Jakie nieruchomości hotelowe otworzą się niebawem dla gości? Na polskim rynku wyraźnie przybywa nieruchomości inwestycyjnych w segmencie hotelowym. Rynek ten ożywił się w Polsce po okresie lockdownu, w efekcie czego nie tylko turyści, ale również inwestorzy skierowali swój wzrok w kierunku tego rodzaju nieruchomości inwestycyjnych. W najbliższych miesiącach planowane są otwarcia nowych obiektów. Każdy z nich szykuje swoją ofertę przy uwzględnieniu bieżących trenów i wymagań stawianych przez gości w obecnych czasach.
Spis treści:
Bezpieczny urlop w kraju
Nieruchomości komercyjne dla odpoczynku i biznesu
Nowe hotele – planowane otwarcia
Polski sektor hotelowy w 2023 roku
Bezpieczny urlop w kraju
Nie da się zaprzeczyć, że pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sektor hotelowy w Polsce. Początkowo, kiedy w kraju wprowadzony został całkowity lockdown, hotele bardzo podupadły. Hotelarze stanęli w obliczu konieczności utrzymania czasowo zamkniętych i nie przynoszących zysków obiektów. Jednak kiedy na horyzoncie pojawił się sezon wakacyjny, Polacy ruszyli szturmem na ofertę krajowych obiektów wypoczynkowych. Nawet po zniesieniu wszelkich obostrzeń część osób woli rezerwować wakacje w kraju, pomimo faktu, że wcześniej chętniej wybierali wakacje za granicą. Nie tylko goście wakacyjni, ale również przedsiębiorcy powrócili do hoteli, na powrót coraz chętniej organizując szkolenia i konferencje, a także spotkania biznesowe. Taki obrót spraw pozwolił hotelarzom na podreperowanie nadszarpniętych budżetów oraz powrót do pełnej działalności.
Nieruchomości komercyjne dla odpoczynku i biznesu
Polskie hotele mogą pochwalić się nie tylko bardzo zróżnicowaną ofertą wypoczynkową. Na skorzystanie z oferty tych nieruchomości komercyjnych mogą liczyć także goście biznesowi. Przedsiębiorcy, którzy poszukują miejsca do organizacji szkoleń biznesowych, kongresów i wyjazdów służbowych mogą liczyć na profesjonalną obsługę w hotelach. Wiele nowoczesnych obiektów hotelowych posiada bogate zaplecze konferencyjne, dzięki czemu możliwa jest profesjonalna organizacja spotkań o charakterze biznesowym. Na wizyty klientów biznesowych nastawione są zwłaszcza obiekty hotelowe zlokalizowane w dużych metropoliach miejskich, oraz hotele zlokalizowane niedaleko granic dużych miast, które oferują większa przestrzeń do organizacji wydarzeń oraz większą ilość miejsc parkingowych.
Nowe hotele – planowane otwarcia
Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przybędą w niedługim czasie nowe obiekty hotelowe. Gdzie powstają i co zaoferują swoim gościom? Poniżej opisujemy przykładowe inwestycje, jakie obecnie realizowane są w segmencie hotelowym w kraju.
Pierwszą przykładową inwestycją jest Hotel Mövenpick Wrocław. Inwestycja obejmuje przebudowę istniejącego już budynku, który jest zlokalizowany u zbiegu ulic Księdza Hugona Kołłątaja i Piłsudskiego. Jest to projekt inwestycyjny firmy Rafin Developer, który podpisał umowę franczyzy hotelowej ze spółką Accor. Za zarządzanie obiektem odpowiedzialna będzie spółka Cohm z Wrocławia, która należy do grupy kapitałowej inwestora. Za projekt rozbudowy dawnego Hotelu Grand odpowiada wrocławska pracownia Greg Architekci. Obiekt będzie mógł poszczycić się nie tylko bardzo dogodną lokalizacją w pobliżu Dworca Głóównego oraz niedaleko centrum miasta. Na uwagę zasługuje również architektura, jaką będzie prezentował hotel. Podkreślona zostanie architektoniczna wartość obiektu, która zostanie wzbogacona o nowoczesny i luksusowy styl. Hotel zaoferuje niespełna 180 przestronnych, luksusowych pokoi hotelowych. Ponadto do dyspozycji gości będą: restauracja, bar oraz nowoczesne i odpowiednio wyposażone sale konferencyjne. Obiekt będzie również wyposażony w centrum fitness, SPA, a także podziemny parking. Przebudowa budynku rozpoczęła się w 2017 roku, a jej zakończenie planowane jest na rok bieżący.
Hotel Gołębiewski w Pobierowie to kolejny projekt, który ma zostać oddany do użytku w 2023 roku. Hotel będzie w stanie przyjąć do 3500 gości w jednym czasie w ramach 1200 pokoi hotelowych. Inwestycja realizowana jest w nadmorskim kurorcie turystycznym, w miejscowości Pobierowo w gminie Rewal. Hotel ten miał mieć swoje otwarcie jeszcze w 2020 roku, jednak niesprzyjające okoliczności przyczyniły się do dużych opóźnień przy realizacji. Docelowo hotel ma zapewnić gościom nie tylko komfortowe pokoje hotelowe, ale również dostęp do kompleksu SPA, aquaparku z basenami, zjeżdżalniami i saunami oraz restauracji. Na biznesowych gości ma czekać 16 sal konferencyjnych, z czego największa będzie mogła pomieścić około 2500 osób. Na terenie obiektu mają się też znajdować sale kinowe, strefa rozrywki, bary, kręgielnia, sala bilardowa, korty tenisowe, boiska do gry itp.
Dla miłośników bardziej historycznych klimatów już niebawem otworzy się godny uwagi obiekt noclegowy. Jest nim Hotel w Zamku w Przegorzałach w Krakowie, który należy do grupy ZR Hotele. Otwarcie hotelu zostało zaplanowane na drugi kwartał 2023 roku. JW chwili obecnej trwają prace adaptacyjne. Dawniej zamkowe wnętrza zostaną zaadaptowane na 35 pokoi o standardzie 5 gwiazdek (w sumie: 29 pokoi typu Comfort, 5 pokoi typu Superior, 2 pokoje typu Suite oraz apartament). Każdy z pokoi będzie odznaczał się indywidualnym charakterem. Większość z oferowanych w zamku pokoi hotelowych będzie zapewniało malowniczy widok na rzekę Wisłę i góry Beskidy. Na terenie hotelu będzie się ponadto znajdowała dwupoziomowa restauracja oraz strefa SPA z wyjściem na taras widokowy. Hotel nie zapomina również o gościach biznesowych. Na ich potrzeby do użytku oddana zostanie przestronna sala konferencyjna, która będzie się znajdować na parterze Zamku. Sala konferencyjna pomieści do 200 osób w układzie bankietowym. Dużym atutem jest możliwość wyjścia bezpośrednio z sali konferencyjnej na taras, z którego rozpościera się niepowtarzalny widok na zakole Wisły, pasmo gór Beskidów, a także Klasztor Kamedułów.
Polski sektor hotelowy w 2023 roku
Jak widać po powyższych przykładach, na polską mapę hotelową mają trafić naprawdę atrakcyjne, i przy tym bardzo zróżnicowane obiekty komercyjne. Osoby, które poszukują miejsca do wypoczynku lub organizacji spotkania biznesowego, mogą z powodzeniem wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Ponadto mogą wybrać hotel o odpowiednim dla siebie charakterze – czy to bardziej nowoczesnym, czy też oddającym hołd dawnym dziejom i historycznej architekturze.
Inwestorzy wykorzystują sprzyjające sektorowi hotelowemu warunki i dostarczają na rynek nowe budynki. Nie należy zapominać również o tym, że na rynek oddawane są także nie tyle zupełnie nowe, co wcześniej wstrzymane inwestycje. W okresie pandemii koronawirusa i wprowadzonego przez rząd lockdownu, prace na budowach nieruchomości komercyjnych stanęły w miejscu. Tyczyło się to również hoteli, których place budów opustoszały. Po zniesieniu obostrzeń prace na powrót się rozpoczęły, jednak zmieniły harmonogram prac oraz terminy ukończenia poszczególnych inwestycji. Można się spodziewać, że w bieżącym, 2023 roku, na rynek trafią nowoczesne i bardzo konkurencyjne obiekty hotelowe, które spotkają się z zadowalającym zainteresowaniem ze strony hotelowych gości urlopowych oraz biznesowych.
Redakcja
Komercja24.pl