rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Czy warto inwestować w nieruchomości zagraniczne?

brett-campbell-61762-unsplash
Czy warto inwestować w nieruchomości zagraniczne? Wielu inwestorów zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest jednak oczywista, ponieważ istnieje ryzyko inwestycyjne związane ze specyfiką rynku oraz brakiem odpowiedniego doświadczenia ze strony inwestora. Niemniej nie oznacza to, że inwestowanie w nieruchomości zagraniczne jest złym pomysłem. Jeśli inwestor odpowiednio się przygotuje, może dokonać lukratywnej transakcji nabycia lub budowy nieruchomości poza granicami swojego kraju.

Spis treści:
Krajowy kontra zagraniczny rynek nieruchomości komercyjnych
W co inwestować za granicą?
Zalety inwestowania w nieruchomości zagraniczne
Minusy inwestowania w nieruchomości zagraniczne

Krajowy kontra zagraniczny rynek nieruchomości komercyjnych

Zarówno krajowy, jak i zagraniczny rynek nieruchomości komercyjnych, ma do zaoferowania sporo atrakcyjnych inwestycji. Na inwestorów czekają różne sektory, takie jak: mieszkaniowy, biurowy, hotelarski. Również sektor gruntów inwestycyjnych cieszy się dużą popularnością. Gdzie jednak ulokować kapitał? W kraju, czy za granicą? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda z tych opcji może okazać się dla inwestora korzystna, o ile ma on dobry plan i projekt, który ma szansę powodzenia. Dobrze również, aby dysponował odpowiednim zapleczem finansowym.

W co inwestować za granicą?

Polscy inwestorzy chętnie inwestują w zagraniczne nieruchomości apartamentowe. Wakacyjne mieszkania cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim inwestor może czerpać zyski z wynajmu takiej nieruchomości, nie tylko w sezonie wakacyjnym. Wiele krajów przyciąga turystów w okresie całego roku, ponieważ panuje w nich inny, cieplejszy klimat. Kolejną zaletą nabycia zagranicznej nieruchomości jest możliwość samodzielnego korzystania z nich. Inwestor, który nabędzie apartament zagraniczny, może wybrać się na wyjazd wakacyjny bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na nocleg.
Jeśli inwestor nie zna języka, lub zagraniczne rynku są mu obce i nie zna ich specyfiki, może pokusić się o skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Pomoże mu on w poszukiwaniach idealnej nieruchomości, wynegocjuje zadowalającą cenę nabycia i dopnie wszelkie kwestie formalne. Dodatkowo doradca ds. nieruchomości może być pomocny przy poszukiwaniu zarządcy nieruchomości. Firma taka będzie mogła w imieniu inwestora dbać o apartament na wynajem. Zadba o porządek we wnętrzu nieruchomości, będzie monitorować stan techniczny i dokonywać potrzebnych napraw. Dodatkowo zajmie się prowadzeniem kalendarza wynajmu apartamentu. Dzięki temu inwestor będzie mógł ograniczyć swoją aktywność w doglądaniu tej nieruchomości i skupić się na innych projektach.

Zalety inwestowania w nieruchomości zagraniczne

Inwestowanie w zagraniczne nieruchomości wiąże się z kilkoma zaletami. Pierwszą z nich są dochody z tytułu wynajmu apartamentów, o których już wspominaliśmy. Inwestor może liczyć nawet na całoroczne przychody, w zależności od tego, jakimi atrakcjami dany kraj przyciąga turystów oraz czy jest on atrakcyjny turystycznie przez okres całego roku, czy jedynie w wybranych miesiącach. Niemal całoroczne generowanie przychodów z tytułu wynajmu zapewni inwestorowi potencjalnie większe przychody w skali roku. Jak wiadomo, w przypadku Polski, zwłaszcza w przypadku apartamentów na wynajem nad morzem, największych przychodów inwestorzy mogą spodziewać się w okresie letnim, kiedy trwa sezon wakacyjny. Poza nim rozpoczyna się bardziej martwy okres, w którym zyski z tytułu wynajmu są zdecydowanie niższe.
Dodatkowo, jak już wspominaliśmy, posiadanie zagranicznych nieruchomości niesie ze sobą możliwość zdalnego zarządzania nimi. Inwestor nie musi więc stale monitorować, co dzieje się z jego nieruchomością. Za granicą tego rodzaju usługi są bardzo popularne. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które świadczą usługi zarządzania nieruchomościami komercyjnymi i prywatnymi apartamentami pod wynajem.
Kolejną zaletą jest większe zróżnicowanie inwestorskiego portfela nieruchomości komercyjnych. Inwestor, który posiada apartamenty lub inne nieruchomości w różnych krajach, minimalizuje ryzyko związane z pogorszeniem przychodów, które mogłoby wynikać na przykład ze zmian gospodarczych w danym kraju, lub pogorszenia się sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości.
Kolejną zaletą nieruchomości zagranicznych jest ich cena. W przypadku niektórych kraków ceny apartamentów i innych nieruchomości o charakterze inwestycyjnym potrafią być dużo bardziej atrakcyjne, niż w Polsce. W efekcie na ich nabycie mogą pozwolić sobie inwestorzy, którzy nie mogliby nabyć podobnej nieruchomości w swoim kraju. Dodatkowo wartość tych nieruchomości może z czasem wzrastać, co oznacza, że inwestor będzie mógł zwiększać wartość swojego portfela inwestycyjnego. Dodatkowo, jeśli będzie chciał po jakimś czasie sprzedać posiadaną nieruchomość, przyniesie mu ona dodatkowy zastrzyk gotówki na realizację innych projektów inwestycyjnych.

Minusy inwestowania w nieruchomości zagraniczne

Inwestowanie w nieruchomości zagraniczne to nie wyłącznie same zalety. Wybór nieruchomości położonych poza granicami kraju inwestora niesie ze sobą również pewne zagrożenia.
Pierwszą rzeczą, o jakiej należy wspomnieć, jest ryzyko walutowe. Inwestor musi mieć na względzie zmiany kursów walutowych, których wysokość może mieć bezpośrednie przełożenie na wartość inwestycji. Dodatkowo sytuacja polityczna lub prawna może odbijać się na popularności danego kraju wśród turystów.
Kolejnym minusem, jakiego można się dopatrywać w przypadku nieruchomości inwestycyjnych za granicą, jest zarządzanie zdalne. Wcześniej wspomnieliśmy o nim jako o zalecie, ale należy mieć na względzie, że przerzucanie zarządzania na firmę w kraju, gdzie znajduje się nieruchomość, niesie ze sobą również pewne minusy. Największym jest brak kontroli nad stanem nieruchomości oraz kalendarzem wynajmu. Zdarzały się sytuacje, kiedy apartament był wynajmowany, a zyski tego tytułu nie trafiały do inwestora, ponieważ zwyczajnie nie był on informowany o realnym kalendarzu wynajmów. Z tego względu do współpracy należy wybrać rzetelną i sprawdzoną firmę, która będzie należycie wywiązywała się ze swoich obowiązków zarządcy obiektu.

Jak widać, podjęcie decyzji o tym, czy inwestować w zagraniczną nieruchomość, nie jest wcale prostą sprawą. Inwestor musi gruntownie przeanalizować wszystkie rynki, które bierze pod uwagę. Atrakcyjność kraju pod kątem turystycznym ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Ważne jest też znalezienie odpowiedniej, atrakcyjnej dla turystów nieruchomości, co z racji braku znajomości specyfiki danego rynku, może nie być wcale proste. Kolejnym krokiem jest znalezienie rzetelnego, uczciwego zarządcy nieruchomości, który będzie z należytą starannością prowadził kalendarz najmu apartamentu lub innej nieruchomości o charakterze inwestycyjnym.
Inwestowanie w nieruchomości zagraniczne posiada jednak na tyle dużo zalet, że wielu polskich inwestorów decyduje się na lokowanie swojego kapitału poza granicami Polski. Największą popularnością cieszy się sektor apartamentów wakacyjnych na wynajem, których stale przybywa, zwłaszcza w ramach luksusowych kurortów turystycznych.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora