rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Sektor hoteli na sprzedaż polskim rynku nieruchomości komercyjnych

bill-anastas-241386-unsplash
Polski sektor hoteli na sprzedaż stanowi ważny segment rynku nieruchomości o charakterze komercyjnym. Obiekty, jakie są dostępne na rynku i oferują miejsca noclegowe, są ważne w rozwoju krajowej turystyki, a co za tym idzie, również gospodarki.

Spis treści:
Sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Polska umacnia turystykę
Zalety krajowych nieruchomości hotelowych
Ryzyko inwestycyjne – o tym należy pamiętać
Obiekt hotelowy dobry na start
Aparthotele wciąż modne
Hotele dobrą inwestycją?

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Polski sektor hotelowy wychodzi już powoli z kryzysu, który zafundowały mu skutki pandemii koronawirusa. A mówiąc dokładniej – skutki obostrzeń, jakie zostały w związku z metodami walki z pandemią wprowadzone. Całkowity lockdown, który uniemożliwił polskim hotelarzom prowadzenie biznesu, przyczynił się do podupadku ich budżetu. Nieruchomości komercyjne, które były zamknięte, były zwyczajnie nierentowne i nie przynosiły swoim właścicielom przychodów. Co więcej, nie tylko nie pozwalały one swoim właścicielom zarabiać, ale również stanowiły dla nich dodatkowe, comiesięczne obciążenie finansowe. Brak przychodów, a konieczność opłacania mediów i pensji pracowników – to były wyzwania hotelarzy.
Nie wszyscy przeszli tę próbę czasu pomyślnie. Niemniej Ci hotelarze, którzy przetrwali, wynieśli cenne doświadczenia. Obecnie przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, z jakim ryzykiem wiąże się podejmowanie inwestycji oraz ich prowadzenie, jak również zarządzanie personelem. Niezmiernie ważne jest również posiadanie przez inwestorów zaplecza finansowego, które umożliwi im utrzymanie płynności finansowej w okresach, kiedy ich firmy nie przynoszą im oczekiwanych przychodów.

Polska umacnia turystykę

Pandemia koronawirusa, jaka wybuchła w kraju, skłoniła wielu turystów do pozostania w Polsce w okresie wakacyjnym. W czasie tym wiele osób przekonało się do krajowego urlopu. Od tego czasu sektor hotelowy w Polsce zaczął się na powrót umacniać. Oferta krajowych obiektów turystycznych również obecnie spotyka się z dużym zainteresowaniem. Sezon wakacyjny ruszył pełną parą. Jednak o tym, czy również w tym roku Polacy chętnie wybierali krajowe nieruchomości hotelowe, przekonamy się, kiedy sezon wakacyjny już się zakończy.

Zalety krajowych nieruchomości hotelowych

Za co Polacy doceniają krajowe nieruchomości hotelowe? Przede wszystkim za różnorodność pokoi na wynajem, jakie są obecne na rynku. Mowa tutaj zarówno o standardzie samych nieruchomości komercyjnych, jak również rozpiętości cenowej. Z uwagi na to, że poszczególne obiekty różnią się standardem i poziomem atrakcyjności z punktu widzenia turystycznego (bliskość morza, ilość atrakcji turystycznych w pobliżu itp.), odmienne są także ceny pokoi hotelowych na wynajem.
Na rynku dostępne są zarówno sieciowe hotele, jak i obiekty butikowe. Na wynajem przeznaczane są także prywatne mieszkania oraz apartamenty inwestycyjne. Nie należy zapominać o pensjonatach oraz domkach letniskowych. Rozpiętość wyboru jest więc jak widać naprawdę szeroka.

Ryzyko inwestycyjne – o tym należy pamiętać

Podejmując się inwestycji komercyjnej inwestor każdorazowo powinien zdawać sobie sprawę z ryzyka inwestycyjnego, jakie niesie ze sobą takiego rodzaju działalność biznesowa.
Przede wszystkim inwestor powinien dokonać odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Musi bowiem brać pod uwagę sytuacje, które przyczynią się do dodatkowego nadszarpnięcia jego budżetu. Późniejszy start z działalnością, mniejsze zainteresowanie ze strony klientów, niż oczekiwane przez inwestora czy wyższe opłaty za media – to tylko część kwestii, nad którymi inwestor powinien się pochylić. Do tego dochodzą jeszcze pensje dla pracowników a także koszty nieprzewidzianych napraw lub realizacji związanych z oddaniem budynku do użytku. Im większa (i droższa) inwestycja, tym większe jest również ryzyko inwestycyjne.

