komentarze, opinie, gospodarka

Czy na rynku złota w 2025 roku “pęknie” granica 3000 dolarów?

michal_teklinski_goldsaver_sztabka_1_smallCzy na rynku złota w 2025 roku “pęknie” granica 3000 dolarów?  2025 rok przyniesie dalsze “rozpychanie się” Chin w światowej gospodarce i izolacjonizm Stanów Zjednoczonych pod wodzą Donalda Trumpa. Dla złota oznaczać to może większą niestabilność i zmienność, choć długoterminowo bardziej prawdopodobny wydaje się ruch w górę niż w dół. A niektóre prognozy zakładają przekroczenie przez królewski kruszec magicznej bariery 3000 dolarów za uncję.

Nowy rok na rynku złota zaczął się od wzrostów – w ciągu pierwszych dni stycznia cena uncji kruszcu wzrosła o kilkadziesiąt dolarów w stosunku do końcówki 2024 roku. Aktualnie (wedle stanu na wtorek 7 stycznia, godz. 15.30) kurs królewskiego metalu wynosi około 2658 USD/oz.

Co czeka rynek złota w 2025 roku?

2025 rok zapowiada się jako czas dynamicznych zmian na rynkach finansowych i w gospodarce globalnej. W obliczu rosnących napięć geopolitycznych, przewidywanych zmian w polityce gospodarczej oraz wahających się cen surowców, wielu inwestorów i konsumentów zadaje sobie pytanie: jak będzie kształtował się rynek złota?

Złoto, symbol stabilności finansowej, ma za sobą bardzo udany 2024 rok, w trakcie którego wielokrotnie wyznaczał nowe ATH (all-time high), choć końcówka roku przyniosła korektę cenową. Prognozy na rok 2025 sugerują kontynuację wzrostów, a czołowe instytucje finansowe przewidują, że ceny uncji mogą osiągnąć nowe szczyty:

  • Goldman Sachs: 2910 USD za uncję do końca 2025 roku i 3000 USD w połowie 2026 roku.
  • UBS: 2900 USD do końca 2025 roku i 2950 USD w 2026 roku.
  • Heraeus Precious Metals: przedział 2450–2950 USD.
  • Citigroup: 2800–3200 USD w ciągu kilku lat, z dużą szansą na realizację w 2025 roku.
  • Bank of America: 3000 USD, o ile inflacja i globalne napięcia będą się nasilać.

Co może napędzać dynamiczny wzrost cen?

  • Rozwój sytuacji inflacyjnej na świecie i związana z tym polityka cięcia stóp procentowych przez banki centralne. Amerykański Fed już skorygował nieco swoją retorykę dotyczącą ścieżki obniżek na 2025 rok. Bankierzy z USA spodziewają się bowiem, że inflacja w Stanach Zjednoczonych jeszcze da o sobie znać.
  • W Polsce 2025 rok może przynieść umiarkowaną poprawę sytuacji inflacyjnej. Według listopadowej projekcji NBP, inflacja wyniesie średnio 4,3%, a według ekspertów portalu Analizy.pl – około 4,5%. Pomimo tego spowolnienia, w marcu będzie opublikowana nowa projekcja, która może zrewidować te dane.
  • Duże znaczenie dla rynku złota będzie mieć także niestabilność geopolityczna, w tym możliwość zakończenia wojny w Ukrainie oraz jej konsekwencje gospodarcze. Potencjalne zakończenie konfliktu mogłoby wpłynąć na ceny surowców energetycznych i metali, destabilizując globalne łańcuchy dostaw.
  • Z kolei w przypadku eskalacji konfliktów w innych regionach, takich jak Bliski Wschód, zwiększone ryzyko geopolityczne mogłoby dodatkowo napędzać popyt na złoto jako bezpieczną przystań.
  • Rosnące zainteresowanie alternatywnymi aktywami w obliczu osłabienia dolara. Przy przybierającej na sile dedolaryzacji i możliwościach wykorzystania innych walut rezerwowych, złoto może zyskać na znaczeniu jako uniwersalne zabezpieczenie dla inwestorów globalnych.

To będzie intensywny i ciekawy rok!

Rok 2025 zapowiada się intensywnie, jednak zdaje się być naturalnym rozwinięciem tego, co obserwowaliśmy w roku minionym. Sytuacja inflacyjna ma się normalizować, jednak droga do celu może być wyboista i mogą się na niej pojawić jeszcze pewne przeszkody.

Złoto wydaje się bezpieczną przystanią, szczególnie w obliczu prognozowanego spadku dolara i wzrostu inflacji. Globalne wydarzenia polityczne, takie jak powrót Donalda Trumpa czy działania Chin, będą miały daleko idące konsekwencje dla całej gospodarki.

Rok ten będzie wymagał od inwestorów i konsumentów elastyczności, rozwagi oraz gotowości na zmiany. Dla złota oznaczać to może większą niestabilność i zmienność, choć długoterminowo bardziej prawdopodobny wydaje się ruch w górę niż w dół.

Michał Tekliński – Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.

[fragment artykułu]
Autor: Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark
materiał prasowy