rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Budowanie portfeli gruntów odpowiedzią na malejącą dostępność atrakcyjnych działek inwestycyjnych

daria-from-taskarmy-nl-258665-unsplash
Budowanie portfeli gruntów jest odpowiedzią na malejącą dostępność atrakcyjnych działek inwestycyjnych. Deweloperzy i prywatni inwestorzy dostrzegają problem, jakim jest znikanie z rynku terenów pod inwestycje. Chodzi o działki komercyjne, które cechują się nie tylko dobrą z punktu widzenia inwestorskiego lokalizacją i powierzchnią, ale również ceną za metr kwadratowy.

Spis treści:
Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce
Inwestorzy kupują na zapas
Nie tylko pod własne projekty inwestycyjnej
Nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich
Rynek gruntów wciąż ma wiele do zaoferowania

Rynek gruntów inwestycyjnych w Polsce

Mogłoby się wydawać, że Polska obfituje w działki inwestycyjne na sprzedaż. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że część z nich nie leży w polu zainteresowania inwestorskiego. Niekiedy są to bowiem działki zlokalizowane w mało atrakcyjnych częściach miasta, na wsiach itp. Do kryteriów wyboru wliczają się jeszcze takie kwestie, jak uzbrojenie działki, dojazd do niej, powierzchnia i ukształtowanie terenu a także cena za metr kwadratowy działki inwestycyjnej. Po selekcji dostępnych na rynku gruntów, po uwzględnieniu wszelkich określonych przez inwestora czy dewelopera kryteriów, pole wyboru znacząco się zawęża. Z tego względu osoby zainteresowane nabyciem działek pod projekty inwestycyjne stale śledzą ofertę rynkową, aby być na bieżąco z działkami dostępnymi w sprzedaży. Często w poszukiwaniach tych wyręczają ich doradcy ds. obrotu nieruchomościami.

Inwestorzy kupują na zapas

Uwidaczniającą się praktyką wśród inwestorów i deweloperów jest nabywanie działek inwestycyjnych na zapas. Co to oznacza? W praktyce inwestorzy kupują grunty inwestycyjne, pomimo aktualnego braku projektów do realizacji. W ten sposób budują posiadany przez siebie portfel gruntów. Takie rozwiązanie jest bardzo rozsądne, ponieważ pozwala na nabycie atrakcyjnych działek, które idealnie będą nadawały się pod przyszłe realizacje danego inwestora czy dewelopera.

Nie tylko pod własne projekty inwestycyjnej

Niekiedy jednak inwestorzy nabywają grunty komercyjne wcale nie z myślą o realizacji własnych projektów inwestycyjnych. Niekiedy nabywając działki budowlane, lokują po prostu swój kapitał finansowy z zamiarem jego pomnożenia w przyszłości. W jaki sposób? Nabywając działkę inwestycyjną dzisiaj, inwestor przechowuje ją w swoich portfelu przez okres na przykład kilku lat. Po czasie ziemie inwestycyjne w danym regionie drożeją, i wówczas inwestor wystawia na sprzedaż posiadany przez siebie w portfelu grunt. W efekcie, nie podejmując praktycznie żadnych działań, może on w prosty sposób zwiększyć posiadany przez siebie kapitał finansowy.

Nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich

Deweloperzy i prywatni inwestorzy poszukują działek inwestycyjnych nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich. O ile z powodzeniem można na ich terenach realizować inwestycje mieszkaniowe, biurowe, hotelowe itp., o tyle wiele projektów na przykład magazynowych realizowanych jest poza dużymi miastami. W przypadku takich projektów inwestorom często zależy na innych wartościach dodanych, jak na przykład bliskość istotnych logistycznie dróg krajowych i autostrad, niewielka cena za metr kwadratowy działki inwestycyjnej, powierzchnia gruntu itp.

Rynek gruntów wciąż ma wiele do zaoferowania

W Polsce w dalszym ciągu oferta działek inwestycyjnych na sprzedaż jest dość atrakcyjna. Inwestorzy mogą liczyć na nabycie gruntu po projekt inwestycyjny, zarówno w dużej aglomeracji miejskiej, jak również z dala od jej granic. Ceny działek także są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu inwestorzy mogą dopasować odpowiednią dla nich działkę do posiadanego budżetu.