Obiekt hotelowy dobry na start

Inwestorzy, którzy chcą wejść w biznes hotelarski, często zastanawiają się na tym, jaki obiekt komercyjny będzie najbardziej korzystnym wyborem. Na start rozsądną propozycją wydaje się niewielki hotel lub wręcz pojedynczy pokój hotelowy. Może to być prywatny apartament, zlokalizowany w budynku mieszkalnym. Na rynku dostępnych jest wiele inwestycji typu condo, które oferują możliwość zakupu mieszkania inwestycyjnego. Deweloper domyślnie buduje cały blok mieszkalny dla inwestorów, a nie osób prywatnych. Tego rodzaju inwestycje cechują się typowo turystycznym położeniem, które będzie atrakcyjne z punktu widzenia turystów.

Aparthotele wciąż modne

Na rynku, poza prywatnymi mieszkaniami inwestycyjnymi, dostępne są również inwestycje typu apart. Są to nieruchomości hotelowe, które realizowane są po części dzięki pieniądzom pozyskanym przez inwestorów. Wykupują oni pojedyncze pokoje hotelowe, jakie mają być dostępne w ramach inwestycji. Decydując się na takie rozwiązanie, inwestor zyska prestiżowy apartament w budynku hotelowym, który będzie mógł wynajmować. Tym sposobem będzie uzyskiwał przychody. Dodatkowo może sam korzystać z pokoju, co znacząco zmniejszy jego koszty wypoczynku wakacyjnego. Co więcej – inwestor nie musi być obecny na miejscu, aby wynajmować pokój. Może to zrobić swobodnie, przerzucając zarządzanie pokojem na firmę zewnętrzną lub zarządcę budynku. Firma taka będzie zarządzała kalendarzem wynajmu pokoju, dodatkowo zadba o jego czystość oraz odpowiedni stan techniczny. Oczywiście w takim przypadku, o ile jest to wygodne rozwiązanie, o tyle wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym. Inwestor będzie musiał opłacać firmę zarządzającą, co w pewnym stopniu zmniejszy jego przychody.
Decydując się na wybór aparthotelu, inwestor powinien zdawać sobie również sprawę z ryzyka inwestycyjnego. Często bowiem inwestycje typu apart, dopóki nie uzyskają odpowiedniej liczby inwestorów, tj. nabywców poszczególnych pokoi hotelowych, stanowią inwestycyjną „dziurę w ziemi”. Na rynku dochodziło już do sytuacji, kiedy deweloper ostatecznie nie kończył inwestycji i nie oddawał jej do użytku, po czym ogłaszał upadłość. Wówczas inwestorzy tracili pieniądze i musieli wkraczać na drogę sądową, co i tak w przypadku ogłoszenia upadłości finansowej przez inwestora, nie zawsze przynosiło jakikolwiek skutek. Oczywiście takie zdarzenia nie są częste, jednak inwestor, który chce ulokować swój kapitał w obiekcie typu apart, powinien dokładnie prześledzić historię dewelopera, który stoi za inwestycją.

Hotele dobrą inwestycją?

Czy zatem inwestowanie w hotele stanowi dobry pomysł na inwestycję kapitału finansowego? Jak najbardziej – inwestycja w hotel lub pokój hotelowy może okazać się dla inwestora lukratywnym biznesem. Powinien on jednak pamiętać o tym, aby dokładnie przeanalizować opłacalność danej inwestycji. Ważna jest weryfikacja kosztów na wejściu, w tym uwzględnienie remontów i napraw, jeśli budynek będzie pochodził z rynku wtórnego. Dodatkowo inwestor musi oszacować, jaka lokalizacja przyciągnie turystów, czy w okolicy znajduje się odpowiednio rozbudowana infrastruktura handlowa, liczba restauracji itp. Ważne jest również sprawdzenie pobliskiej konkurencji i oszacowanie, jakich przychodów można się spodziewać z tytułu wynajmu pokoi hotelowych. Mimo wielu wyzwań, jakie wiążą się z inwestowaniem w tym segmencie, hotele stanowią atrakcyjne źródło przychodów, co znajduje odzwierciedlenie w stałym zainteresowaniu tego typu obiektami w oczach inwestorów.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora