rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Czy wojna na Ukrainie wpłynie na polski rynek mieszkaniowy?

dan-gold-220226-unsplash
Czy wojna na Ukrainie wpłynie na polski rynek mieszkaniowy? Wiele wskazuje na to, że rynek przejdzie kolejne zmiany. Uchodźcy wojenni napływają do Polski, gdzie wielu z nich osiedli się na dłużej. Ukraińskie rodziny będą potrzebowały nie tylko czasowego schronienia, ale również domów i mieszkań na stały pobyt.

Spis treści:
Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2021 roku
Skąd tak wysokie ceny za mieszkania na sprzedaż?
Mieszkania w 2022 roku wciąż rozchwytywane
Lokal mieszkalny jako stabilna lokata kapitału
Ukraińcy chcą powrotu do normalnego życia
Rynek mieszkaniowy w Polsce nie jest gotowy?
Mieszkania na wynajem na celowniku
Inwestorzy dostrzegają szansę na rynku nieruchomościach
Podsumowanie sytuacji na rynku mieszkaniowym

Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2021 roku

W ubiegłym roku na rynku mieszkaniowym w Polsce dało się zauważył prawdziwy boom. Zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego na sprzedaż jak i mieszkaniami z rynku wtórnego na sprzedaż było bardzo wysokie. Kupujących nie zrażały nawet rekordowo wysokie ceny za metr kwadratowy lokali mieszkalnych.

Co ciekawe, wzrosty cen lokali mieszkalnych dało się odnotować zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Polacy nie czekali jednak, aż cenowa bańka pęknie i kupowali wolne mieszkania w szybkim tempie.

Skąd tak wysokie ceny za mieszkania na sprzedaż?

Rekordowo wysokie stawki za metr kwadratowy mieszkań na sprzedaż można było wytłumaczyć z kilku powodów. Przede wszystkim na dynamiczne wzrosty cen wpływ miała pandemia koronawirusa, która wybuchła w Polsce w 2020 roku. Tymczasowy lockdown, który wstrzymał prace na budowach, zmusił inwestorów i deweloperów do późniejszego, szybkiego nadganiania harmonogramów pracy. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w cenach mieszkań.
Kolejnym powodem rosnących cen mieszkań były coraz to wyższe ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych. Rosły one z tygodnia na tydzień, osiągając niebotyczne wzrosty cen, niejednokrotnie przekraczające 100 procent pierwotnej ceny.
Bardzo wysokie ceny za materiały budowlane i wykończeniowe stanowiły tylko część problemów. Jeszcze gorzej było w sytuacji, kiedy materiałów zwyczajnie zaczęło brakować, a terminy dostaw były odraczane w czasie.
Ta niestabilna sytuacja na rynku przyczyniła się do rosnących cen za mieszkania na sprzedaż.

Mieszkania w 2022 roku wciąż rozchwytywane

W bieżącym roku lokale mieszkalne na sprzedaż w dalszym ciągu schodzą z rynku jak świeże bułeczki. Kupują je zarówno prywatne osoby, które planują zamieszkanie w nowym lokum, jak również inwestorzy, kupujący lokale mieszkalne z myślą o ich późniejszym wynajmie i czerpaniu w ten sposób stałych, comiesięcznych przychodów.
Wzrosty cen za mieszkania na sprzedaż zaczynają przyhamowywać. Pomimo tak wysokich stawek za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego na sprzedaż w ubiegłym roku, popyt na kolejne mieszkania jest w dalszym ciągu widoczny. Deweloperzy starają się odpowiadać na to zapotrzebowanie, regularnie dostarczając na rynek kolejne nowe mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego.

Lokal mieszkalny jako stabilna lokata kapitału

Zakup mieszkania z myślą o jego wynajmie w dalszym ciągu stanowi popularny rodzaj inwestowania kapitału. Nawet, jeśli inwestor kupujący lokal mieszkalny posiłkuje się kredytem, dzięki comiesięcznym wpłatom od najemców może on swobodnie spłacać raty kredytu. W efekcie po upływie kilkunastu lat kredyt hipoteczny zostanie całkowicie spłacony. Jego właściciel będzie mógł w dalszym ciągu je wynajmować, czerpiąc stałe comiesięczne zyski, lub sprzedać je, uzyskując tym sposobem duży, jednorazowy zastrzyk gotówki.

Zwłaszcza teraz, kiedy do Polski napłynęła fala uchodźców z Ukrainy, mieszkania na wynajem zyskały na popularnością i szybko znajdują najemców. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych usytuowanych w dużych aglomeracjach miejskich, jak również tych zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

Ukraińcy chcą powrotu do normalnego życia

W lutym bieżącego roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Trwa ona po dziś dzień, a ukraińscy uchodźcy wojenni starają się znaleźć schronienie w sąsiednich krajach. Od początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło około 2,8 miliona osób. Początkowo Ukraińcy poszukiwani jedynie tymczasowego schronienia, jednak obecnie, kiedy skala zniszczeń zabudowań cywilnych na Ukrainie jest ogromna, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nie ma do czego wracać. Obywatele Ukrainy poszukują między innymi w Polsce, do której przybyli zaraz po przekroczeniu granicy, nowych domów.

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie jest gotowy?

Ogromna liczba uchodźców wojennych, którzy napłynęli do Polski, poszukuje obecnie nowych domów i mieszkań do życia. Czy jednak rynek mieszkaniowy w Polsce jest na to gotowy? Póki co na rynku są dostępne wolne lokale mieszkalne na sprzedaż. Podobna sytuacja dotyczy sektora mieszkań na wynajem, chociaż tutaj sytuacja jest bardziej dynamiczna.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie ustabilizowali jeszcze swojej sytuacji, zdecydowanie częściej wybierają mieszkania na wynajem. Po części jest to kwestia finansowa, jednak nie tylko. Wiele z tych osób wierzy, że mieszkanie w Polsce jest sytuacją tymczasową i uda im się powrócić do rodzinnego kraju. Z tego względu wynajęcie mieszkania na czas określony wydaje się im najbardziej rozsądną opcją. Nie wszyscy jednak łudzą się, że powrót na Ukrainę będzie w najbliższym czasie możliwy.

DeathtoStock_Wired5

Mieszkania na wynajem na celowniku

Odkąd do Polski zaczęli napływać uchodźcy z Ukrainy, zainteresowanie polskimi mieszkaniami na wynajem gwałtownie wzrosło. W efekcie obecnie liczba mieszkań do wynajęcia jest zasadniczo niewielka a wybór lokali mieszkalnych ograniczony.
Z racji tego, że liczba wolnych lokali mieszkalnych do wynajęcia od zaraz zmalała, dostrzegalny jest stopniowy wzrost cen najmu. Właściciele mieszkań, które w dalszym ciągu są dostępne na rynku lub właśnie na niego trafiły, zdają sobie sprawę z wysokiego popytu i niewielkiej podaży. W związku z tym zaczynają windować ceny za metr kwadratowy mieszkania do wynajęcia.

Inwestorzy dostrzegają szansę na rynku nieruchomościach

Z racji tego, że deweloperzy dostarczają na rynek głównie mieszkania na sprzedaż, inwestorzy indywidualni dostrzegli tutaj swoją szansę. Na coraz większej popularności zyskuje kupowanie nowych mieszkań w celach inwestycyjnych – pod przyszły wynajem. Takim sposobem inwestorzy mogą stać się właścicielami lokali mieszkalnych, które same będą spłacały swoje raty kredytu poprzez wynajem.
Chętnych do wynajęcia lokali mieszkalnych z pewnością w najbliższy czasie nie zabranie. Popyt generują nie tylko obywatele Polski, ale również ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy zatrzymają się w naszym kraju na dłuższy pobyt.
Szacuje się, że ceny za mieszkania na wynajem w dalszym ciągu będą się zwiększać, jednak tempo wzrostu cen nie powinno być bardzo wysokie.

Podsumowanie sytuacji na rynku mieszkaniowym

Napływ Ukraińców do Polski sprawił, że wzrosło zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia. Lokum do tymczasowego zamieszkania poszukują zarówno Polacy, jak i Ukraińcy liczący się z koniecznością dłuższego pobytu w naszym kraju. Z racji tego liczba wolnych mieszkań do wynajęcia stale się zmniejsza i może dojść do sytuacji, że tych bardziej atrakcyjnych – czy to pod kątem metrażu, liczby pomieszczeń, lokalizacji czy ceny – zwyczajnie zabraknie. Dlatego już teraz szybko znikają one z rynku, póki są jeszcze dostępne.
Nie należy jednak zakładać całkowitego załamania się tego segmentu rynku. Coraz większa liczba inwestorów planuje kupić mieszkanie z myślą o jego późniejszym wynajmie, sukcesywnie przybywa też nowych inwestycji, które oferują nowoczesne mieszania na wynajem.

Redakcja
Komercja24.pl