Szok, niedowierzanie i spore zamieszanie na rynkach finansowych – tak świat zareagował na wygraną Donalda Trumpa. Czy w 2017 roku czeka nas kolejne zaskoczenie i kolejny wstrząs dla rynków? Wypowiedź: Marek Rogalski, główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ.
– Jeżeli chodzi o „czarne łabędzie” w tym roku ja bym stawiał na Włochy, mam tu na myśli wybory parlamentarne, które mogą być ok. wakacji i mogą przynieść wygraną populistów. To w połączeniu z kiepską sytuacją we Włoszech może przynieść wahania na rynku. Natomiast jeżeli chodzi o politykę europejską w postaci Holandii, czy wyborów we Francji, Niemczech to jest niepotrzebnie przerysowywane. W tym przypadku raczej nic strasznego się nie pojawi – mówi newsrm.tv Marek Rogalski, główny analityk walutowy, Dom Maklerski BOŚ.
Jak ocenia analityk czynnikiem ryzyka na świecie mogą okazać się relacje handlowe USA Chiny. – Mam tu na myśli precedensy ze strony Trumpa wobec Chin, ale reasumując chyba tylko Włochy jeżeli chodzi o czynnik globalny są tu najważniejsze – wyjaśnia Marek Rogalski – Też wato obserwować negocjacje, które będą miały miejsce pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu, ale to są już mniejsze wagi.
Kluczowe informacje z rynków
USA: Opublikowane w piątek dane Departamentu Pracy USA wskazały na wzrost nowych etatów poza rolnictwem w grudniu ub.r. o 156 tys. (oczekiwano 178 tys.), ale dane za listopad zostały zrewidowane w górę do 204 tys. z 177 tys. Stopa bezrobocia jednak wzrosła – do 4,7 proc. z 4,6 proc., ale tego się spodziewano. Z kolei płaca godzinowa wzrosła o 0,4 proc. m/m i 2,9 proc. r/r, bijąc tym samym oczekiwania
Wielka Brytania: Premier Szkocji Nicola Sturgeon w wywiadzie dla telewizji BBC, jaki został wyemitowany w niedzielę przyznała, że władze w Londynie powinny na poważnie liczyć się z przeprowadzeniem kolejnego referendum niepodległościowego, zwłaszcza, że premier Theresa May wykluczyła możliwość specjalnego statusu dla Szkocji w związku z planowanym Brexitem (w referendum Szkoci tylko w 38 proc. opowiedzieli się za opuszczeniem UE). Z kolei dzisiaj BBC opublikowała wypowiedzi premier May, która dała do zrozumienia, że priorytetem w negocjacjach będzie pełna kontrola nad granicami nawet kosztem ograniczenia dostępu do wolnego, unijnego rynku. Dodała jednak, że rząd będzie dążył do tego, aby wypracować jak najlepsze warunki dla brytyjskich przedsiębiorstw
Eurostrefa: Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w listopadzie o 0,4 proc. m/m i 2,2 proc. r/r (oczekiwano 0,6 proc. m/m i 1,9 proc. r/r). Poznaliśmy też dane nt. niemieckiego bilansu handlowego – nadwyżka w listopadzie wzrosła do 21,7 mld EUR. Dla całej strefy euro opublikowany został natomiast indeks nastrojów wśród analityków Sentix, który w styczniu mocno wzrósł do 18,2 pkt. z 10 pkt. w grudniu (szacowano 12,5 pkt.).
inf. newsrm.tv