Według danych JLL, w ciągu ostatnich 10 lat podaż powierzchni komercyjnej w tego typu obiektach w Polsce wzrosła blisko sześciokrotnie.
Dostępność atrakcyjnych działek inwestycyjnych w największych polskich miastach sukcesywnie spada, nasze potrzeby zakupowe rosną, podobnie jak oczekiwania w stosunku do miejsca pracy. Bez względu na to, czy rano przyjeżdżamy do biura, idziemy na kolację lub sprawdzamy nową kolekcję w naszym ulubionym sklepie, zależy nam na wygodzie, dobrych doświadczeniach, a najlepiej aby wszystkie te elementy były dostępne w jednej lokalizacji. To wszystko przekonuje deweloperów do inwestowania w projekty wielofunkcyjne. Według naszych danych, ostatnia dekada przyniosła prawie sześciokrotny wzrost powierzchni komercyjnej w ramach takich inwestycji. Tzw. obiekty mixed-use to aktualnie jeden z najważniejszych trendów kształtujących przestrzenie miejskie i kierunek rozwoju sektora nieruchomości w kolejnych latach
Anna Wdowiak, Starszy Konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL
Nieprzypadkowo termin „mixed-use” kojarzymy z trendem rewitalizacji. Według naszych szacunków, blisko połowa istniejących projektów tego typu to obiekty o walorach historycznych, które poddano gruntowanej modernizacji i przebudowie. Takie obiekty oferują genius loci – czyli specyficzną atmosferę, której nie da się łatwo wytworzyć w zupełnie nowych realizacjach, W czasach, w których deweloperzy starają się kreować atrakcyjne miejsca, a nie tylko dostarczać na rynek powierzchnie handlowe czy biurowe, jest to niewątpliwe unikalną wartością tego typu projektów.
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL
Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie zaplanowanie całej inwestycji i jej funkcji, tak aby naturalnie odpowiadała na potrzeby mieszkańców i biznesu, oddając jednocześnie charakter danego miejsca. Deweloperzy działający w Polsce mają już jednak duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów, co będzie przekładało się na ich rosnącą podaż. Tym bardziej, że zagospodarowanie niszczejących, ale ważnych dla miasta nieruchomości, to naturalna odpowiedź na szybko kurczący się bank gruntów, m.in. pod zabudowę handlową i biurową. Według prognoz JLL, w przeciągu najbliższych 5 lat liczba projektów wielofunkcyjnych w Polsce może ulec podwojeniu.
Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL
Źródło: JLL.