Budownictwo przyjazne seniorom jest w Polsce w dalszym ciągu słabo rozwiniętym segmentem rynku nieruchomości. Deweloperzy skupiają się na tworzeniu inwestycji, które będą atrakcyjne dla najszerszej obecnie grupy docelowej, szukającej własnego M – osób młodych, zakładających własne rodziny. Powinni oni jednak wziąć pod uwagę, że seniorzy także stanowią niezmiernie istotną i stale rosnącą grupę docelową.
W Polsce przybywa seniorów
Seniorzy z roku na rok stanowią coraz większą część populacji zamieszkującej nasz kraj.
Jak czytamy w raporcie „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2018 r. Stan w dniu 31 XII” Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Departamentu Badań Demograficznych: „Niezmiennie rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób do wielkości ponad 6,7 mln. Udział ludności tej grupy wieku w ogólnej populacji jest określany wskaźnikiem starości i w 2018 r. wyniósł 17,5% (w 1990 r. osoby w starszym wieku stanowiły 10% ludności). Obserwowany z roku na rok wzrost tej populacji wynika z zasilania grupy w starszym wieku przez coraz liczniejsze roczniki osób urodzonych w latach 50. ub. wieku. Z powodu tych przesunięć w strukturze wieku ludności od kilku lat zmniejsza się liczba i odsetek osób w tzw. wieku dorosłym (15-64 lata)”.
Współczynnik obciążenia demograficznego w przypadku osób po 60 roku życia (60/65 lat+) stale rośnie. 1990 roku wynosił on 22, natomiast w 2018 roku już 35 (ludność w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym). Zupełnie odwrotnie ma się sytuacja w przypadku osób w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) – w 1990 roku współczynnik obciążenia demograficznego wynosił w tym przedziale wiekowym 52 natomiast w 2018 roku jedynie 30 (ludność w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym).
„Wskaźnik obciążenia dla osób w wieku przedprodukcyjnym od kilku lat pozostaje praktycznie bez zmian, natomiast rośnie dla wieku poprodukcyjnego. W 2018 r. na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało 30 osób w wieku przedprodukcyjnym, natomiast w wieku poprodukcyjnym – aż 35 osób. Oznacza to, że udział potencjalnych przyszłych zasobów pracy jest mniejszy niż udział tych, którzy rynek pracy już teoretycznie opuścili. Odwrócenie proporcji występuje od pięciu lat” – czytamy w raporcie „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2018 r. Stan w dniu 31 XII” Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Departamentu Badań Demograficznych.
Dane demograficzne jasno pokazują, że polskie społeczeństwo się starzeje. Seniorzy już niedługo staną się większą grupą docelową dla deweloperów, dlatego już teraz powinny zacząć powstawać inwestycje dedykowane osobom starszym.
Idealne mieszkanie dla seniora… czyli jakie?
Inwestycje mieszkaniowe przyjazne seniorom, tzw. „senior housing”, powinny cechować się kilkoma bardzo istotnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest działka, na której powstanie inwestycja. Idealnie, jeśli wokół niej będzie znajdowała się duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych. Parki, stawy, tereny do spacerów i biegania to idealne otoczenie dla starszych osób, które pomimo wieku dbają o swoją aktywność fizyczną. Poza bliskością terenów zielonych bardzo istotna jest infrastruktura otoczenia. Dla osób starszych ważna jest bliskość aptek, przychodni, sklepów handlowych itp. Nie wszyscy seniorzy są mobilni, dlatego bliskość komunikacji miejskiej to kolejny ważny element.
Mieszkania dla seniorów powinny charakteryzować się również określonymi cechami. Przede wszystkim nie powinny być zbyt duże – seniorom nie zależy zazwyczaj na przestronnych apartamentach, lecz na wygodnej przestrzeni, w której będą mogli się swobodnie poruszać, ale która będzie również stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Mniejszy metraż oznacza także niższą cenę mieszkania, co w przypadku wielu seniorów jest bardzo istotnym czynnikiem.
Budynek, w którym znajdują się mieszkania dedykowane osobom starszym, powinien posiadać windy. Nie powinien on przy tym posiadać półpięter, gdyż przy takim układzie część mieszkańców musiałaby pokonywać schody, aby dostać się do swojego mieszkania.
Idealnie, jeśli w budynku znajdować się będzie ochrona. Parking powinien być zlokalizowany blisko budynku lub na poziomie -1, z którego seniorzy windą mogliby dostać się na wyższe kondygnacje.
Bardzo dużym atutem byłby mieszkaniowy system alarmowy, którego zadaniem byłoby informowanie służb medycznych o konieczności interwencji u danego lokatora.
Deweloper powinien zadbać również o to, aby przed budynkiem pojawiły się ławki.
Strefa spotkań seniorów, jak np. stoły do gry w szachy, byłby dodatkowym atutem.
Inwestycje dedykowane seniorom na polskim rynku
Na polskim rynku pojawiają się już inwestycje przyjazne seniorom.
Doskonałym przykładem jest osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu. Jest to modelowe osiedle, stanowiące alternatywę dla ujednoliconego budownictwa, inwestycji powstających w krótkim czasie, często z niskiej jakości materiałów.
Inwestycja Nowe Żerniki powstaje w zachodniej części Wrocławia, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów.
Osiedle projektowane jest przez najlepszych wrocławskich architektów. Ma ono odpowiadać na potrzeby nowoczesnych mieszkańców miasta, ułatwiać budowanie więzi społecznych, sprostać normom budownictwa ekologicznego, a także stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury.
Osiedle Nowe Żerniki ma być samowystarczalne, dzięki czemu podnoszące komfort życia mieszkańców. Na terenie osiedla powstają szkoła, przedszkole, dom seniora a także dom kultury ulokowany w przebudowanym schronie. Architekci nie zapomnieli o tak bardzo istotnych, nie tylko dla seniorów ale także młodych rodzin, terenach zielonych wokół inwestycji. Główne osie osiedla zaprojektowano jako zielone aleje, w które wkomponowane zostaną kameralne punkty handlowe i usługowe. Na terenie inwestycji powstają ponadto obiekty rekreacyjne (boiska, korty i place zabaw dla najmłodszych mieszkańców). Osiedle przylegać będzie do pobliskiego parku. W jego pobliżu ma zostać wzniesiony kościół, którego bliskość jest szczególnie ważna dla wielu starszych osób.
Inwestycja zaoferuje zróżnicowane modele mieszkaniowe: duże budynki wielorodzinne, kameralne jednostki mieszkaniowe złożone z kilku lokali mieszkalnych oraz domy jednorodzinne wolnostojące oraz w zabudowie szeregowej.
Wrocławskie Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.
W ramach I etapu inwestycji powstały już mieszkania, których właścicielami mogą zostać seniorzy. Lokale są w pełni dostosowane do potrzeb starszych mieszkańców. Nowe Żerniki stale się rozrastają, wzbogacając przestrzeń o kolejne budynki.
Senior housing póki co jest w naszym kraju słabo rozwinięty. Brakuje nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych, które w pełni zaspokoją potrzeby starszych mieszkańców. Deweloperzy są mocno skupieni na młodszych kupujących, projektując w ramach inwestycji place zabaw dla dzieci, wózkownie i rowerownie, nowoczesne udogodnienia technologiczne itp.
Demografia wskazuje jednak na to, że grupa docelowa deweloperów będzie się zmieniać, z korzyścią dla osób starszych, które są zainteresowane zakupem mieszkania z rynku pierwotnego.
Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja 24.pl