Z roku na rok sztuczna inteligencja (AI – ang. artificial intelligence) rozszerza spektrum działania o nowe branże i zastosowania. Dzięki niej również projektowanie, inżynieria i budownictwo zyskują w wielu obszarach. AI w połączeniu np. z technologią BIM i VR przyczynia się do zrównoważonego budownictwa, a to wspólny cel branży w nadchodzących latach. Poniżej prezentujemy realne możliwości zastosowania w branżach związanych z budownictwem i inżynierią.
Spis treści:
AI wsparciem w projektowaniu, inżynierii i całym budownictwie
AI zadba o bezpieczeństwo pracowników budowlanych, konstrukcji i bezpieczeństwo publiczne
AI wspiera ludzi i służące im systemy zaawansowane
AI wsparciem w projektowaniu, inżynierii i całym budownictwie
Wirtualni asystenci są w stanie wspomagać w czasie rzeczywistym projektantów przy pracy. Sztuczna Inteligencja pomoże rozwinąć najbardziej nowatorskie i odważne koncepcje, wskazując projektantowi potencjalne zagrożenia i sugerując odpowiednie dla inwestycji rozwiązania. Wykona skomplikowane obliczenia, zmniejszy ryzyko popełnienia błędów. Dzięki szerokiemu zastosowaniu AI wszelkie działania projektowe zostaną szybciej zrealizowane – od procesów przygotowania dokumentacji technicznej poprzez usprawnienie tworzenia i bieżącej modyfikacji kosztorysów do założeń harmonogramów prac. Efektem stosowania AI będzie też optymalizacja zamówień artykułów budowlanych oraz właściwa koordynacja procesów organizacyjnych, która zmniejsza koszty oraz wyklucza pomyłki w łańcuchach dostaw. Warto dodać, że omawiana technologia wspiera BIM (ang. Building Information Modeling), dzięki czemu modelowanie budynków zawiera automatyczną weryfikację kompatybilności, wskazuje potencjalnie niebezpieczne punkty, pozwala oszczędzić czas i pieniądze nie tylko w okresie realizacji inwestycji ale także w okresie jej użytkowania i eksploatacji.
Współczesne technologie wspierane sztuczną inteligencją to solidni asystenci inżynierów także po zakończeniu budowy – przeanalizują materiały foto / video z drona w celu wykrycia usterek i bez konieczności narażania człowieka na niebezpieczeństwo. System automatycznie klasyfikuje problemy oraz sugeruje użytkownikowi najlepsze rozwiązania. Jedno jest pewne – AI w projektowaniu, inżynierii i budownictwie wymaga operatora, czyli prawdziwej, ludzkiej inteligencji. Ta jest nie do zastąpienia w powyższych sektorach, więc AI będzie sektory te wspomagać, ale nie wykluczy ludzkiego umysłu.
AI zadba o bezpieczeństwo pracowników budowlanych, konstrukcji i bezpieczeństwo publiczne
Bezpieczeństwo jest bezsprzecznie najważniejsze w każdej dziedzinie związanej z budownictwem. Znacząco wzmacnia je AI. Wyobraźmy sobie drony, które podczas rutynowych kontroli skanują plac budowy w poszukiwaniu zagrożeń. To solidne wsparcie przestrzegania fundamentalnych zasad BHP; dzięki czujnemu „oku” technologii system w kilka minut wykryje wady w rusztowaniach oraz np. brak odzieży ochronnej (w tym i akcesoriów, uprzęży i kasków). Koordynatorzy ds. bezpieczeństwa zostaną natychmiast powiadomieni o możliwości zagrożenia. Sztuczna inteligencja może również wspomóc bezpieczeństwo publiczne dzięki regularnym inspekcjom w poszukiwaniu ewentualnych wad konstrukcyjnych. Dzięki temu operator błyskawicznie zareaguje, zapobiegając trwałym i kosztowym uszkodzeniom oraz ewentualnym tragediom.
AI wspiera ludzi i służące im systemy zaawansowane
BIM, VR, Cloud, Automatyzacja Usług – to innowacje na miarę XXI w., które usprawniają również branżę budowlaną oraz zintegrowane z nią sektory. Szacuje się, że nowatorskie rozwiązania wspomagane sztuczną inteligencją pozwolą zmniejszyć koszty łączne inwestycji do 20% – wyliczenia dotyczą zarówno budowy, jak i późniejszej eksploatacji konstrukcji – jak wynika z danych firmy McKinsey & Company Warto pamiętać, że nadal budownictwo wymaga odpowiedzialności i czujności na znacznie wyższym poziomie, niż obecnie oferowany przez AI.
W przeciwieństwie do wielu innych branż, projektanci, inżynierowie i eksperci ds. budownictwa nie są zagrożeni wykluczeniem przez zastąpienie ich technologią. Wspomaganie się nią sprawia, że tworzymy szybciej, skuteczniej i bezpieczniej, chociażby za sprawą doskonale znanego systemu zaawansowanego projektowania Building Information Modeling. Z kolei dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości (VR – ang. Virtual Reality) możemy „wejść” do obiektu, który nawet jeszcze nie powstał, by zyskać cenne wnioski poprzez skuteczniejsze wyobrażenia przestrzeni i rozpoznanie jej potencjału.
Mimo niekwestionowanego wsparcia są takie dziedziny, których póki co AI nie zastąpi. To m.in. nadzór inwestorski wymagający fizycznego kontaktu eksperta z przestrzenią i/lub inwestycją, narad budowy, rozmów „twarzą w twarz” – nawet online – oraz czujnego oka fachowców. To ich cechują przede wszystkim bogate doświadczenie i prawdziwa, niepodrabialna, inteligencja.
materiał prasowy