+
Nowoczesnych nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym jest więcej, ale według analityków WGN to wciąż za mało. Zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny do wynajęcia wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dodatkowo rosnąca konkurencja sprawia, że deweloperzy starają się wystawiać na rynek inwestycje, które wyróżniają się jakością i innowacyjnością na tle konkurencji.
Spis treści:
Deweloperzy budują, ale nie tak szybko
Popyt cały czas jest wysoki
Przedsiębiorcy zwracają uwagę na certyfikaty poświadczające ekologiczność inwestycji
Magazyny nie tylko na wynajem
Czy deweloperzy będą realizować kolejne inwestycje magazynowe?
Deweloperzy budują, ale nie tak szybko
Deweloperzy cały czas dostarczają na rynek nowoczesne nieruchomości inwestycyjne w sektorze magazynowym. Jednak inwestycje magazynowe nie są oddawane do użytku w tak dużej ilości, jakiej mogliby oczekiwać przyszli najemcy. Powód tego jest prosty. Deweloperzy cały czas analizują bieżącą sytuację rynkową. Wysoka inflacja i drogie materiały budowlane oraz wykończeniowe, skutecznie zniechęcają do przygotowywania do realizacji nowych projektów inwestycyjnych. O ile deweloperzy byliby w stanie je jeszcze sfinansować, o tyle cena najmu mogłaby się okazać zbyt wysoka, aby skusić wystarczającą liczbę przedsiębiorców poszukujących magazynu na wynajem.
Popyt cały czas jest wysoki
Obecna sytuacja gospodarcza jest niekorzystna, a do tego niestabilna. Inflacja wciąż jest wysoka, a zbliżający się sezon zimowy zwiastuje wysokie rachunki za ogrzewanie. Niemniej przedsiębiorcy nie rezygnują z poszukiwania nowych magazynów na wynajem.
Duży popyt sektor magazynowy zawdzięcza po części dwóm czynnikom. Pierwszym z nich jest wybuch pandemii koronawirusa, która przyczyniła się do dynamicznego rozwoju e-commerce. Przedsiębiorcy działający w branży sprzedaży Internetowej, którzy rozpoczęli w tym okresie ekspansję, zaczęli poszukiwać większych magazynów do przechowywania swoich towarów. Rozwijając się na kilka miast, musieli również rozpocząć poszukiwania mniejszych magazynów miejskich. W efekcie zainteresowanie wolnymi powierzchniami, zarówno w dużych centrach logistycznych, jak i małych magazynach położonych w miastach, gwałtownie wzrosło.
Drugim powodem wzrostu zainteresowania magazynami do wynajęcia był wybuch wojny na Ukrainie i związany z nią napływ ukraińskich uchodźców do Polski. Część z tych osób stanowili przedsiębiorcy, którzy pomimo nagłej zmiany swojej sytuacji życiowej, nie chcieli rezygnować z prowadzenia biznesów. W efekcie zaczęli oni poszukiwać magazynów na wynajem na terenie Polski, gdzie zdecydowali się kontynuować swoją działalność biznesową.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę na certyfikaty poświadczające ekologiczność inwestycji
Przedsiębiorcy coraz większą uwagę przywiązują do tego, czy magazyn, w którym chcą wynająć powierzchnię, jest obiektem posiadającym certyfikat. Obecnie w Polsce dominują dwie metody certyfikacji. Najbardziej popularną wydaje się być certyfikat BREEAM. Zaraz za nim plasuje się system certyfikacji LEED.
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)jest systeme, któremu podlegają nie tylko nieruchomości komercyjne, ale również mieszkalne. BREEAM dzieli się na 5 schematów:
1. Infrastructure, który jest przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.
2. New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią), który jest przeznaczony dla inwestycji nowo powstających;
3. In-Use, który jest przeznaczony dla budynków, które są już oddane do użytku od minimum dwóch lat;
4. Refurbishment & Fit-Out, który jest przeznaczony dla renowacji i wykończenia budynków;
5. Communities, który jest przeznaczony dla projektów urbanistycznych.
Dodatkowo system ten dzieli się na 10 kategorii, którymi są:
1. Zarządzanie;
2. Zdrowie i dobre samopoczucie;
3. Woda;
4. Energia;
5. Odpady;
6. Transport;
7. Innowacje;
8. Wykorzystanie terenu i ekologia;
9. Zanieczyszczenia;
10. Materiały.
W zależności od tego, jaką liczbę punktów uzyska nieruchomość inwestycyjna, może otrzymać certyfikat na poziomie:
– Pass – nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 30%;
– Good – nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 45%;
– Very Good – nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 55%;
– Excellent otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 70%;
– Outstanding otrzyma nieruchomość, której punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 85%.
System certyfikacji LEED dla zielonych budynków jest drugim, popularnym w Polsce systemem certyfikacji. Zadaniem systemu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) jest zweryfikowanie, w jakim zakresie nieruchomość ma wpływ środowisko naturalne.
W zależności od liczby uzyskanych przez nieruchomość inwestycyjną punktów, otrzymać może ona certyfikat na poziomie:
– Certified (certyfikowany) przy 40-49 punktach;
– Silver (srebrny) przy 50-59 punktach;
– Gold (złoty) przy 60-79 punktach;
– Platinum (platynowy) przy 80-110 punktach.
Certyfikacja nieruchomości inwestycyjnej, w tym magazynów, stanowi dla najemców coraz istotniejszą kwestię. Obiekty, które posiadają zielony certyfikat, są postrzegane jako bardziej atrakcyjne, nowoczesny, sprzyjające środowisku a także bardziej prestiżowe.
Magazyny nie tylko na wynajem
Dla najemców interesujące są nie tylko magazyny do wynajęcia, ale również te na sprzedaż. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest realizacja inwestycji BTS, czyli magazynów budowanych pod indywidualnego klienta. Inwestycje BTS (build-to-suite) realizowane są przez dewelopera na zlecenie przedsiębiorcy, który ma się wprowadzić do nieruchomości. Po zakończeniu projektu i oddaniu inwestycji magazynowej do użytku, obiekt przechodzi na własność zleceniodawcy, czyli przedsiębiorcy. Rozwiązanie takie jest na tyle korzystne, że obie strony umowy otrzymują korzyść. Deweloper zyskuje pewnego klienta, dla którego jedynie realizuje inwestycję, a przedsiębiorca otrzymuje dopasowany do swoich potrzeb obiekt komercyjny, który będzie idealnie spełniał bieżące zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową firmy. W zależności od możliwości działki inwestycyjnej, obiekt taki może zostać w przyszłości rozbudowany, w miarę ekspansji działalności przedsiębiorstwa.
Czy deweloperzy będą realizować kolejne inwestycje magazynowe?
Analizując bieżącą sytuację na rynku nieruchomości można pomyśleć, że deweloperzy wyhamują z nowymi inwestycjami magazynowymi. Niemniej nie zapowiada się, aby ten czarny dla najemców scenariusz miał się sprawdzić. Deweloperzy zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na nowe inwestycje magazynowe. Najemcy wciąż aktywnie poszukują obiektów, które spełniałyby ich oczekiwania. Deweloperzy, nie chcą tracić szansy na zdobycie klienta, starają się realizować nowe projekty. Niemniej w procesie planowania nowych inwestycji zachowują czujność. Wysokie ceny materiałów budowlanych i rosnące koszty mediów przyczynią się z pewnością do dalszego wzrostu cen za wynajem magazynów, a to może zniechęcić część potencjalnych najemców. Deweloperzy dostarczają więc tyle inwestycji, aby dało się je w zadowalającym tempie w pełni skomercjalizować.
Redakcja
Komercja24.pl