Informacje dnia

Colliers skomercjalizuje pierwszą drewnianą nieruchomość biurową w Polsce

Timber Park
Colliers skomercjalizuje pierwszą drewnianą nieruchomość biurową w Polsce.

Colliers rozpoczął właśnie komercjalizację nieruchomości inwestycyjnej Timber Park, który powstanie w kompleksie Poleczki Park w Warszawie. Projekt otrzymał już pozwolenie na budowę, a komercjalizacja odbywa się w systemie pre-let. To już kolejny, ale pierwszy w Polsce, drewniany biurowiec realizowany przez dewelopera UBM. Podobne projekty powstaną także m.in. we Frankfurcie Timber Pioneer), Dusseldorfie (Timber Port) czy Wiedniu (Timber Marina Tower).

Timber Park będzie pierwszym w Polsce obiektem biurowym wykorzystującym technologię hybrydową drewnianą. Projekt, zlokalizowany w warszawskim Poleczki Park, jednym z największych parków biznesowych w kraju, wyróżnia się nie tylko innowacyjnością, ale przede wszystkim zrównoważonym charakterem. Wykorzystanie około 1500 m³ drewna w konstrukcji budynku pozwoli zaoszczędzić blisko 1500 ton CO2.

Ta sprawdzona przez nas w innych europejskich metropoliach technologia otwiera nowy rozdział w historii polskiego budownictwa komercyjnego i stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie najemców na ekologiczne i przyjazne pracownikom przestrzenie biurowe – mówi Leszek Kordyl, UBM Development Polska, deweloper Poleczki Park.

Zrównoważony charakter budynku, potwierdzony docelowo certyfikatami LEED Platinum, nie tylko przyczynia się do znacznej redukcji kosztów operacyjnych, ale także zwiększa atrakcyjność komercyjną dla najemców. To szczególnie istotne w kontekście rosnących oczekiwań pracowników, klientów i inwestorów odnośnie odpowiedzialności środowiskowej przedsiębiorstw mówi Paulina Petynka, Associate Director z Działu Powierzchni Biurowych w Colliers. – Przewidujemy, że Timber Park wzbudzi duże zainteresowanie wśród firm, zwłaszcza z sektorów technologicznego, kreatywnego i konsultingowego, które cenią sobie innowacyjność i zrównoważony rozwój. Dużym atutem Timber Park jest także możliwość podpisania Green Lease Contracts, co ma istotne znaczenie dla ratingu ESG organizacji, a także elastyczność przestrzeni oraz możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb najemcy – dodaje Paulina Petynka.

Firma UBM Development, posiadająca ponad 150-letnie doświadczenie w planowaniu i komercjalizacji nieruchomości, posiada w swoim portfelu lub planuje projekty o łącznej powierzchni 300 000 metrów kwadratowych zrealizowanych w technologii hybrydowej drewnianej. Firma utworzyła dedykowane centrum kompetencji w zakresie budownictwa drewnianego, skupiające czołowych ekspertów branży. Zaangażowanie UBM w zrównoważony rozwój zostało potwierdzone prestiżowymi wyróżnieniami: oceną Platinum od EcoVadis oraz statusem Prime od ISS ESG.

Drzewa absorbują i magazynują CO2, a jednocześnie nie są surowcem nieodnawialnym – jako ludzie możemy zadbać o zrównoważoną gospodarkę leśną, łącząc sadzenie nowych drzew z kontrolowaną wycinką, co pozwala nam korzystać z wielu zalet drewna w procesie budowy i produkcji przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i potrzeb planety tłumaczy Sebastian Vetter, UBM Development Polska. – Mimo swojej lekkości, konstrukcje drewniane są w stanie przenosić ekstremalne obciążenia, co gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość budynku. Co więcej, drewno jako naturalny materiał budowlany ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Tworzy przyjemny mikroklimat we wnętrzach, co przekłada się na większy komfort pracy i wyższą produktywność – dodaje Sebastian Vetter.

Realizacja projektu Timber Park rozpocznie się w 2025 roku. Jego realizacja potrwa 18 miesięcy.

materiał prasowy