Biurowy fit-out pozwala na utrzymanie zainteresowania wśród najemców nieruchomości komercyjnych. Firmom, które zdecydują się na jego przeprowadzenie, pomaga w optymalizacji dostępnej przestrzeni biurowej. W efekcie przedsiębiorca ma możliwość dalszej ekspansji i rozwoju.
Spis treści:
Sektor biurowy w Polsce się nasyca
Deweloperzy zwolnili tempo, ale nie odpuścili całkiem
Ekspansja przedsiębiorstw wymusza zmiany
Biurowy fit-out pomoże z dopasowaniu dostępnej przestrzeni biurowej
Na czym polega fit-out?
Konferencje online eliminują konieczność inwestowania w reprezentatywne sale konferencyjne
Biuro do rearanżacji
Propozycja biurowego fit-outu stanowi dla najemców zachętę
Sektor biurowy w Polsce się nasyca
Obecnie zapotrzebowanie na nowe biura do wynajęcia nie jest już tak duże, jak jeszcze przed kilkoma laty. Jest to efektem trudnej sytuacji gospodarczej, jaka panuje w tej chwili w kraju. Część przedsiębiorców, którzy planowali wynajęcie biura lub chcieli rozszerzyć swoją działalność, podjęła decyzję o chwilowym wstrzymaniu działań. Niemniej nie brakuje oczywiście przedsiębiorców, którzy w dalszym ciągu przeprowadzają efektywną ekspansję. Dostępność atrakcyjnych biur na wynajem jest obecnie zadowalająca. Z racji mniejszego zainteresowania przestrzeniami biurowymi, właściciele budynków biurowych często są skłonni do negocjacji warunków najmu. To z kolei może być bardzo opłacalne dla przyszłego najemcy. Przedsiębiorcy, którzy mają stabilną, ugruntowaną pozycję na rynku, mogą więc sobie pozwolić na dalsze rozwijanie swoich firm i wynajmowanie kolejnych metrów nowoczesnych powierzchni biurowych.
Deweloperzy zwolnili tempo, ale nie odpuścili całkiem
Biurowe projekty inwestycyjne, które są obecnie w budowie, dalej realizowane są zgodnie z założonymi przez inwestorów harmonogramami prac. Deweloperzy podchodzą jednak z większą rezerwą do realizacji kolejnych inwestycji komercyjnych. Drogie materiały budowlane oraz wykończeniowe, zaostrzona polityka kredytowa banków, wysoka inflacja oraz niestabilna gospodarka w kraju skutecznie zniechęcają do realizacji kosztownych projektów inwestycyjnych.
Niemniej nie oznacza to wcale, że deweloperzy przestali budować. Należy się jednak spodziewać, że w najbliższych latach na rynek nieruchomości nie trafi już tak dużo nowych biurowców, jak do niedawna. Deweloperzy wolą bowiem zachować ostrożność i czekają na poprawę sytuacji rynkowej.
Ekspansja przedsiębiorstw wymusza zmiany
Przedsiębiorcy, którzy dobrze odnaleźli się w kryzysowej rzeczywistości i z powodzeniem kontynuują ekspansję swoich firm, muszą się liczyć ze zmianami, jakie są z czasem konieczne do wprowadzenia. Chodzi przede wszystkim do dostępną przestrzeń biurową dla pracowników. Wraz z rozwojem firmy często w parze idzie zwiększenie liczby zatrudnianych pracowników. To z kolei oznacza większą liczbę biurek do pracy. Kiedy komfortowej przestrzeni do pracy zaczyna brakować, a przedsiębiorca nie chce zmieniać lokalizacji biura, z pomocą przychodzi biurowy fit-out.
Biurowy fit-out pomoże z dopasowaniu dostępnej przestrzeni biurowej
Posiadanie odpowiedniej przestrzeni do pracy jest kluczowe dla przedsiębiorców oraz ich pracowników. Aby mogli oni wykonywać swoje obowiązki w sposób efektywny, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Im więcej biurek do pracy znajduje się na jednej przestrzeni, tym bardziej warunki te się pogarszają. Dlatego warto przeprowadzić fit-out, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń biurową. Często bowiem najemcy nie wykorzystują całkowitego potencjału, jaki kryje w sobie wynajęta przez nich przestrzeń biurowa. Profesjonalny fit-out przeprowadzany jest przez biura projektowe. Dzięki skorzystaniu z ich pomocy, możliwe będzie maksymalne wydobycie potencjału, jaki posiada w sobie dane biuro.
Na czym polega fit-out?
Proces fit-outu polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni biurowej, oraz wydobyciu jej potencjału. Biuro projektowe najpierw weryfikuje, jak prezentują się bieżące potrzeby firmy. Później w oparciu o wytyczne opracowuje projekt, który będzie mógł być wcielony w życie.
Na analizę potrzebną do przyszłego fit-outu składa się weryfikacja liczby biurek, jaka będzie potrzebna do pracy. Istotny jest również profil działalności firmy oraz ustalenie systemu pracy osób, które wykonują w biurze swoje obowiązki. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszyscy pracownicy wykonują swoją pracę stacjonarnie, czy może część z nich pracuje w systemie hybrydowym. Należy również zweryfikować zapotrzebowanie na pomieszczenia o innej funkcji, niż biurowa. Chodzi tutaj o pomieszczenia socjalne oraz sale konferencyjne. Jak się bowiem okazuje, niejednokrotnie sale konferencyjne są zbyt duże, jak na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa.
Konferencje online eliminują konieczność inwestowania w reprezentatywne sale konferencyjne
Obecnie system pracy przeszedł dużą zmianę i coraz więcej osób komunikuje się ze sobą przez Internet. Część firm całkowicie zrezygnowała ze spotkań biznesowych na rzecz telekonferencji. Takie rozwiązanie pozwala na dużą oszczędność czasu, ponieważ zarząd oraz pracownicy nie muszą dojeżdżać w ustalone miejsce. Mogą połączyć się z biurem w dowolnym czasie i miejscu, a po zakończeniu spotkania online, powrócić do swoich zajęć. W takim przypadku sale konferencyjne tracą na znaczeniu.
Oczywiście nie oznacza to, że sale konferencyjne są całkowicie zbędne. Nawet, jeśli konferencja odbywa się przez Internet, biuro powinno posiadać osobne pomieszczenie, w którym osoba biorąca udział w internetowym spotkaniu miała zapewnioną prywatność i ciszę. Ponadto w salach konferencyjnych często przeprowadzane są rozmowy rekrutacyjne. Nie musi być to duży pokój, ważne aby można było przeprowadzić w nim krótkie spotkanie biznesowe lub telekonferencję.
Biuro do rearanżacji
Przy ekspansji przedsiębiorstwa, kiedy firma zwiększa liczbę zatrudnionych osób, nie ma konieczności zmiany adresu biura na większe. Często wystarczy zmiana ustawienia biurek, wyburzenie lub postawienie w konkretnym miejscu ścianki działowej itp. Po zmniejszeniu powierzchni konferencyjnej, przedsiębiorca zyskuje dodatkową przestrzeń do pracy, którą może przeznaczyć na gabinet pracowniczy, lub przearanżować na open-space.
Propozycja biurowego fit-outu stanowi dla najemców zachętę
Właściciel biurowca, który oferuje możliwość fit-outu przestrzeni, stwarza przed najemcami szansę na pozostanie w obecnej lokalizacji. Często okazuje się, że po zwiększeniu zatrudnienia, przedsiębiorcy muszą poszukiwać nowych, większych biur do wynajęcia. Fit-out eliminuje tę konieczność, co stanowi dla wielu firm duży plus. Nie muszą bowiem tracić czasu na poszukiwania większego biura i zmieniać lokalizacji. Zmiany aranżacyjne na obecnej przestrzeni mogą okazać się wystarczające, aby przedsiębiorstwo mogło w dalszym ciągu z powodzeniem prosperować i wciąż się rozwijać.
Niemniej jednak nie wszyscy właściciele biurowców są skłonni do zmiany wyglądu wnętrz budynku. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę z konieczności zastosowania fit-outu na przestrzeni kolejnych kilku lat, chętnie wynajmują biura w budynkach, których właściciele są elastyczni. Niejednokrotnie posiadają oni własne firmy projektowe, które mogą zająć się kompleksowym przeprowadzeniem procesu fit-outu – od projektu po jego realizację i przekazanie najemcy do użytku.
Redakcja
Komercja 24.pl