Chęć usamodzielnienia i poczucie bezpieczeństwa – to główne powody dla których nabywcy decydują się na zakup własnego M. Istotne w tym zakresie okazują się już nie tylko preferencje dotyczącego samego lokalu mieszkalnego, ale też wartości dodane – jak m.in. części wspólne. To one współtworzą klimat całej inwestycji, wpływając zarówno na komfort mieszkania, jak i możliwości spędzania czasu wolnego. Na jakie udogodnienia stawiają deweloperzy, by sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów?
Wymagania Polaków rosną. Nic w tym dziwnego – przy wysokich cenach za m2 oczekują nie tylko komfortowego, ale i funkcjonalnego mieszkania. Otwarte przestrzenie czy ogród z basenem nie zawsze są na pierwszym miejscu. Liczy się klimat domu, przytulne wnętrza, wygoda i udogodnienia. W przypadku tych ostatnich na znaczeniu zyskują części wspólne. W ich zakres wchodzi niemal wszystko, co znajduje się na terenie inwestycji, z czego mogą wspólnie korzystać mieszkańcy. Są to place zabaw dla najmłodszych, siłownie plenerowe czy kąciki rekreacyjne z elementami małej architektury. – Atrakcyjna przestrzeń wspólna to bardzo ważny element każdej inwestycji. Wpływa ona na dobry nastrój lokatorów, sprzyja zawieraniu nowych znajomości oraz zacieśnianiu relacji międzyludzkich, kreując poczucie przynależności do społeczności sąsiedzkiej – tłumaczy Aleksandra Stawiska, Lider Biura Sprzedaży Gocław w Profbud.
Deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z odpowiedzialności nie tylko nad doborem jakościowych materiałów do budowy inwestycji, ale i czegoś więcej – kreowania przestrzeni na rzecz lokalnej społeczności. Projektując osiedla dbają o to, aby były one nie tylko estetyczne, ale i podnosiły jakość życia lokatorów. Z tego względu, architekci inwestycji mieszkaniowych wdrażają do projektów swoje coraz bardziej kreatywne wizje na aktywne i komfortowe spędzanie czasu wolnego.
Przestrzenie wspólne dedykowane dla dzieci
Specjalnie dostosowane strefy dla najmłodszych stanowią nieodłączną część każdego osiedla. Kupujący zwracają na nie dużą uwagę, stąd deweloperzy starają się zagospodarować przestrzeń tak, by umilić czas nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Z tego względu projektują place zabaw budzące kreatywność maluchów. Pojawiają się tam ścianki wspinaczkowe, piaskownice o wymyślnych kształtach, huśtawki, trampoliny czy hamaki. Często uzupełniane są one boiskami np. do gry w bule, które są świetną propozycją do spędzenia wolnego czasu na łonie natury w gronie przyjaciół czy rodziny. Równie przydatnym udogodnieniem dla rodziców najmłodszych pociech stanowią wózkownie.
Przestrzenie wspólne dla dorosłych
Nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych deweloperzy zapewniają ciekawe rozwiązania, urozmaicające czas w pobliżu miejsca zamieszkania i pozwalające realizować swoje hobby. Tworzą rozbudowane siłownie plenerowe, pozwalające zadbać o kondycję czy odprężyć się po ciężkim dniu. Dla aktywnych mieszkańców przeznaczają także miejsca w budynku na tzw. rowerownie, zapewniające łatwy dostęp do swojego jednośladu. Coraz częściej pojawiają się także wybiegi dla czworonogów, gdzie pupile mogą biegać i bawić się bez smyczy – nie zagrażając bezpieczeństwu przechodniom czy dzieciom.
Przestrzenie rekreacyjne sprzyjające lokalnej społeczności
Przebywanie na świeżym powietrzu i obcowanie z przyrodą wpływa na naturalne wyciszenie i dotlenienie organizmu. Sprzyjają temu spacery oraz inne formy aktywnego wypoczynku. Z tego względu tak istotne jest, aby w okolicy miejsca zamieszkania znajdowały się atrakcyjne tereny zielone. – Z myślą o komforcie mieszkańców na terenie naszych osiedli Stella, Ligia czy Haven House, na którym do dyspozycji pozostało ostatnie wolne mieszkanie, planujemy urokliwe patia z bujną roślinnością. Ich uzupełnienie stanowi niska architektura tj. drewniane ławeczki i nastrojowo oświetlone alejki. Doskonale wiemy również jak istotne są miejsca rekreacyjne, dlatego specjalnie dla lokatorów naszej gocławskiej inwestycji stworzyliśmy salę fitness, którą wyposażymy w profesjonalny sprzęt. Taka przestrzeń sprzyja dbaniu o kondycję fizyczną, a co więcej może być miejscem spotkań mieszkańców – wyjaśnia Aleksandra Stawiska.
Deweloperzy chcąc zapewnić maksymalną wygodę przyszłym mieszkańcom wdrażają różnego rodzaju rozwiązania w częściach wspólnych, będące połączeniem wysokiej estetyki i funkcjonalności. Obowiązkowym punktem na terenie osiedli stały się więc atrakcyjne wizualnie fragmenty zieleni i miejsca przeznaczone do odpoczynku. Odpowiednio zaaranżowany układ i umiejscowienie małej architektury, podświetlanych alejek czy placów zabaw stwarza mieszkańcom możliwość relaksu i rekreacji.
Źródło: Profbud.