Rosnące zainteresowanie międzynarodowych korporacji powierzchniami coworkingowymi było jednym z trendów, który wpłynął na rynek powierzchni biurowych w czterech największych stolicach regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) w 2018 roku – czytamy na wstępie najnowszego raportu firmy Cushman&Wakefield (C&W).
Całkowity zasób elastycznych biur w Budapeszcie, Moskwie, Pradze i Warszawie wynosi już 286 000 mkw., co jest równowartością ok. 1% łącznego zasobu biurowego tych miast (29,9 mln mkw.). Popyt generowany przez operatorów coworkingowych w 2018 roku stanowił natomiast 5% łącznego wolumenu najmu na rynku biurowym w stolicach EŚW.
W 2018 roku operatorzy coworkingowi podpisali w czterech największych stolicach regionu EŚW umowy najmu na ponad 200 000 mkw. powierzchni biurowej. Najaktywniejszym rynkiem była Warszawa, gdzie umowy najmu z operatorami powierzchni elastycznych objęły 92 400 mkw., co dało 10,7% udział w całkowitym wolumenie najmu na rynku biurowym. Nieco mniej, bo 64 300 mkw., podpisano w Moskwie (3,2% całkowitego wolumenu najmu), a w Pradze i Budapeszcie odpowiednio – 27 100 mkw. (5,2%) i 17 500 mkw. (3,3%).
Obecnie to Moskwa z ponad 129 000 mkw. elastycznej powierzchni biurowej pozostaje liderem wśród stolic EŚW. Warszawa z 77 400 mkw. jest na drugim miejscu. Kolejne pozycje zajmują Praga – 37 100 mkw. i Budapeszt – 17 500 mkw. Największym operatorem powierzchni elastycznych w regionie pozostaje Grupa IWG (w Polsce właściciel m.in. marek Regus i Spaces), która posiada największy zasób powierzchni biurowej w Budapeszcie, Moskwie i Pradze. W Warszawie na pierwszym miejscu uplasował się BusinessLink, przed takimi markami jak WeWork i NewWork.
W ostatnich 12 miesiącach największą ekspansję wśród stolic w regionie EŚW prowadziła firma WeWork. Ten największy na świecie operator powierzchni coworkingowych otworzył swoje nowe biura w Moskwie, Pradze i Warszawie. Jedynym nowym operatorem, który zdecydował się na rozwój w Budapeszcie był HubHub.
– Rynek powierzchni coworkingowych przeżywa prawdziwy rozkwit. Jesteśmy obecnie w fazie intensywnego rozwoju tego segmentu w całym regionie EŚW. Duzi operatorzy są zainteresowani wejściem nie tylko do największych europejskich stolic, ale także rozwojem na mniejszych rynkach. W Polsce interesująca będzie szczególnie ekspansja na rynkach regionalnych, ponieważ w Warszawie najlepsze i najciekawsze lokalizacje dla najemców z tego sektora wydają się być już pozajmowane – powiedział Mikołaj Niemczycki, Associate, Coworking Clients Manager, Cushman & Wakefield.
Autorem raportu są specjaliści z firmy Cushman&Wakefield.