Rośnie liczba innowacji, dzięki którym miasta ograniczają wpływ na środowisko, stawiając sobie za cel naturalność klimatyczną. Jednocześnie dążenie miast do zeroemisyjności zdecydowanie przyspieszyło rozwój rozwiązań technologicznych i materiałów budowlanych, z których powstaje tkanka miejska.
Dziś już ponad 75 proc. mieszkańców Unii Europejskiej mieszka w miastach, choć zajmują one zaledwie 4 proc. unijnej powierzchni, i jak wskazuje Komisja Europejska, odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, co jest celem Europejskiego Zielonego Ładu. Globalnie miasta zużywają ponad 65 proc. światowej energii i odpowiadają za ponad 70 proc. emisji CO21. Znaczące ograniczenie emisji wymaga szerokiego spektrum działań w tym zarówno zmian organizacji transportu, jak i inwestycji w zrównoważoną infrastrukturę i budynki oraz ich renowację.
Budownictwo ograniczające emisje CO2 dostrzegają autorzy najnowszego raportu ICC „New Horizons” z firmy Arcadis. Rosnący popyt na ekologiczne inwestycje w prestiżowych lokalizacjach odzwierciedla zmianę, która zachodzi w kierunku mniej emisyjnych obiektów budowlanych. Na coraz większym znaczeniu zyskują uściślone wymogi ESG, na które m.in. składają się zaktualizowane rozporządzenie UE w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonym finansowaniu (SFDR), co wpłynie na zachowanie inwestorów i deweloperów, oraz unijna taksonomia inwestycyjna, która dotyczy kluczowych dla miasta sektorów takich jak energetyka, odpady, transport i budynki.
– Mniej emisyjne materiały budowlane, znajdą się wysoko na liście priorytetów, ponieważ coraz więcej wykonawców dąży do zmniejszenia wpływu swoich inwestycji na środowisko – mówi Mateusz Piotrowski z Lafarge w Polsce. W Lafarge i Grupie Holcim, do której należymy, od kilku lat pracujemy nad rozwiązaniami o obniżonym śladzie węglowym i produktami, wspierającymi efektywność energetyczną. Na przykład prowadziliśmy pianę izolacyjną Airium na bazie cementu, która wspiera energoefektywność budynków, dzięki swoim właściwościom termicznym. Mamy w ofercie niskoemisyjne cementy i betony, kruszywa z recyklingu, a nawet wodoprzepuszczalny beton Hydromedia, który może wesprzeć retencję w miastach.
Projektowanie budynków w duchu ekobudownictwa, termomodernizacja pod kątem spełniania nowych standardów dot. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) – to konieczna inwestycja w ochronę wartości obiektów oraz ich odporność na zmiany klimatu – mówi Rafał Soboń, Building Systems Advisory Manager z Lafarge w Polsce.
1 Climate-neutral and smart cities (europa.eu)
Źródło: Lafarge.