Budownictwo modułowe prezentuje w branży nowoczesne rozwiązania techniczno-projektowe. Czy jest to budownictwo przyszłości? Z całą pewnością budynki zrobione z modułów mają swoje zalety. Moduły zyskują w naszym kraju coraz większą popularność, chociaż nie można mówić tu o trendzie, który zdominuje rynek.
Spis treści:
Czym są budynki modułowe?
Zalety budownictwa modułowego
Wady budownictwa modułowego
Nowoczesne rozwiązania techniczno-projektowe
Coraz chętniej moduły są wykorzystywane przy wznoszeniu obiektów. Firmy budowlane dostrzegają ich zalety. Oczywiście w przypadku budownictwa modułowego istnieją pewne ograniczenia, które sprawiają, że obecnie na rozwiązanie takie decyduje się w dalszym ciągu stosunkowo niewielka część deweloperów.
Czym są budynki modułowe?
Obiekty modułowe powstają dzięki użyciu gotowych prefabrykatów. Moduły przygotowywane są wcześniej, transportowane i montowane na terenie budowy. Jeszcze do niedawna budownictwo modułowe nie było zbyt popularne. Moduły tworzone były często na placach budów jako niewielkie obiekty tymczasowe, które miały służyć pracownikom w okresie budowania inwestycji. Obecnie jednak budownictwo modułowe rozwinęło się na tyle, że z modułów budowane są już wysokiej jakości obiekty.
Zalety budownictwa modułowego
Budynki powstające z modułów mają wiele zalet. Przede wszystkim ich konstrukcja pozwala na szybki montaż na terenie budowy. Przykładowo niewielki dom może powstać w około jeden – dwa miesiące czasu. Większość jego konstrukcji powstaje bowiem w fabryce. Gdy moduły są gotowe, należy je przetransportować na działkę i połączyć ze sobą, co zajmuje już stosunkowo niewiele czasu.
Co więcej, możliwe jest nie tylko poziome łączenie ze sobą poszczególnych modułów. Mogą one być łączone ze sobą również pionowo, co oznacza, że w budownictwie modułowym możliwe jest tworzenie piętrowych obiektów.
Budynki modułowe oferowane są zazwyczaj w kilku wariantach. Do kupującego należy w zasadzie dokonanie wyboru odpowiedniego wariantu. Często moduły wykorzystywane są w przypadku inwestycji komercyjnych. Z modułów powstają stacje benzynowe, obiekty handlowe itp.
Dzięki zastosowaniu modułów inwestor może również zaoszczędzić, gdyż koszty wzniesienia obiektu z modułów są zazwyczaj niższe, niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Niższe mogą być również koszty utrzymania takiego obiektu.
Budownictwo modułowe jest również uważane za proekologiczne.
Budownictwo modułowe ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. Z racji tego, że obiekt powstaje przy pomocy połączenia ze sobą gotowych modułów, istnieje możliwość modyfikacji przestrzeni w przyszłości. Oznacza to, że w zależności od potrzeb, moduły można demontować aby zmniejszyć powierzchnię obiektu. Można także dołożyć kolejne moduły do istniejącego już budynku, dzięki czemu zwiększy się jego powierzchnia.
Wady budownictwa modułowego
Budownictwo modułowe, o ile posiada szereg korzyści, nie jest wolne od wad. Przede wszystkim w przypadku chęci zbudowania z modułów domu, konieczne byłoby połączenie do na stałe z gruntem. W przeciwnym razie obiekt taki nie będzie mógł zostać oficjalnie uznany za budynek mieszkalny.
Główną jednak wadą, jaką zarzuca się budownictwu modułowemu, są ograniczenia architektoniczne. Sprzedawca modułów oferuje zazwyczaj kilka podstawowych projektów, jednak są one proste, nieskomplikowane. Postawienie budynku na bazie prostej bryły nie każdemu może odpowiadać.
Kolejną kwestią jest konieczność transportu gotowych modułów. O ile w tradycyjnym budownictwie materiały budowlane dostarczane są na teren budowy i dopiero tam powstają z nich gotowe elementy, o tyle w przypadku budownictwa modułowego konieczne jest przewiezienie z fabryki do miejsca docelowego gotowych, dużych modułów. Zazwyczaj koszt takiego transportu jest i tak opłacalny i dom modułowy wychodzi taniej od tego, który powstałby w tradycyjnym procesie budowy. Zdarza się jednak, że koszt transportu może okazać się bardzo wysoki, przez co również inwestycja straci na opłacalności. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku modułów o dużych gabarytach i formie trudnej w transporcie.
Nowoczesne rozwiązania techniczno-projektowe
Budownictwo modułowe prezentuje nowoczesne rozwiązania projektowe i techniczne. Z dobrodziejstw budownictwa modułowego korzysta coraz więcej deweloperów, którzy planują niewielkie inwestycje. Z modułów powstają obecnie placówki przedszkole, hale, obiekty techniczne, przychodnie, stacje benzynowe itp. Budownictwo modułowe zyskuje na popularności również wśród prywatnych inwestorów, którzy chcą w krótkim czasie i niskim kosztem wybudować niewielki dom o prostej bryle.
Elementy modułowe powstają w fabrykach a następnie stamtąd transportowane są do miejsca docelowego, tj. na działkę przeznaczoną pod inwestycję. Moduły ustawiane są na uprzednio wylanych fundamentach.
Moduły wykonane są z keramzytobentonu. Od zewnątrz moduły są pokrywane tynkiem, natomiast od wewnątrz ociepla się je wełną mineralną. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie płyt gipsowo-włóknowych, które służą za ściany działowe wewnątrz obiektu.
Sama produkcja modułów zajmuje około miesiąca czasu. Natomiast montaż i otrzymanie gotowego budynku to kwestia kilku dni. Do tego czasu należy liczyć również załadunek, transport i rozładunek modułów w miejscu docelowym. Można więc z powodzeniem zamknąć cały proces inwestycji w okresie półtorej – dwóch miesięcy czasu.
Obiekty modułowe są oddawane do użytku w stanie surowym zamkniętym. Budynki są zatem wyposażone w okna, drzwi zewnętrzne, dach z pokryciem oraz wszelkie niezbędne instalacje. Wewnątrz budynku znajdują się również zaplanowane wcześniej ściany działowe.
Inwestor może pokusić się o wersję „pod klucz”, czyli pełne wykończenie wnętrza budynku.
Budownictwo modułowe ma swoich zwolenników i przeciwników. Coraz więcej osób bierze takie rozwiązanie pod uwagę. Budownictwo modułowe jest stosunkowo tanie i nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu na ukończenie inwestycji. Oczywiście ze skorzystaniem z takiej formy budownictwa wiążą się pewne ograniczenia, jak choćby prosta bryła budynku, która nie każdemu może przypaść do gustu. Mimo to budownictwo modułowe rozwija się w naszym kraju. Przybywa firm oferujących kompleksowe zajęcie się procesem budowy i wykończenia obiektu.
O ile kiedyś budownictwo modułowe kojarzone było z obiektami tymczasowymi, które służyły najczęściej na budowach lub jako obiekty tymczasowe, o tyle teraz skala użycia modułów się zwiększyła. Coraz chętniej z budownictwa modułowego korzystają prywatni inwestorzy, którzy planują budowę własnego domu. Można więc uznać, że budownictwo modułowe stanowi ciekawą alternatywę dla budownictwa standardowego. To nowoczesne rozwiązanie techniczno-projektowe w branży budowlanej, które zyskuje coraz szersze grono osób, którym ten rodzaj budownictwa przypada do gustu.
Można się spodziewać, że budownictwo modułowe w dalszym ciągu będzie rozwijać się w całym kraju. Zalety modułów używanych do budowy obiektów dostrzegają bowiem zarówno deweloperzy stawiający obiekty komercyjne, jak i prywatni inwestorzy, którzy planują wybudować dom na własne potrzeby mieszkaniowe.
Redakcja
Komercja24.pl