rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Accolade: coraz więcej nieruchomości magazynowych poza wielkimi aglomeracjami

thong-vo-2482-unsplash
Accolade: coraz więcej nieruchomości magazynowych poza wielkimi aglomeracjami.

Polski rynek magazynowy to już nie tylko wielkie aglomeracje jak Warszawa, Górny Śląsk czy Poznań. Coraz częściej na celowniku inwestorów i najemców znajdują się perspektywiczne lokalizacje typu Zielona Góra, Bydgoszcz czy Legnica. Ich udział w rynku w ciągu ostatnich 10 lat istotnie wzrósł: z 10% w 2014 roku, do 25% w 2024. Potwierdzają to również wyniki Accolade. W ubiegłym roku poziom wynajętych powierzchni w obiektach inwestora i wyniósł ponad 200 tys. mkw. Jedna z największych firm rynku obuwniczego postawiła na Legnicę, a największa platforma zakupowa w Polsce na Bydgoszcz.

Największa aktywność inwestorów przemysłowych w Polsce skupia się na głównych rynkach, takich jak Warszawa, Polska Centralna, Górny i Dolny Śląsk, Łódź i Poznań. Jednak ich udział w magazynowej mapie Polski istotnie się zmniejszył. Z danych CBRE wynika, że w 2024 roku odpowiadały one za 75% powierzchni magazynowej w Polsce, podczas gdy w 2014 roku było to aż 90%. W ciągu ostatnich 10 lat pojawiły się nowe rynki, które są coraz częściej rozważane przez najemców m.in. z e-commerce i produkcji. Przykładowo, Szczecin w 2024 roku miał blisko 4% udział w rynku magazynowym, a 10 lat wcześniej był to niecały 1%. Dziesięciokrotnie wzrósł udział Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry (5% w 2024 roku, 0,5% w 2014 roku). Bydgoszcz i Toruń wzrosły dwukrotnie do blisko 3% udziału w rynku w ubiegłym roku.

– Magazynowa mapa Polski przez ostatnie 10 lat bardzo się zmieniła, rozwinęły się nowe huby logistyczne w takich miastach jak Legnica, Zielona Góra czy Szczecin. Nie są one tak mocno nasycone inwestycjami, oferują korzystniejsze ceny gruntów, a lokalny rynek pracy jest bardziej sprzyjający. Tylko w 2024 roku na rozwój swojego biznesu w tych regionach postawili najwięksi gracze z sektorów e-commerce czy logistycznego. Accolade od początku postawiło na rozwój tych rynków, a obecne dane dowodzą, że warto kontynuować ten kierunek i zwiększać ich potencjał. W perspektywie długoterminowej przyczyniamy się do intensywnego rozwoju tych regionów poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, rozbudowę infrastruktury, dostarczanie nowoczesnej przestrzeni umożliwiającej rozwój miejscowych firm. Łącznie nasze inwestycje w Polsce odpowiadają za zatrudnienie niemal 15 tys. pracowników – mówi Joanna Sinkiewicz, dyrektorka ds. komercjalizacji w Grupie Accolade.

[fragment artykułu]

Źródło: Grupa Accolade
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora