Polski rynek nowoczesnych powierzchni biurowych nieustannie się rozwija. W ciągu ostatnich siedmiu lat oddanych do użytku w całym kraju zostało ponad 3,9 mln mkw. nowoczesnych biur. To niemal tyle, ile wynosi łączna powierzchnia biurowa na ośmiu głównych rynkach biurowych Polski poza Warszawą.
Co więcej, zdecydowana większość tej powierzchni została skutecznie wchłonięta przez rynek. W perspektywie do roku 2019 oddanych zostanie kolejnych ok. 2,5 mln mkw. biur, z czego prawie 40% (950 000 mkw.) w samej Warszawie. Kolejne 400 000 mkw. deweloperzy zamierzają ukończyć w Krakowie, największym ośrodku nowoczesnych usług dla biznesu w tej części świata. Skala aktywności budowlanej rodzi naturalne pytanie: czy ta powierzchnia znajdzie najemców?
W Warszawie udział umów ekspansji w całkowitym popycie w 2016 r. wyniósł 10% (75 900 mkw.), a na rynkach regionalnych – 13%, przy czym w Krakowie wyniósł aż 20%. Bardzo istotny jest również wysoki odsetek przednajmów w popycie na biura, szczególnie poza stolicą – w zeszłym roku na umowy tego typu przypadło 38% całkowitego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych. Łącznie w Polsce wolumen przednajmów przekroczył 347 000 mkw.
Konsolidacje oraz rozwój firm obecnych na rynku powoduje, że poszukują one nowych siedzib. W rezultacie, zapotrzebowanie na znaczne powierzchnie często skupia się na obiektach w realizacji lub nawet planowanych. Dzięki temu deweloperzy biurowi nieustannie rozpoczynają nowe inwestycje, nawet na zasadach spekulacyjnych, licząc na zainteresowanie dużych graczy na rynku. Równolegle do trendu konsolidacji dużych podmiotów, część korporacji decyduje się otwierać oddziały w mniejszych miastach.