Liczba atrakcyjnych inwestycyjnie działek komercyjnych nieustannie się kurczy. Inwestorzy wykupują te, które są lepiej zlokalizowane i odznaczają się dobrą ceną sprzedaży. Nie dziwi więc fakt, że wielu inwestorów postanawia budować swoją ofertę działek inwestycyjnych. Często kupują je pod przyszłe, niezaplanowane jeszcze na ten moment inwestycje.
Spis treści:
Popyt na działki inwestycyjne wciąż się utrzymuje
Grunty pod inwestycje mieszkaniowe
Grunty pod nieruchomości komercyjne
Cena ma znaczenie, ale nie jest kluczowa
Czy opłaca się budować portfel gruntów inwestycyjnych?
Podsumowanie sytuacji na rynku gruntów w Polsce
Inwestorzy nieprzerwanie śledzą ofertę gruntów inwestycyjnych, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Ich liczba na mapie całego kraju maleje. Kiedy na rynek trafiają wyjątkowo atrakcyjne działki inwestycyjne, inwestorzy nabywają je bez względu na to, czy mają aktualnie zaplanowaną realizację inwestycji, czy też nie.
Popyt na działki inwestycyjne wciąż się utrzymuje
Inwestorzy nieustannie śledzą rynek nieruchomości gruntowych w Polsce. Poszukują działek komercyjnych, które odpowiadałyby ich preferencjom. Dla jednych atrakcyjne będą tereny budowlane pod inwestycje magazynowe, z kolei dla innych grunty komercyjne na obrzeżach, lub poza granicami dużych miast, na terenie których można wybudować centra logistyczne.
Jednak niezależnie od tego, jakie przeznaczenie ma działka inwestycyjna, przedsiębiorcy i deweloperzy często śledzą cały segment rynku. I nawet, jeśli aktualnie poszukują gruntu w mieście, a na rynku pojawi się świetna okazja działki poza granicami aglomeracji miejskiej, niejednokrotnie składają ofertę zakupu. Dlaczego? Powód jest prosty – nawet, jeśli sami nie będą chcieli wykorzysta gruntu pod swoje cele inwestycyjne, będą mogli odsprzedać go po czasie z zyskiem.
Grunty pod inwestycje mieszkaniowe
Działki budowlane pod inwestycje mieszkaniowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów i prywatnych inwestorów. Poszukują oni terenów zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Z uwagi na bardzo ograniczoną dostępność w tego rodzaju lokalizacji, zwłaszcza w największych miastach w Polsce, deweloperzy regularnie śledzą ofertę rynkową i przetargi. Popularnością cieszą się nie tylko grunty inwestycyjne zlokalizowane w ścisłym centrum aglomeracji miejskich. Inwestorzy i deweloperzy baczną uwagę przywiązują również działkom, które mieszczą się na obrzeżach miast. Tak zlokalizowane tereny charakteryzują się dużą liczbą terenów zielonych i rekreacyjnych w pobliżu. Co więcej, realizując inwestycję mieszkaniową na działce położonej blisko granic miasta, deweloper może reklamować ją z powodzeniem jako oferującą większe poczucie kameralności. Faktem jest bowiem, że im dalej od centrum miasta, tym większe poczucie swobody. Mieszkańcy nie są tak narażeni na nieustanne stanie w korkach i ciągły hałas.
Grunty pod nieruchomości komercyjne
Tereny pod nieruchomości komercyjne, takie jak biurowce czy hotele, również stanowią dla inwestorów łakomy kąsek. Starają się oni nabywać je w miarę możliwości i potrzeb. Tereny komercyjne w ścisłych centrach miast to już coraz większa rzadkość. Niemniej w dalszym ciągu można kupić je, na przykład w przetargach.
Inwestorzy starają się przy tym dopasować odpowiednią działkę pod konkretną inwestycję. Oczywiście jeśli jest okazja, kupują także grunty na zapas. Wówczas nawet jeśli ostatecznie ich nie wykorzystają, będą mogli sprzedać je z zyskiem po wyższej cenie.
Przy wyborze działki komercyjnej pod obiekt inwestycyjny istotna jest nie tylko lokalizacja. Inwestor musi wziąć pod uwagę także kształt działki, a także możliwość rozbudowy obiektu w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Ważna jest także możliwość realizacji podziemnych poziomów, na których inwestor mógłby zrealizować parking dla najemców i ich klientów oraz kontrahentów. Bardzo ważny jest też dogodny dojazd do działki.
Cena ma znaczenie, ale nie jest kluczowa
Z punktu widzenia inwestorów bardzo istotna jest cena działki, która została wystawiona na sprzedaż. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza w przypadku inwestycji komercyjnych, przy których inwestor czy deweloper ma mocno ograniczony i dokładnie ustalony budżet. Jego przekroczenie może stanowić dla inwestora poważny problem. Z tego względu nabycie działki komercyjnym w założonych widełkach budżetowych, jest dla inwestora niezmiernie istotną kwestią.
Czy opłaca się budować portfel gruntów inwestycyjnych?
Czy budowanie portfela gruntów inwestycyjnych ma sens? Przecież ceny gruntów mogą oczywiście rosnąć, ale przecież może też dojść do sytuacji, że ziemie inwestycyjne w Polsce potanieją. Wówczas inwestor straciłby na takim zakupie. Oczywiście należy mieć na względzie, że grunty inwestycyjne mogą tracić na wartości. Niemniej wiele zależy od tego, gdzie są one zlokalizowane. Inwestor nie powinien kierować się przy składaniu oferty nabycia jedynie atrakcyjną ceną za działkę komercyjną. Powinien zwrócić uwagę również na to, czy działka taka ma potencjał, czy jej lokalizacja ma szansę na utrzymaniu a nawet zwiększeniu poziomu atrakcyjności itp. Pomijając więc kwestię ceny, która powinna stanowić okazję na tle podobnych ofert z okolicy, ważne są też cechy samego gruntu.
Dodatkowo inwestor musi zdawać sobie sprawę z tego, że nabywanie gruntów na zapas, w celu tworzenia bogatego portfela inwestycyjnego, jest niejednokrotnie inwestycją długoterminową. Oznacza to, że inwestor czy deweloper nie powinien spodziewać się szybkiego zwrotu z inwestycji.
Podsumowanie sytuacji na rynku gruntów w Polsce
Sytuacja na rynku gruntów w Polsce jest jeszcze w miarę korzystna dla inwestorów i deweloperów. W dalszym ciągu mogą oni z powodzeniem nabyć działki inwestycyjne, które są atrakcyjne zarówno pod kątek ceny, jak również lokalizacji i charakterystyki. Jednak z roku na rok dostępność takich działek się kurczy. Deweloperzy i inwestorzy muszą dokładać coraz większych starań przy poszukiwaniach, zwłaszcza jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie, na terenie których realizowanych jest wiele projektów o charakterze komercyjnym.
Czy zatem budowanie portfeli gruntów wydaje się być rozsądnym posunięciem? Jak najbardziej, kupowanie atrakcyjnych działek komercyjnych pod przyszłe projekty inwestycyjne daje deweloperowi gwarancję, że nie będzie on musiał poświęcać czasu na poszukiwania, tylko skupić się na realizacji przedsięwzięcia. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem jest nabycie większej ilości gruntów i odsprzedanie ich po czasie, kiedy ich wartość wyraźnie wzrośnie. Każdy inwestor powinien jednak mieć się na baczności. O ile kupowanie działek na zapas rzeczywiście jest rozsądnym posunięciem, o tyle inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wartość działki nie zawsze idzie w górę. Czasami jej wartość rynkowa może spadać, zwłaszcza, jeśli warunki w okolicy nie będą atrakcyjne dla przyszłych kupujących. Z pewnością wartość działek zlokalizowanych w ścisłym centrum dużych aglomeracji miejskich będzie rosła szybciej, niż tych usytuowanych poza miastem, w mało atrakcyjnym punkcie na mapie. Zakup działki powinien więc zostać każdorazowo przez inwestora przemyślany. Tylko szacując koszt zakupu i opłacalność zwrotu z inwestycji deweloper czy prywatny inwestor będzie mógł liczyć na zysk.
Redakcja
Komercja24.pl