Polska jest jednym z największych producentów rolnych w Europie. Kraj zachwyca nie tylko bogatym dziedzictwem rolniczym, ale również malowniczymi, wiejskimi krajobrazami. Czy tego rodzaju nieruchomości na sprzedaż jest w Polsce dużo? Wystarczy przejrzeć oferty portali i biur nieruchomości, aby zauważyć, że lepiej trzymać rękę na pulsie, bo dobra oferta szybko może uciec sprzed nosa. Polski rynek nieruchomości ma całkiem sporo do zaoferowania.
Spis treści:
Rynek nieruchomości w Polsce
Polska gospodarka jedną z najsilniejszych w Europie
Coraz więcej ofert gospodarstw rolnych na sprzedaż
Oferty gospodarstw rolnych na sprzedaż
Gdzie najlepiej szukać gospodarstw rolnych na sprzedaż?
Czy inwestowanie w gospodarstwo rolne to dobry pomysł?
Rynek nieruchomości w Polsce
Polski rynek nieruchomości cały czas się rozwija. Różne jego sektory notują rozwój w odmiennym tempie. Sektor komercyjny wypada całkiem dobrze na terenie całego kraju. Inwestorzy nieprzerwanie uważają nieruchomości za dobry rodzaj lokaty kapitału finansowego. Nieruchomości uznawane są za stabilną inwestycję. Czy warto jednak inwestować w gospodarstwa rolne?
Polska gospodarka jedną z najsilniejszych w Europie
Gospodarstw rolnych na sprzedaż jest w Polsce względnie niewiele. Bardziej atrakcyjne oferty całkiem szybko znajdują nowych właścicieli. Sytuacja na rynku nieruchomości w naszym kraju jest jednak dość dynamiczna. Oznacza to, że inwestowanie w gospodarstwo rolne może być na tyle lukratywne, na ile również ryzykowne. Nie wszyscy rolnicy są w stanie dostosować się do obecnych warunków rynkowych. W efekcie na rynek sprzedaży trafiają nowe oferty, często atrakcyjnych gospodarstw rolnych na sprzedaż. Czy warto likować w nich budżet? Może to być całkiem dobra inwestycja, o ile inwestor jest świadom tego, w jaki sposób prowadzi się gospodarstwo rolne – z jakimi benefitami oraz trudnościami się to wiąże.
Coraz więcej ofert gospodarstw rolnych na sprzedaż
W ostatnim czasie można zaobserwować przyrost liczby ofert dotyczący gospodarstw rolnych na sprzedaż. Nie jest on bardzo duży, jednak dostrzegalny. Co stoi za tym, że nieruchomości tego rodzaju są wystawiane na sprzedaż? Jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest wiek rolników. Coraz większa ich liczba osiąga wiek emerytalny, a nowe pokolenia nie są zainteresowane prowadzeniem tego rodzaju działalności. W efekcie tereny gospodarcze wystawiane są do sprzedaży.
Odkupienie funkcjonującego gospodarstwa rolnego może być dobrym pomysłem na inwestycję. Kupujący może bowiem nabyć wraz z ziemią pełną infrastrukturę potrzebną do prowadzenia biznesu, tj. maszyny oraz surowce.
Prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest proste i często niesie ze sobą duże ryzyko finansowe, jednak rolnicy mogą korzystać z różnych form wsparcia. Są nimi różnego rodzaju dotacje, szkolenia oraz kredyty udzielane na preferencyjnych zasadach.
Oferty gospodarstw rolnych na sprzedaż
Ile kosztuje gospodarstwo rolne? Gdzie obecnie można kupić tego rodzaju nieruchomość? Na jaką powierzchnię gospodarstwa może liczyć inwestor pośród bieżących ofert nieruchomości, jakie pojawiły się na rynku sprzedaży? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań idealnej nieruchomości inwestycyjnej.
Na rynku nieruchomości można obecnie natrafić na atrakcyjne gospodarstwa rolne na sprzedaż. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty pochodzące z bazy biur WGN. Przykłady te pozwolą lepiej zobrazować, jaki jest koszt nabycia gospodarstwa rolnego, oraz jakiego rodzaju nieruchomość inwestycyjną możemy nabyć w konkretnej cenie.
WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego gospodarstwa rolnego, które znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim. W ramach nieruchomości sprzedawany jest kompleks budynków wielofunkcyjnych o powierzchni 350 metrów kwadratowych. Jest to nieruchomość z rynku wtórnego. Zabudowania posadowione są na działce o powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Nieruchomość stwarza możliwość prowadzenia działalności o charakterze produkcyjnym – rolno-wytwórczym. Na jej terenie znajduje się budynek o charakterze mieszkalnym o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Dom jest podpiwniczony, co stanowi dodatkową zaletę. Na terenie nieruchomości znajduje się również budynek gospodarczy o powierzchni około 200 metrów kwadratowych, do którego dobudowane są wiaty o łącznej powierzchni kolejnych 200 metrów kwadratowych. Ponadto na posesji zlokalizowany jest budynek garażowy o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, oraz drugi – o powierzchni około 80 metrów kwadratowych. Na terenie gospodarstwa znajdują się wszystkie niezbędne media. Cena ofertowa gospodarstwa rolnego wystawionego na sprzedaż wynosi 850 000 złotych, co daje 2429 złotych za metr kwadratowy.
WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które położone jest w miejscowości Bełcz Górny. Na terenie działki znajduje się dom o powierzchni około 90 metrów kwadratowych. Nieruchomość inwestycyjna położona jest zaledwie 7 km od miejscowości Góra oraz Wąsosz. Na terenie działki znajdują się ponadto budynki gospodarcze. Jest to działka o charakterze rolno-budowlanym o powierzchni 5000 metrów kwadratowych. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowo gruntów ornych o powierzchni około 1 hektara. Nieruchomość posiada duży potencjał inwestycyjny. Może służyć nie tylko jako gospodarstwo rolne, ale również jako agroturystyka. Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 130 000 złotych.
Gdzie najlepiej szukać gospodarstw rolnych na sprzedaż?
Poszukiwania gospodarstwa rolnego na sprzedaż mogą nastręczyć trudności. Zwłaszcza, kiedy inwestor nie zna cen rynkowych i nie wie dokładnie, na jakie kwestie zwracać uwagę. W takim wypadku najbardziej rozsądnym wyjściem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Wysłucha on potrzeb inwestora, dzięki czemu będzie w stanie dopasować do jego wymagań oferty nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, które będą spełniały odpowiednie warunki.
Co więcej, doradca ds. nieruchomości może negocjować w imieniu swojego klienta warunki transakcji, dzięki czemu inwestor może uzyskać lepszą cenę nabycia. Doradca ds. nieruchomości może również uzyskać lepsze warunki umowy dotyczące nabycia nieruchomości rolnej.
Czy inwestowanie w gospodarstwo rolne to dobry pomysł?
Zainwestowanie funduszy w gospodarstwo rolne może stanowić dobrą lokatę kapitału. Istotne jest, aby inwestor wziął pod uwagę istotne przy tego typu inwestycjach czynniki.
Przede wszystkim dobrze, jeśli inwestor zna i rozumie sposób funkcjonowania branży rolniczej. Istotne jest też posiadanie odpowiedniego kapitału finansowego. Inwestor powinien również przekalkulować, ile czasu zajmie mu rozkręcenie gospodarstwa na tyle, aby było ono dla niego rentowne.
Ważna jest też analiza czynników rynkowych oraz obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Inwestor powinien zweryfikować, jak duży jest popyt na produkty rolne, oraz jak kształtują się perspektywy na najbliższy okres, możliwy do przewidzenia.
Podsumowując, zainwestowanie środków finansowych w zakup gospodarstwa rolnego może stanowić atrakcyjną opcję. Inwestor musi jednak podjąć decyzję o zakupie tego typu nieruchomości dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej analizy rynku.
Redakcja
Komercja24.pl