Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem całkowitych zasobów logistyczno-magazynowych. Na koniec 2024 roku sięgnęły one w naszym kraju 33,9 mln mkw., co oznacza wzrost o 9,2 proc. w ujęciu rocznym – wynika z danych CBRE. W budowie jest 1,76 mln mkw. i to najniższy wynik od 3 kw. 2020 roku.
Najwięcej buduje się w województwie śląskim, gdzie powstaje 383 tys. mkw., na drugim miejscu jest Dolny Śląsk, a podium zamyka Mazowsze. Eksperci CBRE zwracają uwagę, że choć w całym kraju powstaje mniej powierzchni niż rok temu, to rośnie popyt, co oznacza, że zmniejszeniu ulegnie wskaźnik pustostanów. Szacujemy, że do 2026 roku powinien sięgnąć poziomu 6,4 proc. w skali kraju.
– Dynamika wzrostu na polskim rynku magazynowym w 2024 roku była niższa niż w poprzednim, ale nasz kraj utrzymał swoją pozycję w rankingu całkowitych zasobów logistyczno-magazynowych w Europie. Znajdujemy się nadal na piątym miejscu, za Niemcami, Francją, Holandią i Wielką Brytanią. Na niższy przyrost wpływ miały niepewna sytuacja geopolityczna, przede wszystkim wojna w Ukrainie, oczekiwanie na rozstrzygnięcie wyborów w USA oraz pogarszająca się sytuacja Niemiec. Jednak w czwartym kwartale minionego roku zaczęliśmy obserwować wzmożony ruch na rynku magazynowym i prognozujemy, że ta tendencja utrzyma się również w 2025 roku – mówi Michał Śniadała, Szef działu Industrial & Logistics w CBRE.
Powierzchnia magazynowo-logistyczna wynosi w Polsce 33,9 mln mkw. i jest o 9,2 proc. większa niż rok temu. Do użytku w 2024 roku oddano 2,6 mln mkw. (- 29 proc. r/r), a największe zrealizowane inwestycje to dwa budynki park P3 Wrocław (łącznie 173 tys. mkw.), park ECE Kąty Wrocławskie (79 tys. mkw.) oraz dwa obiekty w istniejącym parku CTPark Warsaw West (w sumie 110 tys. mkw.).
[fragment artykułu]
Źródło: CBRE
materiał prasowy