rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biurowce wciąż potrzebne – powierzchnie biurowce kontra home office

alexander-pemberton-95212-unsplash
Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce mocno wstrząsnął gospodarką. Efekty odczuł rynek nieruchomości, zwłaszcza sektor biurowy, który w początkowym okresie został mocno przymrożony. Obecnie jednak coraz bardziej uwidacznia się powrót pracowników do biur. Nie wszyscy jednak zrezygnują z home office.

Spis treści:
Lockdown kontra biura na wynajem
Home office lepszy
Praca zdalna nie dla każdego
Wady pracy poza biurem
Nowoczesne biura wabikiem na najemców
– Biurowiec Mennica Legacy Tower w Warszawie
– Kompleks biurowo-apartamentowy The Tides w Warszawie

Pomimo wybuchu pandemii koronawirusa, zapotrzebowanie na biura do wynajęcia w dalszym ciągu jest widoczne. Co więcej, sytuacja w sektorze biurowym zdaje się poprawiać z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że do biur powrócą wszyscy.

Lockdown kontra biura na wynajem

Pandemia koronawirusa mocno wstrząsnęła krajem. W początkowej fazie aktywności COVID-19 rząd wprowadził lockdown, który miał na celu zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. W życie wszedł szereg obostrzeń, które uderzyły między innymi w rynek biurowy.
Wraz z wybuchem pandemii w kraju wprowadzono pełny lockdown. Wyjścia z domu ograniczyły się do absolutnego minimum. Pracownicy przenieśli się z biur do swoich domów. Dotychczasowe standardy pracownicze szybko zaczęły się zmieniać a Polacy całkiem dobrze poradzili sobie z pracą w przydomowym zaciszu.

Home office lepszy?

Home office wielu osobom przypadł do gustu. O ile w dalszym ciągu wielu przedsiębiorców wymagało dyspozycyjności pracowników w dotychczas obowiązujących godzinach pracy, to jednak nie trzeba było wstawać dużo wcześniej, aby się do tej pracy przygotować. Ponadto pracownicy w każdej chwili mogli pokusić się o krótką przerwę od pracowniczych obowiązków, której pracodawca praktycznie nie miał możliwości skontrolować.
Pracownicy dostrzegli jednak inne zalety pracy zdalnej, choćby brak konieczności dojazdu do pracy (oraz brak ponoszenia kosztów na środki transportu), a więc i oszczędność czasu po godzinach pracy. Niemniej nie brakowało osób, dla których taki system pracy był po prostu bardzo kłopotliwy.

Praca zdalna nie dla każdego

Praca zdalna z pewnością nieco gorzej przysłużyła się osobom, które zwyczajnie nie miały możliwości wydzielenia sobie w mieszkaniu komfortowej przestrzeni do pracy. Części pracownikom nie podobał się również fakt korzystania z prywatnych mediów w domu (na przykład prąd pobierany przez komputer podczas ośmiogodzinnej pracy). Sytuacja z pewnością była także trudna do zaakceptowania przez osoby, które posiadają w domu małe dzieci domagające się atencji rodziców.

Wady pracy poza biurem

O ile home office posiada swoje zalety, o tyle ma też kilka podstawowych wad. Przede wszystkim nie każdy pracownik dysponuje w domu odpowiednim sprzętem, który umożliwi mu nieprzerwaną, płynną pracę. Chodzi tu choćby o urządzenia biurowe takie jak drukarka czy skaner. Pracownicy nie mieli też możliwości korzystania z wewnętrznych linii telefonicznych, które bardzo ułatwiały komunikację zwłaszcza w dużych firmach. Przepływ informacji z pewnością osłabł w dobie lockdownu. Niektórym osobom było ponadto ciężko skupić się w domu na pracy, gdyż przywykli do wykonywania jej w typowym biurze, w znanym sobie środowisku pracowniczym. Należy przy tym uwzględnić, że ciągłe spędzanie czasu w domu, bez możliwości integracji z grupą czy choćby swobodnego poruszania się, odcisnęły swoje piętno na kondycji psychicznej wielu osób. Nie dziwi więc fakt, że spora część pracowników czekała na dzień, gdy będą mogli powrócić do swoich dotychczasowych miejsc pracy.

anders-jilden-Sc5RKXLBjGg-unsplash

Nowoczesne biura wabikiem na najemców

Na polskim rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej nowoczesnych biurowców, które oferują komfortowe miejsca do pracy. Stolica przoduje, jednak największe miasta regionalne dorównują jej nowoczesnymi projektami, jakie wchodzą w etap budowy. Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje w Warszawie, które swoją bogatą ofertą zachęcają najemców do wynajmowania powierzchni biurowych.

– Biurowiec Mennica Legacy Tower w Warszawie

Mennica Legacy Tower to kompleks dwóch budynków biurowych klasy A+ z powierzchnią handlowo-usługową oraz garażem zlokalizowanym w części podziemnej. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Golub GetHouse i Mennica Polska. Kompleks powstał na warszawskiej Woli, w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która została wyburzona w 2016 roku. Budowa obiektu została zakończona w 2020 roku.
W skład kompleksu Mennica Legacy Tower  wchodzą dwa budynki: 130-metrowy wieżowiec i sąsiadujący z nim drugi budynek o wysokości 36 metrów. Oba budynki dostarczyły na warszawski rynek ponad 65 tys. m2. powierzchni najmu. Generalnym wykonawcą kompleksu Mennica Legacy Tower jest spółka Warbud. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Goettsch Partners.
Warszawski kompleks biurowy Mennica Legacy Tower zapewnił nie tylko komfortowe przestrzenie biurowe, lokale handlowe i usługowe, ale także miejsca parkingowe. W ramach inwestycji powstało 620 miejsc parkingowych.

– Kompleks biurowo-apartamentowy The Tides w Warszawie
The Tides to wyjątkowy kompleks biurowo-apartamentowy, który pojawił się na mapie Warszawy kilka lat temu. Stanowi on doskonały przykład inwestycji, która ma najemcom sporo do zaoferowania. Na inwestycję składa się ok. 12,5 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, resztę powierzchni budynku przeznaczono na ekskluzywne apartamenty. Projekt opracowała Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates z siedzibą w Warszawie. Niebanalna bryła budynku przyciąga wzrok od pierwszego spojrzenia. Bardzo dużym atutem inwestycji jest jego centralna lokalizacja na skrzyżowaniu trasy mostu Poniatowskiego i Wisłostrady. Dzięki takiemu położeniu dojazd do The Tides jest szybki zarówno dzięki komunikacji miejskiej oraz pobliskiej stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Do biurowca The Tides można dostać się nie tylko komunikacją miejską, ale i łodzią – kompleks dysponuje bowiem własną przystanią na Wiśle.
Kompleks The Tides przyciąga najemców licznymi udogodnieniami, takimi jak luksusowe restauracje dostępne dla użytkowników kompleksu, siłownia oraz dwupoziomowy fitness klub. Na terenie biurowca znajduje się również gabinet odnowy biologicznej.
Lokale biurowe w The Tides zaoferują szereg udogodnień, takich jak: ściany działowe, kontrola dostępu do pomieszczeń, puszki podłogowe, łącza światłowodowe, podnoszone podłogi czy okablowanie techniczne.
The Tides to prestiżowy obiekt, do budowy którego użyto najwyższej jakości materiałów wykończeniowych.  Biurowiec The Tides liczy w sumie 7 kondygnacji. Generalnym wykonawcą jest firma Agmet, natomiast w budowę tej inwestycji zainwestowała firma Tebodin SAP-Projekt z Warszawy.

Nowoczesne biurowce jakie powstały na terenie nie tylko Warszawy, ale w wielu dużych miastach regionalnych, wyznaczają nowy kierunek dla inwestorów. Nowoczesne biurowce przyciągają najemców oferowanym komfortem, nowoczesnymi technologiami i prestiżem samych inwestycji. Deweloperzy dbają o to, aby dostarczane na rynek powierzchnie biurowe charakteryzowały się coraz wyższą jakością, zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja na rynku została zachwiana przez wybuch pandemii. Plusem jest to, że poza zwiększaniem biurowej powierzchni najmu, deweloperzy pamiętają o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsc parkingowych zarówno dla najemców jak i ich pracowników oraz kontrahentów. Zaletą jest także tworzenie przestrzeni handlowo-usługowych, z których korzystać mogą nie tylko najemcy, ale również wszyscy okoliczni mieszkańcy.
Wydaje się, że rynek biurowy nie obawia się niestabilnej sytuacji w kraju i stawia na dalszy rozwój.

 

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora