Informacje dnia

Biuro w ponadczasowej aranżacji – dobrze prowadzić w nim biznes, łatwiej też się sprzeda

dane-deaner-541785-unsplash
Biuro w ponadczasowej aranżacji stanowi bardzo rozsądne rozwiązanie. Dobrze prowadzić w nim biznes, łatwiej też się sprzeda, kiedy nie będzie już potrzebne aktualnemu właścicielowi. Warto postawić na aranżację, którą będzie można łatwo dopasować do nowego profilu działalności każdej firmy.

Spis treści:
Wygląd biura ma znaczenie
Klasyka nie wychodzi z mody
Elementy dekoracyjne tak, jednak bez przesady
Gabinety pracownicze czy wspólny open-space?
Recepcja wizytówką biura
Zieleni mówimy TAK
Biurowa konkurencja wciąż widoczna
Uniwersalne biuro szybciej znajdzie nabywcę

Wygląd biura ma znaczenie
Oczywistym jest, że wygląd biura ma ogromne znaczenie. To, jak wnętrze jest urządzone będzie świadczyło w oczach klientów i kontrahentów o profesjonalizmie i poziomie przedsiębiorcy. Schludna, zadbana przestrzeń będzie zachęcała i stwarzała pozytywny odbiór firmy. Warto więc zainwestować w odpowiednią aranżację biura, aby na przyszłość ta inwestycja procentowała.

Klasyka nie wychodzi z mody
Klasyczne rozwiązania są bardzo często stosowane, ponieważ – jak wiadomo – klasyka nie wychodzi z mody. Klasyczne wnętrza są po prostu na tyle uniwersalne, że w razie chęci zmiany wyglądu biura, wystarczy wymiana drobnych dodatków. Wówczas, pomimo niewielkich zmian, wnętrze biura może nabrać zupełnie nowego charakteru. Wystarczy wyobrazić sobie, jak to samo wnętrze będzie się prezentowało z ciepłymi, beżowymi dodatkami, a jak z ozdobami w odcieniach krzykliwej czerwieni. Prostymi metodami można zmienić wnętrze ze spokojnego w bardziej nowoczesne i odważne.

Elementy dekoracyjne tak, jednak bez przesady
Przy urządzaniu powierzchni biurowych często pojawia się pytanie o dodatki. Czy warto przyozdobić nimi przestrzeń? Czy zainwestować w duże ozdoby, jak na przykład obrazy lub rzeźby, czy może lepiej sprawdzą się drobne dodatki, jak wazony czy niewielkie figurki. Odpowiedź jest prosta – wszystko, byle bez przesady. W myśl zasady „im mniej tym lepiej”, warto zainwestować w dodatki, które wzbogacą wnętrze biura, jednak nie należy z nimi przesadzać, aby nie przytłoczyć pomieszczeń.

Gabinety pracownicze czy wspólny open-space?
Bardzo istotną kwestią jest również rozkład pomieszczeń i układ biurek pracowniczych. Tutaj wiele zależy od profilu działalności przedsiębiorstwa. Przede wszystkim właściciel biura musi podjąć decyzję, czy woli urządzić przestrzeń typu open space, czy może woli zainwestować w biura gabinetowe. Oba te rozwiązania posiadają zalety i wady.

Jeśli chodzi o biura typu open space, to niewątpliwą zaletą jest nadawanie przez nie poczucia większej przestrzeni. Biura wydają się przestronne a przestrzeń łatwo można zaaranżować. Co więcej, taki otwarty układ daje możliwość rozlokowania na całej powierzchni większej ilości biurek, niż przy podziale gabinetowym. Miejsca nie zajmują bowiem żadne ścianki działowe. Dodatkowo pracownicy mogą się ze sobą na bieżąco komunikować, co sprawia, że przepływ informacji w firmie jest bardziej płynny.
Tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się doskonale w firmach, w których burza mózgów pomiędzy pracownikami i regularna wymiana informacji są niezmiernie istotne. Jednak w innym przypadku, na przykład kiedy każdy z pracowników odpowiada za inne rzeczy, lub pracuje w zupełnie innym dziale przedsiębiorstwa, takie rozwiązanie może być niekorzystne. Wykonywanie połączeń telefonicznych i głośnych rozmów, korzystanie z niosących hałas urządzeń biurowych itp. może sprawić, że pracownicy będą się nawzajem rozpraszać i przeszkadzać sobie w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Jak z kolei wygląda sytuacja w przypadku biur oferujących osobne gabinety do pracy? Jeśli chodzi o korzyści płynące z takiego rozwiązanie, to z pewnością należy wspomnieć o większym poczuciu izolacji. Dzięki temu pracownik może w pełni skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Jeśli gabinety są wystarczająco duże, to pracodawca może rozlokować w nich pracowników z poszczególnych działów. Dzięki temu pracować w swoim towarzystwie będą wyłącznie osoby, które posiadają zbliżone obowiązki i cele pracownicze.
Oczywiście rozwiązanie takie posiada też pewne wady. Przede wszystkim ogranicza przestrzeń do pracy. Dla wielu osób małe, ciasne biura są po prostu niekomfortowe. Dodatkowo, jeśli pracodawca nie chce wyposażać każdego z gabinetów w sprzęt biurowy, konieczne może okazać się każdorazowe opuszczanie biura, aby w sekretariacie wydrukować dokumenty, zeskanować je itp. Może być to dla pracowników po prostu uciążliwe. Ponadto po podzieleniu powierzchni biurowej na mniejsze gabinety może się okazać, że biuro takie pomieści mniej biurek pracowniczych, co takie jest niekorzystne z punktu widzenia pracodawcy.

Recepcja wizytówką biura
Nie każde biuro posiada recepcję, jednak te, które takie mają, powinny zadbać w szczególności o ich wygląd. Recepcja jest miejscem, do którego klient trafia w pierwszej kolejności, a jak wiadomo od lat, pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Przedsiębiorca powinien więc zadbać, aby recepcja była schludna i estetyczna. Warto wyeksponować na jednej ze ścian logo firmy. Świetnie w tym pomieszczeniu sprawdzą się świeże kwiaty w dużym wazonie, które wprowadzą do wnętrza powiew świeżości i naturalności.

Zieleni mówimy TAK
Kwiaty i inne rośliny donicowe, w których wspomnieliśmy przy okazji urządzania recepcji, sprawdzą się doskonale również w innych pomieszczeniach biurowych. Rośliny sprawiają, że wnętrze nabiega przyjemniejszego, cieplejszego i bardziej domowego charakteru. To z kolei sprawia, że pracownicy czują się bardziej rozluźnieni i spędzanie czasu w biurze jest dla nich bardziej przyjemne. Bujne, zielone rośliny cieszą oko i sprawiają, że biuro nabiera klimatu. Dodatkowo są elementem, którego lokalizację zawsze można zmienić, co również jest korzystne.
Za pomocą roślin można nie tylko poprawić nastrój osób przebywających w biurze. Mogą one również stanowić swego rodzaju ścianki działowe. Jeśli wysokie rośliny zostaną rozmieszczone pomiędzy biurkami pracowników, to zyskają oni więcej prywatności, a równocześnie nie zostanie ograniczona ich możliwość wspólnej komunikacji. Rośliny w biurach stanowią więc bardzo dobre rozwiązanie.

Biurowa konkurencja wciąż widoczna
Przeglądając oferty biur na wynajem można wyciągnąć wniosek, że właściciele obiektów komercyjnych zdają sobie sprawę z potrzeb przyszłych najemców. Starają się oni urządzić przestrzeń biurową w taki sposób, aby wydała się ona atrakcyjna potencjalnym najemcom. Dzięki odświeżeniu wnętrz biura i nadaniu mu ponadczasowego charakteru, właściciele biurowców mogą liczyć na szybsze znalezienie przedsiębiorcy, który będzie chciał podpisać z nimi umowę najmu.

Uniwersalne biuro szybciej znajdzie nabywcę
Lokal biurowy, który zostanie wyremontowany w neutralnym stylu, ma większe szanse na znalezienie najemcy lub nabywcy w krótszym czasie. Wszystko dzięki temu, że przyszły najemca lub właściciel biura nie będzie musiał poświęcać dodatkowych funduszy na jego odświeżenie i remont. Wystarczy, że uzupełni przestrzeń o własne, spersonalizowane dodatki. To duży plus biura, ponieważ wystarczy, że zostanie ono dostosowane do potrzeb przyszłego najemcy lub właściciela, ale nie zajmie mu dodatkowego, cennego czasu, który będzie mógł wykorzystać nie na remont, a na działanie w firmie.

Redakcja
Komercja24.pl