rynek nieruchomości na wynajem

Cushman & Wakefield w Polsce: Jak marki sektora PRS podchodzą do budowania relacji z najemcami?


Eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield wskazali w raporcie „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”, że sektor mieszkaniowy w Polsce jest na etapie tworzenia strategii ESG, a jego uwaga skoncentrowana jest na aspektach środowiskowych.

Jednak inwestorzy projektów PRS czy co-living prowadzą również działania skupione na społeczności. Czy rynek najmu instytucjonalnego w Polsce ma ambicje być wzorem zrównoważonch praktyk na rynku mieszkaniowym?
Raport „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0” podkreśla, że chociaż sektor mieszkaniowy w Polsce coraz bardziej skupia się na wdrażaniu zasad ESG (Environmental, Social, Governance), to w pierwszej kolejności planuje zmiany dotyczące samego przygotowania do obowiązków raportowych oraz osiągniecie celów środowiskowych.

„Przed deweloperami mieszkaniowymi stoi dziś szereg wyzwań związanych ze zmianami w europejskiej legislacji, które stopniowo przenoszone są także na krajowe prawodastwo. Raportowanie zgodnie z wytycznymi dyrektywy CSRD oraz unijną taksonomią, czy dostosowanie projektów budynków do wskazań w przyjętym niedawno recaście dyrektywy EPBD dotyczącej celów zeroemisyjności nieruchomości – to tylko niektóre kwestie, kształtujące dziś na nowo rzeczywistość polskiego rynku mieszkaniowego w kontekście dążenia Europy do zrównoważonej gospodarki. To tym bardziej ważne, że do tej pory projekty mieszkaniowe wolniej przyswajały zmiany wynikające z zarządzania przez pryzmat ESG i na przykład dopiero od niedawna widać rosnącą liczbę certyfikatów środowiskowych w tym segmencie, chociaż w biurach czy logistyce stały się one czymś oczywistym. Dlatego też aktualnie wiele firm z tego rynku koncentruje się na audytach ESG, identyfikowaniu ryzyk związanych z niedostosowaniem do klarujących się stopniowo zasad oraz na priorytetyzacji zadań w obszarze środowiska i ładu korporacyjnego”. – mówi Katarzyna Lipka, Dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG w Cushman & Wakefield w Polsce.

Źródło: Cushman & Wakefield
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora