W naszym kraju duże centra handlowe niestety niezwykle rzadko pełnią rolę miastotwórczą – pisze Anna Wysocka z JLL.
Ekspertka wskazuje na wyjątki. Popularne warszawskie centrum Złote Tarasy to dobrze zlokalizowany, wielofunkcyjny projekt, połączony z Dworcem Centralnym, który wypełnił pustkę architektoniczną i wykreował centrum miasta.
Przykładowym, istniejącym już projektem, którego właściciel stawiał od początku właśnie na jego miastotwórczą rolę, jest poznańska Galeria Malta. Dzięki wyjątkowemu projektowi i współpracy wielu stron obiekt ten uporządkował kilkanaście hektarów terenów w sercu miasta, a architekci i inwestor postarali się o zagospodarowanie całego areału, nasadzając m.in. 2 000 różnego rodzaju drzew.
Kolejnym centrum handlowym o miastotwórczej roli jest planowane do rozbudowy Centrum Skałka w Tychach.Architekci zaproponowali plac miejski – główny plac wejściowy do Centrum w ramach szerszego kontekstu urbanistycznego oraz amfiteatr akcentujący drugie wejście do obiektu. Lokalizacja, kształt i charakter Placu Głównego będzie już wkrótce interesującym przykładem współczesnej przestrzeni miejskiej, szczególnie, że Tychy nie posiadają centrum miasta. Place z fontannami, amfiteatrem, zielenią i elementami małej architektury staną się nie tylko wejściami do obiektu, ale równolegle będą miejscem spotkań i wypoczynku dla mieszkańców Tychów.
Ekspertka JLL nie zgadza się ze stwierdzeniem, że centra handlowe ‘zabijają’ handel przy głównych ulicach. Przykładem może być powstający właśnie CEDET (dawny SMYK), którego powierzchnia komercyjna jest kontynuacją oferty handlowej Chmielnej i Nowego Światu, w nowoczesnym wydaniu.
Są w Polsce oprócz opisanych wyżej obiektów, znakomite projekty centrów handlowych, wpisanych w otoczenie, gdzie zarówno architekci, jak i inwestorzy dostosowali koncepcje do konkretnej lokalizacji, stworzyli obiekty nawiązujące do otoczenia i historii miejsca. Przykładami obiektów handlowych, które zmieniały tkankę miejską i pozytywnie wpłynęły na lokalną społeczność jest m.in. Manufaktura w Łodzi, płynnie łącząca funkcje zakupowe z kulturalnymi i rozrywkowymi. W 2017 r. do grupy obiektów miastotwórczych dołączy również Forum Gdańsk oraz Galeria Północna, powstająca obecnie na warszawskiej Białołęce.