W ofercie biur WGN znajduje się dużo interesujących ofert sprzedaży, którym warto się przyjrzeć.
Poniżej publikujemy przykładowe oferty, co pozwoli lepiej zobrazować, na jaką działkę inwestycyjną mogą liczyć inwestorzy w określonym regionie oraz cenie.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży działki inwestycyjnej położonej w Karpaczu. Grunt inwestycyjny znajduje się położony na Wilczej Porębie. Na ofertę sprzedaży składają się dwie działki: 918/4 i 918/5.

Ponadto na jednej z działek posadowiony jest budynek o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Minimalna PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) możliwa do uzyskania łącznie z gruntu i budynku wynosi 2400 metrów kwadratowych. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Te terenie budynku prowadzona jest obecnie działalność pensjonatowa, która przynosi zyski. Grunt inwestycyjny w Karpaczu został wystawiony na sprzedaż za 5 999 000 złotych. Daje to kwotę rzędu 773 złotych za metr kwadratowy gruntu inwestycyjnego.

W ofercie biura WGN Bolesławiec znajduje się jeszcze jedna interesująca działka inwestycyjna. Jest to również oferta na wyłączność. Przedmiotem sprzedaży jest działka inwestycyjna zlokalizowana w Jeleniej Górze, która idealnie nadaje się pod zabudowę usługową, mieszkalną, lub mieszkalno-usługową. Działka inwestycyjna ma powierzchnię 890 metrów kwadratowych. Cena za metr kwadratowy gruntu wynosi 562 złotych, co daje 499 900 złotych za cały grunt inwestycyjny na sprzedaż.

WGN Częstochowa posiada na wyłączność ofertę sprzedaży działki inwestycyjnej położonej w Częstochowie, w okolicy ulic Legionów oraz Mirowskiej. Jest to działka przemysłowo-usługowo-budowlana. Teren znajduje się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Częstochowie. Dojazd do terenu zapewniony jest drogą asfaltową. Atutem jest bardzo korzystna lokalizacja w pobliżu DK1, A1, DK46. Teren inwestycyjny jest bardzo dobrze skomunikowany z centrum miasta, ponadto nieopodal znajduje się przystanek autobusowy. Powierzchnia gruntu wynosi 120256 metrów kwadratowych, co daje około 80 złotych za metr kwadratowy. Cena działki inwestycyjnej wynosi 9 588 900 złotych.

Biuro WGN Żagań posiada w ofercie na wyłączność działkę inwestycyjną na sprzedaż zlokalizowaną w miejscowości Zbylutów. Miejscowość ta znajduje się 5 km od Lwówka Śląskiego i ok 20 k. od Bolesławca. Grunt inwestycyjny o kształcie prostokąta znajduje się prz głównej drodze asfaltowej. W Miejscowym Polanie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) leży w strefie swobodnej zabudowy mieszkaniowej i usług nieuciążliwych. Grunt inwestycyjny ma powierzchnię 1465 metrów kwadratowych i można go nabyć po cenie 27 złotych za metr kwadratowy. Daje to kwotę rzędu 40 000 złotych za działkę.

WGN Gorzów Wielkopolski posiada ofertę działki inwestycyjnej na sprzedaż w miejscowości Drawiny. Jest to oferta na wyłączność. Grunt inwestycyjny ma powierzchnię 71795 metrów kwadratowych. Atutem działki jest to, że jest ona położona bezpośrednio przy rzeczce Pokrętna. Działka jest niezabudowana i nieużytkowana. W sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków z 2020 roku, czyli po aktualizacji, nieruchomość znajduje się na terenach o wiodącej funkcji produkcyjnej oraz (niewielka część gruntu) jako teren zieleni izolacyjnej. Działka została wystawiona na sprzedaż za 6 złotych za metr kwadratowy, co daje atrakcyjną cenę ofertową zakupu w wysokości 430 000 złotych.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ceny działek potrafią być bardzo zróżnicowane. Wpływ na cenę mają liczne czynniki, między innymi: lokalizacja, powierzchnia i przeznaczenie gruntu.

Redakcja
Komercja24.pl