Zainteresowanie rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej ze strony inwestorów zewnętrznych, zarówno europejskich, amerykańskich jak i azjatyckich od kilku ostatnich lat nie słabnie. Region jest atrakcyjny dla podmiotów szukających możliwości dywersyfikacji kapitału. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland dokonali analizy bieżącej sytuacji oraz zmian, jakie nastąpiły w ostatnich pięciu latach w czterech krajach: Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. W swojej ocenie wyszli poza rynek nieruchomości komercyjnych i do współpracy zaprosili partnerów: BNP Paribas Bank Polska, kancelarię prawną act legal, lidera na rynku usług rekrutacyjnych firmę HAYS oraz partnera biznesowego BNP Paribas Real Estate na Węgrzech, firmę Robertson.
„Dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich pięciu lat umocnił wśród inwestorów pozytywne postrzeganie rynku nieruchomości komercyjnych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. W porównaniu z dojrzałymi rynkami Europy Zachodniej, poziom stóp kapitalizacji w naszej części Europy jest znacząco wyższy. Jednocześnie region charakteryzuje się dobrą dostępnością obiektów wysokiej klasy jak również wysoko wykwalifikowaną kadrą.” – powiedział Piotr Krawczyński, Head of Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.
„W raporcie, poza danymi o rynku nieruchomości, postaraliśmy się zaprezentować wszelkie istotne zmiany, jakie zaszły w wiodących miastach regionu w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki porównaniu możliwe jest pokazanie szybkiego tempa rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, o które często nas dopytują klienci zagraniczni, którzy z coraz większym zainteresowaniem patrzą na potencjał naszego regionu.” – powiedziała Patrycja Dzikowska, Dyrektor, Dział Analiz i Badań Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland.
„Trendy te potwierdzają liczne realizowane i planowane inwestycje. Zauważamy rosnące zainteresowanie inwestycjami, w których kształtowana jest przestrzeń miejska i łączone różne funkcje (biurowa, handlowa i hotelowa), często z wykorzystaniem historycznych części miast. Gros inwestorów poszukuje także lokalizacji pod inwestycje magazynowe, z uwagi na dynamiczny rozwój sektora logistycznego.” – skomentował Michał Wielhorski, Partner Zarządzający kierujący praktyką nieruchomości w warszawskim biurze act legal (BSWW).
„Aktywność inwestorów jest szczególnie widoczna w sektorze hotelowym. W ciągu ostatniego roku dużym zainteresowaniem cieszyły się lokalizacje pod budowę hoteli. Międzynarodowe sieci hotelowe rozpoczynają swoją aktywność na rynkach CEE gdzie dotąd nie były obecne i to często nie tylko wynajmując ale i kupując projekty. Do Polski weszły w tym roku nowe marki i koncepty hotelowe. Pojawiają się także inwestorzy zainteresowani tworzeniem sieci hosteli przemyślanych pod względem lokalizacji i zrywających z nienajlepszym stereotypem hostelu.” – powiedział Marek Wojnar, Partner Zarządzający kierujący praktyką nieruchomości w warszawskim biurze act legal (BSWW).