rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Condo-inwestycje wciąż popularne jako lokata kapitału

brett-campbell-61762-unsplash
Condo-inwestycje wciąż są popularne jako lokata kapitału. Wielu inwestorów w dalszym ciągu decyduje się ulokować swoje pieniądze w zakup apartamentu na wynajem.

Inwestycji condo stale przybywa na polskim rynku. Oferta condo-obiektów dostępna jest w bogatym wachlarzu zwłaszcza w wakacyjnych lokalizacjach, gdzie najłatwiej o pozyskanie gości na wynajem. Z tego względu najwięcej nieruchomości hotelowych w systemie condo przybywa nad morzem oraz w górach. Condo-apartamenty dają prywatnym inwestorom możliwość uzyskania stałego źródła przychodu przy równoczesnej możliwości korzystania z wykupionego apartamentu na własny użytek. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest korzystne i stanowi zachętę do inwestycji w condo-obiekt.

Spis treści:
Czym są condo-apartamenty?
Apartament hotelowy własnością prywatnego inwestora
Atrakcyjny dla inwestora pokój hotelowy
Condo-inwestycje kluczem do zysków?
Inwestycja warta ryzyka
Czym są condo-apartamenty?
Hotelowe inwestycje typu condo oferują pokoje hotelowe na sprzedaż, z możliwością ich późniejszego wynajmowania gościom hotelowym. Inwestycje, w których znajdują się apartamenty condo na sprzedaż znajdują się niejednokrotnie w bardzo prestiżowych i nowoczesnych lokalizacjach. Deweloper, który odpowiada za budowę hotelu typu condo, daje zewnętrznym inwestorom możliwość zakupienia pojedynczych pokoi hotelowych. Z ich wynajmu prywatni inwestorzy mogą czerpać długoletnie zyski. Szacunkowo jeden condo-apartament daje przychód w skali roku na poziomie około 6-7 procent. Inwestycja w condo-apartament przynosi oczywiste korzyści. Właściciele pojedynczych pokoi hotelowych mogą wynajmować je przy wsparciu obsługi hotelowej. Poza tym obiekt hotelowy sam dba o stałą reklamę, a im bardziej bogata jest oferta prestiżowego hotelu, tym więcej osób zainteresowanych jest on w stanie przyciągnąć. To z kolei oznacza potencjalnie większe obłożenie codo-pokoju hotelowego, co z kolei przekłada się na większy zysk jego właściciela.
Warunki zakupu hotelowego condo-apartamentu są zróżnicowane. Należy zatem zapoznać się z ofertą konkretnego dewelopera, ponieważ zapisy w umowie są inne w zależności od indywidualnych warunków danego właściciela obiektu.

Apartament hotelowy własnością prywatnego inwestora
Wiele osób zastanawia się, na czym polega inwestycja w nieruchomość typu condo. Deweloper decydujący się na budowę obiektu typu condo poszukuje inwestorów, którzy będą chętni, aby ulokować swoje pieniądze w jego condo projekt. W Polsce najbardziej popularnym rodzajem nieruchomości typu condo są nowoczesne obiekty hotelowe. W hotelach takich prywatny inwestor ma możliwość wykupienia na własność hotelowego pokoju lub apartamentu.
Prywatny inwestor, który podpisze z deweloperem umowę, zostanie właścicielem pokoju hotelowego w obiekcie typu condo i będzie miał możliwość jego wynajmowania gościom hotelowym, a co za tym idzie – będzie czerpał zyski finansowe wynajmu pokoju hotelowego. Najczęściej inwestorzy decydują się na zakup condo-apartamentu w miejscowościach turystycznych, gdzie największych zysków można spodziewać się w okresie wakacyjnym.
Korzyść w przypadku inwestycji typu condo jest obopólna. Deweloper, sprzedając poszczególne pokoje hotelowe, zyskuje kapitał finansowy niezbędny do budowy obiektu. Z kolei prywatny inwestor poza wkładem finansowym nie musi interesować się praktycznie niczym, gdyż proces budowy hotelu, oddania obiektu do użytku w całości spoczywa na deweloperze. Prywatny inwestor nie musi nawet kłopotać się prowadzeniem kalendarza wynajmu pokoju hotelowego, gdyż w jego imieniu może wykonywać to obsługa hotelu.
Dodatkową zaletę stanowi fakt, że prywatny inwestor, który zakupił na własność condo-pokój, sam również może z niego korzystać. Zazwyczaj przysługuje mu określona ilość dni kalendarzowych w ciągu roku na własne użytkowanie apartamentu.

