Szczęśliwi posiadacze wolnostojących domów, którzy cenią sobie wizyty przyjaciół, w letnie miesiące często tkwią w kuchni, przygotowując jedzenie, podczas gdy ich goście z przyjemnością wygrzewają się w tym czasie na słońcu. Pomysł stworzenia kuchni na świeżym powietrzu może całkowicie odmienić dynamikę życia towarzyskiego, przenosząc system przygotowywania, gotowania i serwowania na zewnątrz, ułatwiając tym samym bycie razem i komfortową rozmowę. Co warto wiedzieć o coraz popularniejszej idei garden kitchens przed jej budową, zapytaliśmy Jarosława Goraja, pomysłodawcę kuchni ogrodowych CANA Concept, prezesa Grupy Optimum, firmy, która o outdoorowych kuchniach wie wszystko.
Dobrze zaprojektowany ogród i taras, poza olbrzymią przyjemnością dla właścicieli, znacznie podnosi wartość domu. Ale nawet jeśli nie planujemy sprzedaży, odpowiednio przemyślana przestrzeń zewnętrzna, zachwyci gości, tworząc przy okazji wyjątkowe tło do wspomnień. Koszt budowy takiej kuchni różni się oczywiście w zależności od wybranych materiałów i urządzeń. Czy kuchnia w ogrodzie jest możliwa tylko w Kalifornii lub Toskanii? Czy w naszych warunkach pogodowych sprawdzi się tylko latem?
Jarosław Goraj: U większości Polaków kulinaria w ogrodzie kojarzą się z grillowaniem, a jeśli grill, to tylko latem. Niewielu z nas podejmuje wyzwanie grillowania jesienią czy zimą. Kuchnia w ogrodzie zmienia to nastawienie przede wszystkim poprzez dużo większy wachlarz możliwości. Już nie tylko mięso z grilla, ale tak naprawdę wszystko, co dotychczas przygotowywaliśmy w domu, możemy przyrządzić na świeżym powietrzu. Począwszy od porannej jajecznicy i owsianki, przez rybę, naleśniki i placki ziemniaczane na obiad, na wykwintnej kolacji skończywszy. Jak mówią Skandynawowie „Nie ma złej pogody na gotowanie, są tylko źle dobrane ubrania”. Kuchnie ogrodowe CANA Concept są przystosowane do każdych warunków atmosferycznych. To produkty na wszystkie cztery pory roku. Materiały używane do produkcji poddajemy bardzo wymagającym testom. Poza naturalnym zużywaniem się wymiennych podzespołów takich jak grill, palnik, płyta indukcyjna czy chłodziarka, całość ma miano produktu odpornego na każde warunki atmosferyczne. W moim gronie przyjaciół mamy zwyczaj organizowania ogrodowego spotkania wigilijnego – oczywiście w grudniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Smakołyki na grillu, przekąski na płycie teppanyaki, garnek grzańca na palniku, świąteczny nastrój, atmosfera na wolnym powietrzu jest tak wspaniała, że nikt nie odmawia uczestnictwa.
– Czy w CANA Concept dostępne są gotowe, zdefiniowane konfiguracje kuchni zewnętrznych czy oferujecie modele tworzone według indywidualnych gustów i wymagań?
Jarosław Goraj: To jedna z najważniejszych cech naszych produktów. Do tej pory nie zdarzyło nam się wyprodukować dwóch identycznych kuchni. Dajemy naszym klientom bardzo duże możliwości indywidualnej konfiguracji, zarówno pod względom doboru osprzętu jak i designu. Możliwość wkomponowania kuchni w architekturę ogrodu czy budynku, przy którym stoi, to nasz kolejny priorytet. Harmonia z otoczeniem – w końcu „CANA to bijące serce ogrodu”.
– Jakie blaty powinny być używane na zewnątrz?
Jarosław Goraj: Przede wszystkim muszą być to blaty cechujące się odpornością na warunki zewnętrzne, nienasiąkliwe, bakteriostatyczne oraz łatwe w utrzymaniu i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z naszego doświadczenia doskonale sprawdzają się spieki ceramiczne marki DEKTON od Cosentino.
– Model z blatem Cosentino zwrócił naszą uwagę szczególnie. To kuchnia, w której zarówno blat, jak i pionową okładzinę szaf pokryto czarną powierzchnią spieku Dekton z wyrazistą rudą żyłą. Jak wygląda zatem Wasza kuchnia w wersji premium?
Jarosław Goraj: Kuchnie CANA w zasadzie posiadają nieskończoną możliwość konfiguracji, może to być kuchnia, w której powierzchnie pionowe wykończone są starą cegłą z pobliskiego rozbieranego młyna, a całość przykrywa blat wykonany ze spieku DEKTON Umber Craftizens, który łączy tradycyjny kolor cegły z nowoczesną technologią. Szkło, ceramika, drewno, kamień – wszystko co w jakiś sposób nawiąże do architektury budynku, ogrodu czy też wnętrza, wykończone odpowiednio dobranym blatem Cosentino, daje nieograniczone możliwości, czyniąc architekta lub inwestora designerem.
– Co powinno się znaleźć w outdoorowej kuchni? Z czego może się składać oferowane przez Was wyposażenie?
Jarosław Goraj: W CANA mamy do zaproponowania outdoorowe odpowiedniki wszystkich urządzeń, które można znaleźć w swej domowej kuchni – począwszy od funkcjonalnych szuflad, zlewu, lodówki, chłodziarki, zmywarki a skończywszy na wyselekcjonowanych urządzeniach grzewczych: grill klasyczny, amerykański, argentyński, płyta azjatycka (teppanyaki), indukcyjna, gazowa. Wszystko to okraszone wyjątkowym designem i najwyższą jakością.
– Jakie trendy panują teraz w temacie kuchni ogrodowych?
Jarosław Goraj: Wysokiej klasy kuchnie to luksusowy design i styl. Nie posiadamy produktów „z półki”, gotowych, skonfigurowanych modeli. Na tle światowej konkurencji jesteśmy jedynymi, którzy podążają za trendami we wzornictwie, tworząc niepowtarzalne wzory dla naszych klientów. Symbol elegancji – jodła francuska, wzory zaczerpnięte z ceglanych elewacji czy też nowoczesne struktury spieków Cosentino, prosto z naszych domowych wnętrz – to aktualne trendy w naszych ogrodach.
Źródło: Cosentino.