Od początku roku do końca września 2017 r. firmy podpisały umowy najmu na ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, do użytku oddano blisko 548 000 mkw. W budowie pozostaje 1,8 mln mkw. biur. Takie dane dostarcza firma JLL, która podsumowała sytuację polskim rynku biurowym na koniec III kwartału 2017 r. – w Warszawie i pozostałych głównych miastach.
Wnioski? Polska stała się silną lokalizacją dla biznesu na skalę europejską. Świadczy o tym dynamiczny rozwój ośrodków poza stolicą oraz mocne wyniki we wszystkich aspektach rynku biurowego
– Atrakcyjność i popularność Polski jako lokalizacji inwestycyjnej ma swoje konsekwencje w silnym popycie. Łączne zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe na koniec III kwartału wyniosło ponad milion mkw., z czego ponad 466 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą – to wynik o 16% lepszy niż w analogicznym okresie 2016 r. Ponad połowę popytu – aż 56% – wśród pozawarszawskich rynków generuje Wrocław i Kraków, ale wszystkie miasta przyczyniły się do tego sukcesu”, informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.
Dla przykładu, wyróżnikiem Trójmiasta jest dynamiczny rozwój podmiotów tam obecnych, co potwierdza o 48% wyższy wolumen umów typu ekspansje na koniec III kw. w porównaniu do całego 2016 roku. Katowice cechuje stabilny rozwój rynku, do Poznania wracają duże transakcje, a Łódź ponownie odnotowuje popyt na poziomie porównywalnym ze stolicą Wielkopolski i przygotowuje się do kolejnych znaczących umów najmu, które powinny zostać podpisane jeszcze przed końcem roku. W III kw. Lublin przegonił Szczecin pod względem wielkości zasobów biurowych.
Największe umowy najmu w Polsce I – III kwartał 2017
Podaż
Silny popyt wpływa na stronę podażową. Od stycznia do września do użytku oddano prawie 548 000 mkw., z czego około 343 000 mkw. w miastach regionalnych. Co więcej, końcówka roku w największych ośrodkach poza stolicą będzie pracowita dla deweloperów biurowych – na rynek może trafić wtedy 185 000 mkw. biur.
W Polsce powstaje obecnie ok. 1,8 mln mkw. biur, z czego ponad milion przypada na główne miasta poza Warszawą.
Stawki za powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych pozostają stabilne, a sytuacja ta jest rezultatem równowagi pomiędzy podażą a popytem. Obecnie najwyższe czynsze transakcyjne notują: Wrocław (13,9 – 14.5 euro za mkw. za miesiąc) oraz Kraków (13,5 – 14,5 euro za mkw. miesięcznie), natomiast najniższe charakteryzują Lublin (10,5 – 11,5 euro / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 – 13 euro / mkw / miesiąc).