komentarze, opinie, gospodarka

Monday Development: 90 proc. kupujących mieszkania w Poznaniu stanowią klienci gotówkowi

Iwona Chmielewska

Ubiegłoroczne spowolnienie na rynku deweloperskim w dużej mierze związane było z mniejszą dostępnością kredytów hipotecznych i przełożyło się na dominację klientów gotówkowych. W przypadku Poznania ich szczególnie duże znaczenie nie było nowością. Tu od wielu lat udział osób, które przy zakupie mieszkania korzystają przede wszystkim z własnych środków, jest większy niż w innych częściach kraju. Mniejsze uzależnienie od dostępności kredytów przekłada się m.in. na stabilność tego rynku.

Rynek poznański to piąty co do wielkości rynek mieszkaniowy w Polsce, który wciąż się rozwija. Bez wątpienia jest to miasto z dużym potencjałem. Nie bez przyczyny mówi się, że w stolicy Wielkopolski bije technologiczne serce Polski, tu mają swoje siedziby znane koncerny. Ogromną siłą napędową miasta jest duża liczba specjalistów IT – przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. To właśnie dzięki swojemu akademickiemu charakterowi, Poznań przyciąga młodych ludzi, którzy mają tu szerokie możliwości edukacyjne oraz późniejszego rozwoju zawodowego.

Z naszych obserwacji wynika, że po zakończeniu studiów i zdobyciu stabilnego zatrudnienia, sporo osób decyduje się na stałe pozostać w Poznaniu. Ta grupa często poszukuje mieszkań w dobrych lokalizacjach. Akademicki charakter Poznania ma również znaczenie dla inwestorów, którzy kupują mieszkania, a później wynajmują je studentom. Poznański biznes i prosperity gospodarcze regionu także mają wpływ na rynek mieszkaniowy: sporo jest w okolicy przedsiębiorstw oferujących atrakcyjne warunki zatrudnienia, dzięki czemu dobrze się tu mieszka i żyje – mówi Iwona Chmielewska, Dyrektor Zarządzająca Monday Development.

Źródło: Monday Development.