie nowoczesnymi projektami inwestycyjnymi. Zdaje się więc, że koronawirus jest w odwrocie i hotelarze na powrót starają się o przywrócenie łask swoim obiektom komercyjnym.

Pandemia mocno zaszkodziła sektorowi hotelowemu w Polsce

Koronawirus, który zaatakował w Polsce, na pewien czas zdestabilizował cały rynek nieruchomości inwestycyjnych w kraju. Jednym z sektorów, który odczuł skutki obostrzeń wprowadzonych w związku z wybuchem pandemii, był właśnie sektor hotelarski. Lockdown, który obowiązywał czasowo na terenie Polski, praktycznie odciął hotelarzy od przychodów. Stracili oni nie tylko możliwość pozyskiwania przychodów z wynajmu pokoi i apartamentów. Lockdown przyczynił się również do zamknięcia hotelowych restauracji i sal konferencyjnych. Wprawdzie po pewnym czasie rząd umożliwił otwarcie restauracji, jednak tylko w opcji na wynos, bez możliwości spożycia posiłku w hotelowej restauracji. Takie rozwiązanie nie dla każdego konsumenta było satysfakcjonujące, jednak nie brakowało osób, które chętnie wspierały działalność hoteli, zamawiając posiłki na wynos.

Niemniej jednak obiekty hotelowe stały zamknięte, a ich właściciele mierzyli się z problemami finansowymi i kadrowymi. Wielu z nich musiało dokonać cięć kadrowych, lub wręcz zdecydowało się na sprzedaż hotelu. Ci, którzy przetrwali trudny okres, obecnie mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony gości i klientów biznesowych.

Inwestowanie w nieruchomości hotelowe znowu nabiera tempa

Czas lockdownu okazał się zbyt trudną do przejścia próbą dla części hotelarzy. Ci, którzy nie udźwignęli ciężaru braku dochodów i rynkowych zmian, niejednokrotnie decydowali się na wystawienie swoich nieruchomości hotelowych do sprzedaży. W efekcie na rynek trafiły oferty hoteli na sprzedaż, które można z powodzeniem uznać za nieruchomościowe perełki.
Obecnie sektor hotelowy wraca do łask. Część obiektów, które zostały wystawione na sprzedaż, znalazło nowych właścicieli i przechodzi proces modernizacji i rebrandingu.
Inwestorzy realizują też nowe projekty inwestycyjne, dzięki czemu w najbliższych latach możemy spodziewać się wzbogacenia sektora hotelowego o liczne, nowe obiekty noclegowe.

Turyści pomogli w stabilizacji sektora

Po zniesieniu lockdownu, większość Polaków przystąpiła do planowania wakacji. Wiele osób zrezygnowało jednak z wyjazdu poza granice kraju, na rzecz spędzenia urlopu w Polsce. Wakacje okazały się więc doskonałym okresem do odbicia się od finansowego dna dla hotelarzy. Wzrosła liczba zapytań o ofertę noclegową w kraju. Hotelarze cieszyli się dużą liczbą gości, co pozwoliło im na odzyskanie w pewnym stopniu finansowej stabilizacji.
W tym roku hotelarze również liczą na dużą liczbę turystów którzy skorzystają z ich hoteli w okresie wakacyjnym. I podobnie jak rok temu, sytuacja może okazać się dla sektora hotelowego sprzyjająca. W obliczu wojny trwającej na Ukrainie a także koronawirusa, który w dalszym ciągu daje o sobie znać, także w tym roku wielu Polaków zdecyduje się na spędzenie urlopu w granicach kraju.

Klienci biznesowi również powracają

Hotele, które posiadają sale konferencyjne, odnotowały powrót nie tylko turystów, ale również biznesowych gości. Szkolenia i konferencje na powrót organizowane są w formule stacjonarnej i firmy coraz chętniej korzystają z oferty konferencyjnej w hotelach. Dla hotelarzy to dodatkowe źródło przychodu, które umożliwi im dalszy rozwój lub bezpieczne gromadzenie kapitału na przyszłość.

Przybywa nieruchomości komercyjnych w segmencie hotelowym

W Polsce w budowie jest sporo nowych obiektów hotelowych. Część z nich powstaje w Warszawie, która przyciąga w dużej mierze gości biznesowych oraz turystów nastawionych na zwiedzanie stolicy kraju.

Dobrym przykładem inwestycji hotelowej, która powstaje na terenie Warszawy, jest Hotel Hampton by Hilton. Nieruchomość komercyjna, której budowa ruszyła na początku 2021 roku, powstaje w dzielnicy Praga Północ. Będzie to ośmiokondygnacyjny budynek o prostej bryle, który powstaje przy ulicy Białostockiej. Nieruchomość komercyjna została zaprojektowana przez architektów z pracowni AGK Architekci AW. Nowoczesny obiekt Hotel Hampton by Hilton dostarczy na rynek 115 pokoi hotelowych.
Kolejną warszawską inwestycją hotelową jest Hotel Staybridge Suites Warszawa Ursynów – pierwszy hotel Staybridge Suites® w Polsce i 15. nieruchomość tej marki w Europie. Inwestycja Staybridge Suites położona będzie przy ulicy Puławskiej 353 w Warszawie. Dużym atutem inwestycji będzie bliskość Lotniska Chopina oraz trasy S2, oddalonych o kilka minut jazdy samochodem. Hotel, który powstaje w schemacie inwestycji typu condo, zaoferuje przestronne jedno- i dwupokojowe apartamenty. W ramach hotelu powstaną 192 pokoje w standardzie czterogwiazdkowym. Zakończenie budowy inwestycji zaplanowane jest na ostatni kwartał 2022 roku. Inwestorem projektu jest spółka WIK Capital. Model biznesowy dla tej condo-inwestycji hotelowej zakłada możliwość wykupienia apartamentu hotelowego na własność przez prywatnego inwestora. Dzięki umowie franczyzowej i bezpiecznemu modelowi biznesowemu będzie on miał możliwość uzyskania stabilnego zysku na wysokim poziomie.

Kolejną przykładową inwestycją hotelową, która powstanie na terenie stolicy, jest AC Hotels by Marriott. Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2019 roku. Hotel powstaje przy Alejach Jerozolimskich 144 w warszawskiej dzielnicy Ochota. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie niemal14 tys. metrów kwadratowych. W hotelu dostępna będzie oferta konferencyjna oraz restauracja i sky bar na ostatnim piętrze, z którego będzie roztaczał się panoramiczny widok na Warszawę. W ramach hotelu ma powstać 260 pokoi noclegowych.

Zwiększa się oferta polskiego sektora hotelowego

Sektor hotelowy w Polsce odbił się już od dna i obecnie umacnia swoją pozycję na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych. Hotele, jakie obecnie powstają na terenie kraju, można najczęściej spotkać w dużych aglomeracjach miejskich. Zwłaszcza te w Warszawie nazywane są obiektami wysokich standardów, jednak należy przyznać, że również w innych miastach regionalnych budowane są hotelowe perełki, które same w sobie stanowią wizytówkę. Umacnia się pozycja hoteli, które swoje oferty kieruje nie tylko do turystów, ale także gości biznesowych, korzystających z sal konferencyjnych. Z pewnością obiekty, które są zaopatrzone w zaplecze konferencyjno-biznesowe, mogą liczyć na wyższe przychody. W salach konferencyjnych organizowane są jednak nie tylko szkolenia i konferencje biznesowe, ale również prywatne imprezy okolicznościowe, jak wesela, chrzty czy komunie.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora