Coraz drożej na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy są między innymi ceny materiałów budowlanych. Te osiągają rekordowe wzrosty. Sytuacja ta niepokoi deweloperów, wykonawców jak również inwestorów kupujących nieruchomości inwestycyjne.
Spis treści:
Jak bardzo wszystko podrożało?
Mieszkania wciąż drożeją
Biura także droższe
Czy to odpowiedni czas na inwestowanie w nieruchomości?
Rosną ceny materiałów budowlanych
Czy ceny za materiały bodowlano-wykończeniowe wciąż będą rosły?
Co odpowiada za rosnące ceny materiałów?
Ceny za materiały budowlane są niebotycznie wysokie. Podobnie jest z materiałami wykończeniowymi. Taki stan rzeczy bardzo negatywnie odbija się na nastrojach deweloperów, inwestorów, wykonawców i podwykonawców. Co gorsza, trend wzrostu cen daje się obserwować już od dłuższego czasu. Czy sytuacja ulegnie zmianie? Czy rynek nieruchomości może liczyć na wyhamowanie i spadek cen?
Jak bardzo wszystko podrożało?
Mówiąc o wzrostach cen należy zaznaczyć, że są one niesymetryczne. Podczas gdy ceny jednych produktów wzrosły o kilka procent, stawki za inne poszybowały w górę. Mowa w tym przypadku o ponad 100.procentowych wzrostach cen. Dotyczy to zarówno cen za materiały budowlane, jak i cen za materiały wykończeniowe. Dla podmiotów działających na rynku nieruchomości w Polsce nie jest to dobra wiadomość. Konieczność zapłacenia wyższych kwot na fakturach sprawia, że na przykład deweloperzy sprzedający lokale mieszkalne, ustalają wyższe ceny za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż. Ostatecznie za podwyżki płacą osoby, które kupują mieszkania.
Mieszkania wciąż drożeją
Zasada jest prosta: droższe materiały budowlane i wykończeniowe równają się wyższym cenom za metr mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż. Ceny za lokale mieszkalne przeznaczone do sprzedaży rosną na terenie całego kraju. Co jednak ciekawe, Polacy nie rezygnują z zakupu własnego M. Wiele osób obawia się, że stawki za metr kwadratowy mieszkań mogą poszybować jeszcze wyżej, inni są zmuszeni do zakupu lokum mieszkalnego już teraz z uwagi na swoją sytuację rodzinną.
Ciężko jest nie tylko kupującym, ale i deweloperom. Muszą oni dokładać większych starań, aby możliwie najtaniej ukończyć swoje inwestycje, przy równoczesnym zachowaniu jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, jakie są używane na placu budowy. Starają się oni dbać o prestiż swoich inwestycji, ponieważ zdają sobie sprawę, że pomimo rosnących cen na rynku, rosną także wymagania kupujących.
Biura także droższe
Na rynku biurowym również jest drożej. Inwestorzy, którzy realizują inwestycje biurowe, muszą bardzo dbać o jakość materiałów użytych przy wykańczaniu biur. Przyszli najemcy zwracają baczną uwagę na standard oferowanych do wynajęcia powierzchni biurowych. Dużym powodzeniem cieszą się obecnie biura do wynajęcia oferowane w standardzie klasy A. Dodatkowym atutem jest przyznanie obiektowi biurowemu ekologicznego certyfikatu BREEAM, lub certyfikatu zrównoważonego budownictwa LEED.
Czy to odpowiedni czas na inwestowanie w nieruchomości?
Mogłoby się wydawać, że obecnie, kiedy ceny za materiały budowlane i wykończeniowe cały czas szybują w górę, niewiele osób będzie zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. Tymczasem pomimo wzrostowej fali cen na rynku, nieruchomości inwestycyjne cieszą się cały czas dużym zainteresowaniem wśród kupujących, w tym inwestorów indywidualnych. Jednym z powodów jest wspomniana wcześniej obawa przed tym, że ceny za mieszkania na sprzedaż wzrosną jeszcze bardziej. Kupujący, którzy mogą pozwolić sobie na ich zakup, decydują się na ten krok możliwie najszybciej. Jeszcze inną przyczyną, dla którego mieszkania na sprzedaż cieszą się sporą popularnością wśród kupujących właśnie w tym niekorzystnym okresie, jest wizja zarobku. Osoba, która kupi mieszkanie w obecnym okresie, gdy ceny cały czas rosną, będzie mogła odsprzedać je w późniejszym czasie po jeszcze wyższej cenie za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego. Sporo zależy od tego, przez jak długi okres utrzyma się jeszcze bańka cenowa. Dopóki mamy z nią do czynienia, wizja zarobienia na odsprzedaży mieszkania jest realna.
Rosną ceny materiałów budowlanych
Ceny za materiały budowlane i wykończeniowe nie chcą przestać rosnąć. Sytuacja taka jest niekorzystna nie tylko dla deweloperów i inwestorów indywidualnych, ale również firm usługowych. Osoby, które kupiły mieszkanie i planują zatrudnić firmę do na przykład wykonania mebli na wymiar, zderzają się z dość wysokimi cenami. Nie są to jednak zawyżone koszy robocizny. Ceny za wykonanie usług rosną, ponieważ podrożały materiały potrzebne do ich wykonania. Właściciele mieszkań zdają się jednak w pełni zdawać sobie z tego sprawę. Korzystają w usług firm, póki ceny nie poszybują jeszcze wyżej.
Czy ceny za materiały bodowlano-wykończeniowe wciąż będą rosły?
Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna. Wzrosty cen są często nie do przewidzenia. W efekcie deweloperzy muszą w przemyślany sposób tworzyć harmonogramy finansowe, biorąc pod uwagę widełki wzrostów cen. Firmom usługowym ciężko jest przyjmować zlecenia w przód, z dłuższymi okresami oczekiwania na realizację, jeśli nie posiadają odpowiednio dużego zaplecza magazynowego do przechowywania materiałów potrzebnych do realizacji usług.
Ceny za materiały budowlane i wykończeniowe cały czas rosną. Wzrosty te są przy tym zróżnicowane w zależności od tego, jakich materiałów dotyczą. W przypadku jednych ceny nieco się już ustabilizowały, z kolei za inne materiały cały czas nieubłaganie idą w górę.
Kiedy można się spodziewać stabilizacji cenowej? Niestety, ciężko jest jednoznacznie określić, w jakim terminie można spodziewać się wyhamowania rosnących cen za materiały budowlane i wykończeniowe. Przez to przedsiębiorcy w dalszym ciągu muszą się borykać z niepewną sytuacją na rynku i zwracać pilną uwagę na wyceny, uwzględniając dalsze, możliwe podwyżki cenowe.
Co odpowiada za rosnące ceny materiałów?
Wiele osób wzrosty cenowe przypisuje pandemii koronawirusa. W dużej mierze rzeczywiście przyczyniła się ona do destabilizacji rynku i wzrostu cen wielu materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku, kiedy wprowadzony został pełny lockdown w całym kraju, drastycznie zmniejszyło się zainteresowanie zakupem materiałów budowlanych. Ten nagły, zmniejszony popyt wymusił na producentach ograniczenie mocy przerobowych. Oczywiście lockdown sam w sobie również uniemożliwił pracownikom wykonywanie swoich obowiązków służbowych, co w przypadku fabryk praktycznie wstrzymało produkcję. Właściciele przedsiębiorstw nie mogli nic z tym zrobić. Dopiero kiedy lockdown został zniesiony, pracownicy powrócili na swoje stanowiska, jednak odrobienie strat wymagało czasu. W efekcie ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych zaczęły wyraźnie rosnąć. Producenci dokładają starań, aby zapewnić na rynku odpowiednią podaż, jednak obecnie nie jest to łatwe.
Jak będzie kształtowała się sytuacja na rynku w Polsce? Czy ceny za materiały budowlane i wykończeniowe się uspokoją? Niestety, ciężko to oszacować. Jednak o spadku cen z pewnością nie ma teraz mowy. Można jedynie liczyć na to, że tempo wzrostu cen za materiały budowlane i wykończeniowe wyhamuje. Nie wiadomo jednak, jaka dynamika cen czeka przedsiębiorców, producentów i deweloperów.
Redakcja
Komercja24.pl