Biura na wynajem we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu – za ile wynajmiemy biuro w tych miastach? Czy z powodu pandemii koronawirusa w Polsce ceny biur do wynajęcia wzrosły? A może stały się bardziej atrakcyjne, aby przyciągnąć najemców i ograniczyć liczbę pustostanów?
Popyt na powierzchnie biurowe w Polsce
Wybuch pandemii koronawirusa zachwiał rynkiem biur na wynajem. Wiele inwestycji zostało wstrzymanych, oddanie innych do użytku przesunięto w czasie. Za takimi decyzjami inwestorów stały różne powody. Jedni obawiali się małego zainteresowania nowoczesnymi powierzchniami biurowymi, inni nie mieli wystarczającej liczby rąk do pracy, gdyż zmniejszyła się dostępność pracowników firm budowlanych.
Jak w jednym ze swoich raportów podsumowali eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield: „Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce w pierwszej połowie 2020 roku wzrosły o 6% r/r. Popyt brutto spadł o 7% w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Wolumen inwestycyjny był niższy o 21% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Wskaźnik pustostanów w drugim kwartale 2020 roku wyniósł 8,9%”.
Pandemia COVID-19 odbiła się na działalności przedsiębiorstw. Większość pracowników zostało oddelegowanych do pracy zdalnej z domu, biura i lokale zostały zamknięte. Przedsiębiorcy, którzy akurat w okresie wybuchu pandemii koronawirusa poszukiwali lokalu biurowego do wynajęcia, wstrzymali swoje poszukiwania. Ta niekorzystna dla sektora biurowego sytuacja znalazła swoje odbicie w mniejszym zainteresowaniu nowo oddanymi do użytku powierzchniami biurowymi.
Ceny biur do wynajęcia – czy się zmieniły?
Czy bieżąca sytuacja wpłynęła na ceny biur do wynajęcia? Jak się okazuje, pomimo mniejszego zainteresowania ze strony najemców, ceny za biura do wynajęcia nie uległy znacznym zmianom i w dalszym ciągu utrzymują się na poziomie sprzed pandemii koronawirusa.
O cenach biur na wynajem szczegółowo w swoim raporcie „Rynek biurowy w Polsce – lipiec 2020 r.” mówią autorzy: Hanna Dąbrowska – Research Analyst, Research & Consultancy w JLL oraz Mateusz Polskowski – Head of Research & Consultancy Poland & CEE w JLL.
Biura na wynajem we Wrocławiu
Według raportu JLL „Rynek biurowy w Polsce – lipiec 2020 r.”, podaż biur we Wrocławiu wyniosła 1 186 100 metrów kw. Eksperci oszacowali poziom pustostanów na 11,2 %. Popyt brutto w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 62 600 metrów kw., zaś nowa podaż – 8 300 metrów kw. W drugim kwartale br. czynsze plasowały się na poziomie 13,8–14,8 Euro za metr kw. miesięcznie.
– przykładowa inwestycja biurowa we Wrocławiu: Centrum Południe
Wrocławska inwestycja biurowa Centrum Południe jest obecnie w budowie. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku, planowany termin oddania inwestycji do użytku nie jest jeszcze znany. Inwestorem jest Skanska Property Poland, natomiast za projekt architektoniczny odpowiada Biuro APA Wojciechowski.
Centrum Południe powstaje na wrocławskich Krzykach przy ulicy Powstańców Śląskich, na rogu ulicy Szczęśliwej. Poza powierzchnią biurową, inwestycja dostarczy także nowoczesne powierzchnie handlowe i usługowe. Obiekt ma osiągnąć 14 kondygnacji nadziemnych, oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia użytkowa kompleksu biurowego Centrum Południe wyniesie 85 tys. metrów kw.
Docelowo kompleks ten będzie składał się z pięciu biurowców, oferujących dodatkowo przestrzenie handlowe i usługowe. Inwestycja realizowana jest etapowo. W ramach pierwszego etapu powstały dwa budynki biurowe, które na wrocławski rynek dostarczyły łącznie 26 tys. metrów kw. powierzchni.
Biura na wynajem w Krakowie
Jak natomiast prezentuje się sytuacja na rynku biurowym w Krakowie? Jak podają autorzy raportu JLL „Rynek biurowy w Polsce – lipiec 2020 r.”, podaż biur w Krakowie wyniosła 1 483 300 metrów kw. Eksperci poinformowali również, że poziom pustostanów wyniósł 11,1 %, czyli podobnie, jak we Wrocławiu. Popyt brutto w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 114 700 metrów kw., zaś nowa podaż – 69 100 metrów kw. W drugim kwartale 2020 roku czynsze plasowały się na poziomie 13,5–15,5 Euro za metr kw. miesięcznie.
– przykładowa inwestycja biurowa w Krakowie: Ocean Office Park
Inwestycja Ocean Office Park realizowana jest w Krakowie przy skrzyżowaniu ulic Klimeckiego oraz Nowohuckiej. Budowa biurowca rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2019 roku. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku.
Biurowiec Ocean Office Park w Krakowie będzie liczył 5 kondygnacji nadziemnych oraz 1 kondygnację podziemną, na której będzie znajdował się parking na ponad 200 pojazdów. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 13 tys. metrów kw. W ramach pierwszego etapu inwestycji do użytku oddanych zostanie 9 tys. metrów kw. powierzchni do wynajęcia.
Poza nowoczesną powierzchnią biurową, inwestycja Ocean Office Park zaoferuje również przestrzeń handlową i usługową. Biura oferowane będą w standardzie technicznym klasy A. Biurowiec Ocean Office Park w Krakowie jest inwestycją spółki Cavatina Holding.
Biura na wynajem w Poznaniu
Według raportu JLL „Rynek biurowy w Polsce – lipiec 2020 r.”, podaż biur w Poznaniu wyniosła 581 900 metrów kw., a więc dużo mniej, niż we Wrocławiu i Krakowie. Również poziom pustostanów okazał się w Poznaniu wyższy i wyniósł 14,5 %. Popyt brutto w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 17 200 metrów kw., natomiast nowa podaż – 15 300 metrów kw. W drugim kwartale br. czynsze w Poznaniu plasowały się na poziomie 13,6–15 Euro za metr kw. miesięcznie.
– przykładowa inwestycja biurowa w Poznaniu: Giant Office
Biurowiec Giant Office to inwestycja zlokalizowana w poznańskiej dzielnicy Grunwald. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2018 roku, natomiast oddanie biurowca do użytku nastąpiło w pierwszym kwartale 2020 roku. Poza funkcją biurową zajmującą ponad 15 tys. metrów kw., biurowiec Giant Office oferuje także powierzchnie handlowo-usługowe, które zajmują ok. 2 tys. metrów kw. Powierzchnia całkowita Giant Office wynosi ponad 30,4 tys. metrów kw. Jest to inwestycja spod szyldu dewelopera Giant Invest, jej generalnym wykonawcą była firma Budimex, zaś pracownią w której powstał projekt inwestycji jest CDF Architekci z Poznania. Biurowiec posiada 7 kondygnacji nadziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne, na których zlokalizowany jest parking oferujący 277 miejsc parkingowych.
Inwestycja Giant Office oferuje biura w standardzie klasy A.
Biurowiec Giant Office w Poznaniu posiada ponadto 10 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a w budynku znajdują się 92 stojaki rowerowe.
Biura na wynajem w dużych miastach regionalnych: biura we Wrocławiu, biura w Krakowie oraz biura w Poznaniu
Sektor biurowy stoi obecnie przed nowymi wyzwaniami. Sytuacja gospodarcza zmienia się, właściciele firm muszą podjąć decyzje co do dalszych losów swoich przedsiębiorstw oraz liczby pracowników. W przypadku części firm, liczba osób zatrudnionych będzie miała swoje odzwierciedlenie w wielkości wynajmowanej powierzchni biurowej. Część najemców może zdecydować się na zmniejszenie powierzchni najmu, inni mogą zdecydować się na podnajem zajmowanych przez siebie powierzchni, aby przetrwać ten trudny okres.
Redakcja
Komercja24.pl