Czy w bieżącym, 2024 roku w segmencie mieszkaniowym będzie lżej? Wiele osób liczy na spadki cen, czy jednak rzeczywiście jest na co czekać? Rynkowe prognozy nie są zbyt łaskawe. Na wyraźne spadki cen nie ma co liczyć, jednak można posiłkować się alternatywnymi opcjami, które są dostępne na polskim rynku, dzięki którym koszt zakupu nieruchomości będzie bardziej przystępny. Jedną z opcji jest skorzystanie z programu „Pierwsze Mieszkanie”, który został wprowadzony przed rząd w ubiegłym roku.
Spis treści:
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie” pomoże w realizacji marzenia?
Lokale mieszkalne do remontu interesującą alternatywą
Warto przeglądać regularnie oferty dostępne na rynku
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Polski sektor mieszkań na sprzedaż nieustannie się rozwija. Okres pandemii początkowo przyczynił się do zwiększenia zainteresowania lokalami mieszkalnymi do sprzedaży. Jednak w późniejszym okresie, kiedy deweloperzy zaczęli mocniej odczuwać braki materiałów budowlanych, lub ich bardzo wysokie ceny, sytuacja uległa zmianie. Ceny mieszkań na sprzedaż odczuwalnie skoczyły w górę, a zainteresowanie nimi wśród kupujących zmalało. Wiele osób postanowiło poczekać, aż sytuacja w sektorze się poprawi i ceny ponownie zrównają się z tymi sprzed wybuchu pandemii. Jak się szybko okazało, na taki scenariusz nie ma co liczyć.
Nie brakowało też osób, które nawet w okresie pandemii koronawisura, kiedy ceny mieszkań na sprzedaż były już wysokie, chciały nabyć nieruchomość mieszkalną. Czasami wręcz sytuacja życiowa wymuszała na nich podjęcie tej decyzji. Niemniej nie wszyscy chętni nabyciem lokalu mieszkalnego dysponowali budżetem, który mógłby pozwolić im na zakup wymarzonego lokum. Wielu Polaków utraciło zdolność kredytową, co uniemożliwiło im nabycie nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego.
Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie” pomoże w realizacji marzenia?
Część spośród osób, które ze względów finansowych nie mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania, bacznie śledziło nowo rządowy program „Pierwsze Mieszkanie”, który był ogłaszany w ubiegłym roku. Wszedł on w życie z dniem 1 lipca 20223 roku i momentalnie przyciągnął potencjalnych beneficjentów. Aby skorzystać z programu „Pierwsze Mieszkanie”, nie trzeba spełniać wielu rygorystycznych zasad. Jednym ze sztywnych kryteriów wzięcia udziału w programie jest wiek beneficjenta. Ten nie może wynosić więcej, niż 45 lat. Dużą zaletą programu „Pierwsze Mieszkanie” jest to, że beneficjenci nie są ograniczani co do ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Dodatkowo mogą oni wybierać dowolnie spośród nieruchomości o charakterze mieszkalnym z rynku pierwotnego oraz z rynku wtórnego.
W ramach programu „Pierwsze Mieszkanie” beneficjent może skorzystać z dwóch opcji wsparcia. Pierwszą z nich jest „Bezpieczny kredyt 2%”, natomiast drugą „Konto Mieszkaniowe”.
Ze wsparcia w ramach „Bezpiecznego Kredytu 2%” skorzystać mogą osoby, które nie ukończyły 45 lat. Dodatkowo nigdy wcześniej, ani obecnie, nie mogły one być właścicielami lokalu mieszkalnego ani domu. Dodatkowo beneficjenci nie mogli posiadać w przeszłości ani w chwili obecnej spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw gdzie jedno z małżonków jest starsze, udział w programie może wziąć młodsze z nich, o ile nie ma skończonych 45 lat. W ramach „Bezpiecznego Kredytu 2%” beneficjent programu może otrzymywać wsparcie z budżetu państwa przed okres 10 lat. Państwo będzie przez ten okres dopłacało różnicę pomiędzy stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałej stopie, a oprocentowaniem kredytu ze stopą 2%.
Kredyt hipoteczny zaciągnięty przy wsparciu programu „Pierwsze Mieszkanie” może mieć wysokość maksymalnie do 500 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby, z kolei w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem, taki kredyt hipoteczny może wynosić maksymalnie do 600 tysięcy złotych.
Drugą opcją, dostępną w ramach rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, jest „Konto Mieszkaniowe”. Jest ono specjalnym kontem oszczędnościowym, które prowadzone jest przez banki komercyjne. Konto Mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która spełnia kryterium wiekowe, aby wziąć udział w programie. Ponadto beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie”, który chce założyć „Konto Mieszkaniowe”, nie może mieć obecnie ani nigdy wcześniej spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Wyjątek stanowią osoby, które w posiadanym lokalu mieszkają razem z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Na „Koncie Mieszkaniowym” beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie” będzie mógł gromadzić oszczędności przez okres od 3 do 10 lat. Przy systematycznych wpłatach na „Konto Mieszkaniowe”, których będzie co najmniej 11 w roku,beneficjent programu może dostać Premię Mieszkaniową z budżetu państwa. Zgromadzone na „Koncie Mieszkaniowym” środki finansowe beneficjent programu „Pierwsze Mieszkanie” będzie mógł przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania na sprzedaż, domu lub użyć ich jako wkład finansowy w inwestycję.
Rządowy program „Pierwsze Mieszkanie” cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem ze strony Polaków. Możliwość nabycia mieszkania przy jego wsparciu obniża koszty wejścia w posiadanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Niekiedy również dzięki programowi „Pierwsze Mieszkanie” osoba, która chce nabyć nieruchomość mieszkalną, zyskuje zdolność kredytową, której wcześniej nie miała.
Lokale mieszkalne do remontu interesującą alternatywą
Ciekawą alternatywą dla nowych mieszkań na sprzedaż są lokale mieszkalne wymagające remontu. Wprawdzie wymagają one poświęcenia dodatkowego czasu na przeprowadzenie remontu, a także pochłaniają dodatkowe środki finansowe, to jednak kuszą często bardzo atrakcyjną ceną sprzedaży. To ciekawa alternatywa dla osób, które dysponują niewielkim budżetem na wejściu. Mieszkanie do remontu można wykańczać stopniowo, wedle posiadanego aktualnie w danym okresie budżetu. Dodatkową zaletą jest fakt, że po jego wykończeniu właściciel zyskuje lokum mieszkalne w pełni urządzone pod własny gust.
Nietrudno zgadnąć, że lokali mieszkalnych na sprzedaż do remontu jest na rynku niewiele. Oferty szybko znikają z rynku, ponieważ nie tylko prywatni nabywcy uważają je za atrakcyjne. Chętnie kupują je też inwestorzy, którzy po urządzeniu lokalu mieszkalnego, przeznaczają go na wynajem lub odsprzedają po dużo wyższej cenie.
Warto przeglądać regularnie oferty dostępne na rynku
Warto regularnie śledzić oferty sprzedaży mieszkań, które pojawiają się na rynku. Czasami można natrafić na prawdziwą perełkę. Niekiedy aktualnemu właścicielowi z przyczyn prywatnych zależy na szybkiej sprzedaży. Wówczas może być skory do negocjacji ceny z korzyścią dla nowego nabywcy.
Obecnie na ma co liczyć na wyraźne spadki cen za mieszkania na sprzedaż. Z tego względu warto spróbować nabyć lokal mieszkalny przy wsparciu rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, lub celować w zakup mieszkania do remontu. Poza rynkiem pierwotnym, warto też śledzić oferty mieszkań, jakie pojawiają się na rynku wtórnym. Czasami nawet jeśli cena wydaje się wysoka w porównaniu do lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego, to należy pamiętać, że można zyskać urządzone już i gotowe do wprowadzenia lokum mieszkalne, co stanowi duży atut.
Redakcja
Komercja24.pl