rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Ceny mieszkań na sprzedaż zaczną wreszcie spadać? Prognoza WGN na 2023 rok

chuttersnap-597667-unsplashNieruchomości mieszkalne wywindowały w ostatnich latach wysokie stawki za metr kwadratowy. Odpowiadają za to po części wysokie ceny materiałów budowlanych. Również materiały wykończeniowe, jak i stawki za robociznę poszybowały w górę. Wszystko to przełożyło się podwyżkę cen za lokale mieszkalne od deweloperów. Czy ceny mieszkań na sprzedaż zaczną wreszcie spadać? WGN prezentuje prognozy na 2023 rok.

Spis treści:
Sektor mieszkaniowy rozwijał się nawet w czasie pandemii
Napływ uchodźców wojennych przyczynił się do rozwoju sektora mieszkań na wynajem
Jakie mieszkania najszybciej znajdują nabywców?
Dość już podwyżek…
Chętni na zakup nieruchomości mają problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego
Czy 2023 rok przyniesie spadki cen za mieszkania na sprzedaż?

Sektor mieszkaniowy rozwijał się nawet w czasie pandemii

Mieszkaniówka trzymała mocna pozycję przed wybuchem pandemii i koronawirus niewiele w tej kwestii zmienił. Nawet w okresie całkowitego lockdownu, kiedy Polacy zostali praktycznie zamknięciu w swoich domostwach, zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż się utrzymywało. Klienci zainteresowani nabyciem nieruchomości mieszkalnej pozyskiwali informacje z dedykowanych inwestycjom stron internetowych, oraz telefonicznie, bezpośrednio w biurze obsługi dewelopera lun reprezentującego go pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Deweloperzy starali się maksymalnie ułatwić potencjalnych klientom pozyskiwanie informacji na temat swoich mieszkań na sprzedaż. Przy wielu projektach pojawiła się opcja odbycia wirtualnego spaceru po mieszkaniu, jak również całym terenie osiedla. Dzięki temu niektórzy inwestorzy nabywali nieruchomości zdalnie, podejmując szybką decyzję.
Wszelkie działania podjęte przez deweloperów oraz ich pośredników przyczyniły się do utrzymania zadowalającego popytu na rynku w sektorze nieruchomości mieszkalnych.

Napływ uchodźców wojennych przyczynił się do rozwoju sektora mieszkań na wynajem

Polski sektor nieruchomości mieszkalnych nie pozostał obojętny na wojnę, jaka toczy się na Ukrainie. Krótko po jej wybuchu, do Polski napłynęły miliony uchodźców wojennych. Część z nich nie zatrzymała się w naszym kraju, lecz powędrowała dalej. Jednak Ci, którzy pozostali w Polsce, podjęli wszelkie próby powrotu do normalnego życia. Jedną z rzeczy, jakiej uchodźcy podjęli się w szybkim tempie, było poszukiwanie lokum do zamieszkania. Rynek błyskawicznie odnotował wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem na terenie całego kraju. W efekcie ten segment rynku zaczął mocno się rozwijać. Na rynku obecnych jest coraz więcej mieszkań do wynajęcia.
Zwiększony popyt na mieszkania na wynajem dał się zauważyć również indywidualnym inwestorom. Zaczęli oni kupować więcej mieszkań z przeznaczeniem na ich późniejszy wynajem. Dzięki temu ich szanse na dodatkowe zyski wzrosły. Obecnie, przy tak dużej liczbie osób poszukujących lokum, łatwiej jest wynająć mieszkanie.

Jakie mieszkania najszybciej znajdują nabywców?

Preferencje zakupowe Polaków nie uległy w ostatnim czasie zbyt wyraźnym zmianom. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się dwupokojowe mieszkania na sprzedaż o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Dodatkową zaletą jest przynależność do mieszkania ogródka, balkonu lub loggii. W przypadku mieszkań zlokalizowanych na parterze wielu kupujących zwraca uwagę na to, czy mieszkanie posiada własny ogródek. W przypadku osób młodych, aktywnych zawodowo lub studiujących, częstym wyborem są mieszkania na sprzedaż zlokalizowane blisko centrum miasta. Z kolei w przypadku rodzin z dziećmi dużo większym uznaniem cieszą się mieszkania otoczone dużą liczbą terenów zielonych, na osiedlach z bogato rozbudowaną infrastrukturą otoczenia.
Inwestorzy cały czas polują na okazje. Łakomym kąskiem są dla nich kompaktowe, dobrze zlokalizowane kawalerki. Z rynku szybko schodzą również mieszkania do remontu, które po odświeżeniu można wynająć. Ich cena jest zazwyczaj na tyle atrakcyjna, że nawet po wydatkowani środków finansowych na remont lokum, inwestycja taka jest wciąż opłacalna.
Niezależnie od lokalizacji i celu inwestycyjnego, dużym uznaniem cieszą się lokale mieszkalne dobrze skomunikowane zresztą miasta. Kupujący zwracają uwagę na bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Liczą się również punkty handlowo-usługowe, szkoły, przedszkola, restauracje itp. Obecnie uznaniem ze strony kupujących cieszą się osiedla mieszkalne prezentujące niską, raczej kameralną zabudowę. Dzięki temu mieszkańcy mają większe poczucie swobody, dodatkowo w mniejszej grupie mieszkańców łatwiej jest nawiązać kontakt z sąsiadami. Paradoksalnie, często im bardziej zaludniona inwestycja, tym bardziej mieszkańcy się alienują. Dużym plusem dla kupujących jest też obecność windy w budynku. Bardzo ważne jest też miejsce do parkowania – może to być naziemny parking na terenie inwestycji, lub parking podziemny z wydzielonymi miejscami parkingowymi dla poszczególnych mieszkańców.

Dość już podwyżek…

Nie da się ukryć, że ceny za mieszkania na sprzedaż są obecnie niebotycznie wysokie. Dla wielu nabywców stawki za metr kwadratowy lokum mieszkalnego są nie do zaakceptowania. Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że ceny za ich mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego są obecnie bardzo drogie, jednak nie mogą pozwolić sobie na znaczące obniżki cen. Ceny materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych są obecnie tak drogie, że nie mogliby osiągnąć oczekiwanych ze sprzedaży zysków pod nowe projekty inwestycyjne.
Można się spodziewać, że do końca roku ceny wyhamują. Deweloperom zależy na jak najszybszej sprzedaży lokali mieszkalnych, które znajdują się w ich ofercie. Co zatem z nowymi inwestycjami? Można się spodziewać, że w najbliższym okresie przybędzie ich mniej na rynku. Deweloperzy czekają, aż inflacja spadnie, gospodarka się ustabilizuje, a ceny za materiały budowlane i materiały wykończeniowe zaczną wreszcie maleć. Obecnie bowiem, decydując się na realizację nowych projektów inwestycyjnych, deweloperzy są świadomi, że odbije się to na wysokich cenach za mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż.

Chętni na zakup nieruchomości mają problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego

Wiele osób nabywa nieruchomość do zamieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego. Nie każdy dysponuje odpowiednią kwotą, aby nabyć lokum mieszkalne za gotówkę. Wsparcie ze strony banku jest więc tutaj rozsądnym rozwiązaniem.
Banki zaostrzyły niedawno politykę kredytową. W efekcie mniej osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości. Część osób utraciło zdolność kredytową, część woli nie zaciągać bankowej hipoteki w tak niestabilnych obecnie czasach. Obowiązkowe posiadanie minimalnego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców mur nie do przeskoczenia. W zależności od banku, wkład ten wynosi od 10 do 20 procent.

Czy 2023 rok przyniesie spadki cen za mieszkania na sprzedaż?

Czy w przyszłym 2023 roku osoby zainteresowane nabyciem mieszkania na sprzedaż mogą spodziewać się spadków cen za metr kwadratowy? Obecnie ciężko jest spekulować, w obliczu tak nieprzewidywalnych czasów. Jednak wielu analityków pozostaje w pozytywnych nastrojach i spodziewa się spadków cen. Podobnego zdania jest wielu Polaków, którzy uważają, że cenowa bańka musi wreszcie pęknąć. Jeśli ceny za mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego miałyby w dalszym ciągu szybować w górę, to Polaków zwyczajnie nie będzie niebawem stać na zakup nieruchomości do zamieszkania. Deweloperzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego również bacznie obserwują rynek.

Redakcja
Komercja24.pl