Atrakcyjny dla inwestora pokój hotelowy
Niezaprzeczalną zaletą zakupu condo-apartamentu jest możliwość korzystania z niego przy równoczesnym czerpaniu zysków finansowych z wynajmu pokoju hotelowego gościom. Jednak to nie wszystkie atuty tego rodzaju inwestycji. Dużym atrybutem sa także usługi dodatkowe, jakie hotel oferuje swoim gościom, jak na przykład strefa SPA, kryty basen, restauracja w obiekcie itp. Właściciel condo-apartamentu może ponadto zlecić hotelowi, aby jego obsługa dbała o porządek w condo-apartamencie, a także może przekazać terminarz wynajmu apartamentu w ręce recepcji hotelu, co sprawia, że właściciel pokoju praktycznie nie musi poświęcać mu uwagi na co dzień.
Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości typu condo jest dla wielu prywatnych inwestorów na tyle atrakcyjna, że w dalszym ciągu decydują się oni na inwestycję w obiekt typu condo. Należy jednak pamiętać o tym, aby przed podpisaniem umowy z właścicielem obiektu dokładnie przeczytać umowę. Nie każda inwestycja typu condo zapewni bowiem oczekiwany zysk właścicielom condo-pokoi.

Condo-inwestycje kluczem do zysków?
Wydawać by się mogło, że inwestycja w condo-apartament rzeczywiście może stanowić bardzo dobre źródło stałych przychodów. Należy jednak pamiętać, że istnieje spore ryzyko inwestycyjne, o którym prywatni inwestorzy nie powinni zapominać. Przede wszystkim jak wspomnieliśmy wcześniej, deweloper sprzedaje poszczególne pokoje hotelowe, aby pozyskać kapitał na budowę obiektu hotelowego. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn obiekt nie zostanie ukończony i oddany do użytku. Co za tym idzie – prywatny inwestor, który poświęcił swoje pieniądze, nie otrzymuje swojego condo-pokoju hotelowego. Może mieć on również problem z odzyskaniem wpłaconego kapitału, gdyż niejednokrotnie deweloperzy, którym poślizgnęła się noga, ogłaszają upadłość.
Prywatny inwestor powinien także na chłodno przekalkulować realny zysk z wynajmu pokoju. Deweloperzy informujący o zysku na poziomie średnio 6-7 procent nie biorą pod uwagę kosztów dodatkowych. A takimi będą niewątpliwie koszty utrzymania czystości w pokoju a także dbania o jego odpowiedni stan techniczny. Dodatkowo, jeśli właściciel condo-apartamentu będzie chciał oddać kalendarz wynajmu pokoju pod opiekę pracowników hotelowych, również musi liczyć się z kosztami, gdyż hotel pobierze od niego opłatę za tę usługę. w efekcie więc realny przychód może okazać się niższy, niż początkowo założy prywatny inwestor.
Należy również pamiętać, że inwestycja w obiekt typu condo jest inwestycją długoterminową, co oznacza, że w pierwszych latach inwestycja będzie się dopiero zwracała, a na dochody inwestor może liczyć dopiero po kilku lub kilkudziesięciu latach.

Inwestycja warta ryzyka
O ile inwestycja w obiekt typu condo wiąże się ze sporym ryzykiem finansowym i niekoniecznie tak wysokimi przychodami, jakich oczekiwałby prywatny inwestor, to niejednokrotnie jest to dobra lokata kapitału. Wiele condo-hoteli z powodzeniem funkcjonuje na polskim rynku. Prywatny inwestor powinien jednak pamiętać, aby przed złożeniem podpisu na umowie zakupu condo-apartamentu wnikliwie przeczytać umowę i zapoznać się z zawartymi w niej warunkami. Tylko wówczas może mieć pewność, jakich przychodów może się spodziewać oraz na jakich warunkach będzie funkcjonował jego condo-pokój.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora