Utrzymuje się wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na najważniejszych rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech – tak wynika z najnowszych danych Cushman and Wakefield. W pierwszym kwartale 2015 r. zainwestowano w tych krajach łącznie 1,3 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej.
Pierwszy kwartał bieżącego roku był wyjątkowo udany dla rynku czeskiego, na którym sfinalizowano transakcje o wartości 800 mln euro (głównie w sektorze nieruchomości handlowych i magazynowych), co oznacza wzrost obrotów rok do roku aż o 228%.
Największą aktywność inwestycyjną w skali całego regionu odnotowano w Polsce, gdzie zawarto łącznie 12 transakcji, ale ze względu na ich niedużą średnią wielkość wolumen obrotów na polskim rynku inwestycyjnym zmniejszył się rok do roku o 52% do 430 mln euro. Wartość ta nie obejmuje jednak nabycia udziału większościowego w wielosektorowej platformie ECHO Investment. Największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup kompleksu biurowego Green Horizon w Łodzi przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro.
Na Węgrzech w pierwszym kwartale zainwestowano łącznie 44 mln euro przy powrocie zainteresowania inwestorów Budapesztem.. Z kolei wolumen transakcji inwestycyjnych w pierwszych trzech miesiącach roku w Rumunii wyniósł 29 mln euro.
Inwestorzy w naszym regionie stawiali przede wszystkim na nieruchomości inwestycyjne – handlowe – 762 mln euro, co oznacza wzrost o 66% rok do roku. Natomiast największy wzrost obrotów rok do roku, bo aż o 200%, odnotowano w sektorze magazynowym (382 mln euro). Wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych zmniejszyła się o 80% do zaledwie 147 mln euro.
Zainteresowanie kapitału Europą Środkową jest obecnie najwyższe od 7 lat. Inwestorów z Ameryki Północnej, którzy w ostatnim czasie dominowali w tym regionie, zaczynają zastępować nowi gracze reprezentujący kapitał niespekulacyjny z terenu całej Europy.