PEKAES, czołowy operator logistyczny, już po raz trzeci jest zaangażowany
w Program Top Young 100. Firma od lat prowadzi działania edukacyjne na rzecz poszerzenia wiedzy i rozwoju kompetencji wśród przyszłych logistyków. Programy praktyk, wycieczki i wizyty studyjne w terminalach oraz spotkania eksperckie już na stałe wpisały się do kalendarza aktywności PEKAES.
Program Top Young 100 powstał z myślą o studentach kierunków związanych m.in. z logistyką, przemysłem 4.0, informatyką i technologią. Służy wsparciu i promocji młodych talentów na rynku zawodowym. Prestiżowa inicjatywa jest prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów.
– W projekcie Top Young 100 uczestniczymy od samego początku. Z pewnością cenna jest idea połączenia trzech stron: biznesu, środowiska akademickiego i studentów. Każdy student może zgłosić się do projektu sam lub być nominowany przez swoją uczelnię. Proces mentoringowy w projekcie jest najważniejszym elementem Top Young 100. Przez blisko rok, mentor wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem studenta, aby mógł on osiągnąć określone cele. – stwierdza Maciej Bachman, Prezes Zarządu PEKAES.
W procesie rekrutacji do programu Top Young 100 ważną rolę odgrywa nie tylko CV kandydata, ale także jego aktywność w kołach naukowych TSL czy angażowanie się w przygotowanie wydarzeń branżowych. Po zakończeniu programu, jego uczestnicy mają szansę na zatrudnienie w firmach.
Top Young 100 to tylko jeden z obszarów współpracy PEKAES ze środowiskiem akademickim. Firma prowadzi również wizyty studyjne w swoich oddziałach pod hasłem „Poznaj logistykę z PEKAES”.
– Program ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na uczelniach. To unikatowy projekt i sądzę, że jedyny taki na rynku, biorąc pod uwagę, że całodzienna wizyta studyjna połączona jest ze spotkaniami z ekspertami z naszej firmy oraz pracą studentów nad konkretnym studium przypadku. – dodaje Maciej Bachman, Prezes Zarządu PEKAES.
Całoroczny program praktyk w PEKAES obejmuje 20 miast w Polsce i jest realizowany
we wszystkich oddziałach PEKAES. Adresatami tej inicjatywy są uczniowie i studenci, którzy wiążą swoją przyszłość z logistyką, a także nauczyciele zawodu i opiekunowie praktyk, którzy kierują młodzież na praktyki u renomowanego pracodawcy.
PEKAES jest także organizatorem cyklicznych warsztatów „Kobieta menadżer w branży TSL” oraz „Logistyka 4.0”. Spotkania odbyły się dotąd w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Przedstawiciele firmy wygłaszają również wykłady pod hasłem „Poznaj eksperta z PEKAES”, które odbywają się na uczelniach na zaproszenie kół naukowych logistyki.
Z kolei warsztaty „Jak pozycjonować się na rynku pracy w TSL – Eksperci PEKAS dzielą się swoim doświadczeniem” organizowane są jako oddzielne wydarzenie lub przy okazji akademickich targów pracy.
– Dzielimy się ze studentami praktyczną wiedzą jak budować świadomie karierę w branży logistycznej, a także jak przygotować dokumenty aplikacyjne, zbudować wizerunek w mediach społecznościowych czy dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Ponadto prowadzimy
tzw. debaty oksfordzkie dla studentów i organizujemy wizyty studyjne w porcie kontenerowym w Gdyni. Stale też poszukujemy nowych inicjatyw i form współpracy ze środowiskami akademickimi – dodaje Justyna Trzcińska, Kierownik Działu Rekrutacji i Rozwoju w PEKAES.
Operator realizuje także projekty ze szkołami średnimi (technika logistyczne), w ramach których organizowane są programy praktyk, wizyty studyjne oraz spotkania eksperckie. Więcej informacji na temat programów praktyk PEKAES można znaleźć na stronie pekaes.pl.
Źródło: Grupa PEKAES.