rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biuro w ścisłym centrum czy na peryferiach? Co oferuje sektor biurowy

budynek komercyjny
Wybór biura to kluczowa kwestia dla każdego przedsiębiorcy. W zależności od tego jaki rodzaj działalności prowadzi, oraz jak wygląda jego codzienny kontakt z klientami i kontrahentami, przedsiębiorca podczas poszukiwań swojej siedziby, powinien wciąż pod uwagę kilka czynników.

Wielu dużym firmom zależy na renomowanym lokalizacjom, w nowoczesnych obiektach biurowych, jeszcze inne stawiają na kameralne obiekty położone w sercu miasta. Jest również grono przedsiębiorców, dla których zdecydowanie bardziej atrakcyjna będzie lokalizacja poza ścisłym centrum. Wiele zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Czym zajmuje się firma?

Wybór lokalizacji biura należy rozpocząć od określenia, gdzie najbardziej dogodnie będzie dojechać pracownikom, kontrahentom oraz klientom. Jeśli prowadzimy na przykład biuro rachunkowe, to bardzo ważną kwestią jest łatwy dojazd oraz miejsca parkingowe. Często klienci dowożą do biura księgowego dokumenty, udają się po porady, ważne jest zatem, aby mogli oni swobodnie zaparkować przed budynkiem. Samo biuro można dostosować już bardziej pod potrzeby pracowników, do przyjęcia klienta wystarczy niewielki pokój konferencyjny lub pomieszczenie, gdzie pracują księgowi.
Wiele przedsiębiorstw zdecydowanie lepiej będzie czuło się na peryferiach miast. Tyczy się to zwłaszcza firm transportowych, logistycznych, które odwiedzają kierowcy dużych samochodów dostawczych. Czas, w jakim pokonają dystans od biura do wyznaczonego miejsca docelowego, jest w przypadku takich branż bardzo istotny. Bliskość dróg szybkiego ruchu, obwodnic i autostrad jest niewątpliwym atutem. Liczy się także przestronny parking przed obiektem, z którego pracownicy będą mogli swobodnie skorzystać.

Klienci dużych biurowców w centrum miasta

W ścisłych centrach dużych miast powstaje coraz więcej szklanych wysokościowców. Nowoczesne wieżowce oferują elastyczne przestrzenie biurowe w wysokim standardzie. Na najemców nie trzeba długo czekać w przypadku tego rodzaju inwestycji. Umowy najmu powierzchni biurowej są często podpisywane, zanim jeszcze biurowiec zostanie oddany do użytku.
Na biurze w centrum lub innej atrakcyjnej lokalizacji, w nowoczesnym budynku biurowym odzwierciedlającym najnowsze trendy technologiczne, zależy często nowatorskim przedsiębiorcom i rynkowym gigantom. Istotny jest dla nich prestiż inwestycji, ponieważ biuro stanowi wizytówkę dla firmy. Bardzo ważny jest w tym przypadku szybki dostęp do ścisłego centrum miasta oraz komunikacji miejskiej. Nowoczesne biurowce posiadają zazwyczaj podziemne parkingi, co stanowi bardzo duży atut zwłaszcza w ścisłym centrum, gdzie ciężko o miejsca parkingowe.

Co oferuje sektor biurowy?

W Polsce przybywa atrakcyjnych inwestycji o charakterze biurowym. Największe z nich powstają głównie w Warszawie oraz największych miastach regionalnych.

– Biurowiec CHB 14, Kraków
Krakowski biurowiec CHB 14 położony jest przy ulicy Christo Botewa 14, która stanowiła inspirację dla nazwy inwestycji. Biurowiec odznacza się doskonałą lokalizacją, sprzyjającą rozwojowi biznesu. Dojazd z biurowca do dowolnej części miasta jest szybki i sprawny zarówno przy pomocy samochodu, jak również komunikacją miejską. Dużym atutem inwestycji jest bliskość węzła Bieżanów na autostradzie A4.
nowoczesny budynek biurowy został wyposażony w dwie szybkobieżne windy. CHB 14 posiada ponadto podziemny parking, a także miejsca parkingowe przed budynkiem. Budynek został również wyposażony w szereg nowoczesnych systemów ułatwiających codzienną pracę, jak na przykład system kontroli dostępu czy system p.poż. z czujkami dymu. Budynek został także wyposażony w rozwiązania energooszczędne.
Biurowiec CHB 14 oferuje w sumie około 250 metrów kw. powierzchni handlowo-usługowej na parterze budynku, oraz około 4 580 metrów kw. nowoczesnych powierzchni biurowych zajmujących 5 kondygnacji naziemnych. Dużym atutem biur jest fakt, że na każdym piętrze CHB 14 znajduje się open-space, który daje możliwość dowolnej aranżacji oraz podziału na pomieszczenia. Każdy open-space ma powierzchnię od 813 do 850 metrów kw.

andres-garcia-196740-unsplash

– Kompleks biurowy Business Garden etap II, Wrocław
Kompleks biurowy Business Garden Wrocław etap II został wybudowany w pobliżu stacji PKP Mikołajów, przy ulicy Legnickiej we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna. Budowa kompleksu rozpoczęła się na początku III kwartału 2017 roku, natomiast inwestycja została oddana do użytku w IV kwartale 2019 roku. W ramach inwestycji Business Garden etap II powstał zespół budynków biurowych, oferujących w sumie 133 400 metrów kw. powierzchni całkowitej. Około 76 000 metrów kw. z powierzchni całkowitej zajmują nowoczesne biura. W ramach inwestycji powstało w sumie sześć  budynków o charakterze biurowo-usługowym. Każdy z nich posiada czternaście kondygnacji naziemnych oraz jedną kondygnację podziemną.
Za koncepcję architektoniczną Business Garden Wrocław etap II odpowiadało biuro APA Wojciechowski z Warszawy. Inwestorem projektu jest firma Vastint Polska, natomiast za realizację projektu odpowiada jest spółka Hochtief Polska.
Business Garden Wrocław etap II wchodzi w skład większego kompleksu, którego budowa realizowana jest w poszczególnych etapach. W odległości zaledwie 100 metrów od Business Garden etap II znajduje się Business Garden Wrocław, który powstał jako pierwszy, natomiast niecałe 120 metrów od inwestycji oddany do użytku został Business Garden Wrocław etap I – poprzednik Business Garden Wrocław etap II.

– Mennica Legacy Tower, Warszawa
Warszawa może pochwalić się wieloma lukratywnymi inwestycjami. Jedną z nich jest Mennica Legacy Tower. Jest to kompleks dwóch budynków biurowych klasy A+, realizowanych wspólnie przez Golub GetHouse i Mennica Polska. Kompleks powstaje obecnie na warszawskiej Woli, w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która została wyburzona w 2016 roku. W skład kompleksu Mennica Legacy Tower  wchodzą dwa budynki: 130-metrowy wieżowiec i sąsiadujący z nim drugi budynek o wysokości 36 metrów.
Nowoczesny kompleks biurowy ma dostarczyć na warszawski rynek 63 800 metrów kw. powierzchni najmu. Powierzchnia najmu 32-piętrowego wieżowca wyniesie 49 600 metrów kw., natomiast drugiego, 9-piętrowego – 14 200 metrów kw. Oba budynki zapewnią łącznie 4500 metrów kw. powierzchni handlowej i usługowej.
Generalnym wykonawcą kompleksu Mennica Legacy Tower jest Warbud. Kompleks biurowy został zaprojektowany przez architektów z  pracowni Goettsch Partners z Chicago wraz z polskim partnerem – warszawskim biurem projektowym Epstein.
Inwestor nie zapomniał o parkingu – w Mennica Legacy Tower  powstanie 620 miejsc parkingowych dla samochodów a także 300 miejsc przeznaczonych dla rowerów.

Sektor biurowy jest obecnie bogaty. Corocznie powstają nowe inwestycje biurowe, oferujące przy okazji komfortowe powierzchnie handlowo-usługowe. Biurowce powstają zarówno w ścisłych centrach miast, jak i na ich obrzeżach, zatem praktycznie każdy przedsiębiorca może znaleźć na rynku ofertę, która będzie spełniała jego indywidualne oczekiwania.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora