rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Czy rozwój sektora magazynowego na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyhamuje?

ej-yao-194786-unsplash
Czy rozwój sektora magazynowego na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyhamuje? Obserwując bieżącą sytuację na rynku, można się raczej spodziewać wręcz przeciwnej prognozy. Sektor nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym cały czas się rozwija. Obiektów magazynowych przybywa na mapie całego kraju. Duży rozwój notują miasta położone na zachodzie Polski.

Spis treści:
Magazyny odporne na trudności rynkowe
Uchodźcy wojenni przenoszą swoje biznesy do Polski
Rynek e-commerce wciąż na fali
Potrzeby najemców są zróżnicowane
Małe miejskie magazyny przyciągają firmy
Duże obiekty dla dużych firm
Nieruchomości komercyjne mają się w tym roku dobrze
Czy w 2023 roku sektor magazynowy utrzyma dobrą passę?

Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest bardzo zróżnicowana. Każdy sektor rozwija się w nieco innym tempie. Różni je grupa docelowa oraz trudności, z jakimi borykają się sektory po pandemii koronawirusa. W obliczu najazdu Rosji na Ukrainę również ciężko mówić o możliwości stabilizacji na polskim rynku nieruchomości. Niemniej pewne sektory radzą sobie obecnie całkiem dobrze. Zaliczyć do nich należy sektor magazynowy.

Magazyny odporne na trudności rynkowe

Patrząc przez pryzmat pandemii koronawirusa, sektor magazynowy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych okazał się odznaczać dużą odpornością na nieprzychylną sytuację rynkową. Dynamiczny rozwój w tym sektorze można było zaobserwować krótko po tym, jak wybuchła pandemia koronawirusa. Po zniesieniu lockdownu, który przez pewien czas obowiązywał na terenie całego kraju, zainteresowanie magazynami na wynajem wzrosło jeszcze bardziej.
Obecnie można zaobserwować stale rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe, hale produkcyjne oraz kompleksowe centra magazynowe. Popyt jest na tyle duży, że zachęca deweloperów i prywatnych inwestorów do podejmowania się realizacji kolejnych projektów komercyjnych.

Uchodźcy wojenni przenoszą swoje biznesy do Polski

Trwająca na Ukrainie wojna przyczyniła się do masowego napływu uchodźców wojennych do Polski. Dla części z nich Polska była jedynie przystankiem, jednak wielu Ukraińców pozostanie tutaj na dłużej, lub na stałe. Ukraińscy przedsiębiorcy, którym zależy na dalszym prowadzeniu własnych działalności biznesowych, przenoszą swoje firmy do polskich budynków. Efekty są widoczne w sektorze magazynowym. Znacznie dynamiczniej wzrasta zainteresowanie obiektami magazynowymi do wynajęcia na terenie całego kraju. Może to oznaczać dla sektora kolejny dobry rok, w którym właściciele obiektów magazynowych nie będą musieli obawiać się o długi proces komercjalizacji budynków.

Rynek e-commerce wciąż na fali

Rynek e-commerce był tym, który w początkowym okresie pandemii koronawirusa mocno rozkręcił zainteresowanie magazynami do wynajęcia. W okresie pełnego lockdownu Polacy musieli znaleźć inny sposób na dokonywanie zakupów, niż stacjonarny. Z pomocą przyszedł internet, oferując zakupy online. Dostrzegając rosnącą liczbę wirtualnych klientów, wiele firm szybko rozbudowało swoje sklepy internetowe. Dzięki temu zakupy online stały się jeszcze szybsze i bardziej intuicyjne. Zwiększyła się liczba paczek wysyłanych z magazynów, a co za tym idzie – wzrosło zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania towarów.
Nawet teraz, kiedy lockdown już nie obowiązuje, wielu konsumentów pozostało przy zakupach dokonywanych drogą online.

Potrzeby najemców są zróżnicowane

Każdy przedsiębiorca kieruje się innymi kryteriami wyboru, zatem nie da się jednoznacznie ustalić jakie magazyny na wynajem będą najlepsze na rynku. Część przedsiębiorców poszukuje kompaktowych magazynów miejskich, z których mogliby szybko dostarczyć towar do swoich sklepów lub wysłać bezpośrednio do klientów. Wielu firmom zależy na możliwości wynajęcia małych modułów magazynowych, co wiąże się z niższymi kosztami wynajmu.
Jeszcze innym przedsiębiorcom zależy bardziej na kompleksowych obiektach, oferujących nie tylko magazyny, ale również powierzchnie biurowe i socjalne. Rośnie zainteresowanie magazynami o wysokim składowaniu na poziomie 12 m.
Standard techniczny magazyny także jest dla najemców bardzo ważny. Liczy się także to, czy dany magazyn posiada ekologiczny certyfikat w systemie BREEAM lub system oceny jakości budynków LEED.
Niezmiennie ważnym kryterium jest lokalizacja nieruchomości komercyjnej. Bliskość dróg krajowych i autostrad będzie niewątpliwym atutem.

Małe miejskie magazyny przyciągają firmy

Wspomniane wcześniej magazyny miejskie zyskują na coraz większej popularności. Te kompaktowe nieruchomości powstają w granicach miast, co nie naraża przedsiębiorcy na konieczność organizowania logistyki na daleki zasięg. W efekcie możliwe będą szybkie dostawy i zwroty pomiędzy magazynem a sklepem, który znajduje się w tym samym mieście. Magazyny miejskie stanowią dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców działających lokalnie. Często nie potrzebują oni dużej powierzchni magazynowej, a miejskie magazyny oferują najemcom możliwość wynajęcia niedużej powierzchni.

Duże obiekty dla dużych firm

Duże przedsiębiorstwa, które działają globalnie, często potrzebują bardziej rozbudowanych obiektów. Niejednokrotnie poza samą powierzchnią magazynową, chcą one wynająć w ramach tego samego obiektu również powierzchnie biurowe oraz socjalne. Dzięki temu będą mogli zgromadzić pracowników oddziału w jednym miejscu, co przełoży się na bardziej sprawny system pracy i komunikacji pomiędzy pracownikami firmy.
Obecnie na rynek trafia coraz więcej centrów logistycznych, które oferują tego typu kompleksowe powierzchnie do wynajęcia.

Nieruchomości komercyjne mają się w tym roku dobrze

Obserwując bieżącą sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym można stwierdzić, że sektor ten ma się bardzo dobrze. Z racji stale rosnącego zainteresowania ze strony potencjalnych najemców, deweloperzy i prywatni inwestorzy nie rezygnują z podejmowania się kolejnych projektów inwestycyjnych. W najbliższych latach na rynek nieruchomości trafią nowoczesne obiekty magazynowe, oferujące swoim przyszłym najemcom szereg udogodnień. Przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że na mapie kraju przybywać będzie zarówno kompaktowych magazynów miejskich, jak i dużych centrów logistycznych położonych w bardziej skrajnych, lub wręcz odległych od dużych aglomeracji miejskich lokalizacjach.
Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się magazyny na wynajem oferujące nowoczesne powierzchnie w standardzie klasy A. Liczy się także to, czy budynek posiada ekologiczny certyfikat.

Czy w 2023 roku sektor magazynowy utrzyma dobrą passę?

Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym ma się w tym roku naprawdę dobrze. Można się spodziewać, że również kolejny rok będzie dla tego sektora przychylny. Deweloperzy cały czas trzymają rękę na pulsie i realizują nowe projekty inwestycyjne. Stale pilnują harmonogramów trwających już budów, aby oddać inwestycje będące w toku w założonych terminach. Część obiektów dopina proces komercjalizacji jeszcze zanim obiekt zostanie oddany do użytku. Jest to świadectwem tego, że zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe w Polsce jest wciąż duże, i w najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się zmienić. Magazynów wciąż będzie przybywać, przy czym będą to zarówno niewielkie obiekty położone w miastach, jak i większe, zlokalizowane poza ich granicami.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora